2 فروردین مصادف با روز جهانی آب
روز جهانی آب ، 22 مارس بوده و در این روز اقداماتی جهت مقابله با بحران آب صورت می گیرد. امروزه، بیش از 663 میلیون نفر از مردم جهان هیچ منبع آب سالمی در نزدیکی محل زندگی خود ندارند و ساعت ها در صف های طولانی دریافت آب سالم منتظر می مانند یا مسافت های طولانی را طی می کنند تا به منابع سالم دسترسی پیدا کنند و بتوانند با آثار آب آلوده بر سلامتی شان مقابله نمایند.
یکی از اهداف مطرح شده در برنامه “اهداف توسعه پایدار” که درسال 2015 تدوین شد، اطمینان از دسترسی همه مردم جهان به آب سالم تا سال 2030 بود. به این ترتیب، آب به یک موضوع کلیدی در مبارزه برای ریشه کن کردن فقر تبدیل شد.
در سال 1993، مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسما اعلام کرد روز 22 مارس، به عنوان روز جهانی آب نامگذاری شده است. در روز جهانی آب ، سازمان آب سازمان ملل متحد با دولت ها و شرکای خود همکاری کرده و برنامه های مختلی را ترتیب می دهد.
 
چرا فاضلاب؟
بخش اعظم (اگر نگوییم همه) فاضلاب تولید شده در سراسر جهان، از خانه ها، شهرها، صنایع و کشاورزی تولید می شود و بدون آنکه تصفیه شود به طبیعت باز می گردد. این فاضلاب تصفیه نشده، محیط زیست را آلوده میکند و مواد مغذی ارزشمند و سایر مواد قابل بازیابی را از بین می برد.
ما باید به جای اتلاف فاضلاب، آن را کاهش داده و مجددا از آن استفاده نماییم. مثلا در خانه ها می توانیم از پساب خانگی در آبیاری باغ ها و چمن ها استفاده کنیم. در شهرها می توانیم فاضلاب را تصفیه کنیم و در آبیاری فضاهای سبز مجددا استفاده نماییم. در صنعت و کشاورزی می توانیم فاضلاب را تصفیه کنیم و برای خنک سازی سیستم ها و آبیاری فضاهای سبز به کار ببریم.
با بهره برداری از این منبع ارزشمند، چرخه آب برای هر موجود زنده ای بهتر کار می کند. ما امیدواریم با کاهش نسبت فاضلاب تصفیه نشده به نصف مقدار کنونی و افزایش بازیافت آب و استفاده مجدد از آب سالم، بتوانیم به هر شش هدف ذکر شده در برنامه “اهداف توسعه پایدار” دست یابیم. روز جهانی آب در تقویم سازمان ملل متحد، 22 مارس با عنوان روز جهانی آب ثبت شده است. هر ساله در این روز و روزهای نزدیک به آن مراسم و برنامه هایی برای افزایش آگاهی مردم در مورد اهمیت آب در محیط زیست، کشاورزی
سلامت و تجارت برگزار می شود.

مردم چه کاری انجام می دهند؟
در روز جهانی آب ، مراسم و برنامه های متنوعی در سراسر جهان اجرا می شود. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
برگزاری جشنواره های هنرهای تجسمی، تئاتر و موسیقی با موضوع آب
برگزاری سمپوزیم هایی با حضور رهبران محلی، ملی و بین المللی و با موضوع امنیت و مدیریت آب
برگزاری جلسات آموزشی در مورد اهمیت آب سالم و حفاظت از منابع آب
راه اندازی کمپین ها و اجرای برنامه های مختلف جهت جمع آوری کمک برای دسترسی مردم به آب سالم و مقرون به صرفه
برگزاری اردوهای تفریحی در کنار رودخانه ها، دریاچه ها و مخازن آب محلی
پخش برنامه های ویژه روز جهانی آب در رادیو، تلویزیون و اینترنت
برگزاری رقابت های مختلف پیاده روی، دو، شنا و سایر ورزش ها
برخی از این برنامه ها در روز جهانی آب و برخی دیگر در روزهای نزدیک به 22 مارس اجرا می شوند.

زندگی عموم مردم
روز جهانی آب،  در کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، انگلستان و ایالات متحده آمریکا، تعطیل عمومی نیست.
پیش زمینه دستور کار 21، یک برنامه اقدام جهانی است که در مناطقی که ممکن است در آنها فعالیت های انسانی بر محیط زیست تاثیر بگذارد، اجرا می شود. این برنامه در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل متحد که در ژوئن سال 1992 در ریو دو ژانیروی برزیل برگزار شد، به تصویب رسید.
در دستور کار 21، اقدامات مختلفی از جمله ثبت روز جهانی آب ، قید شده است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 22 دسامبر 1992 قطعنامه ای به تصویب رساند که به موجب آن، 22 مارس به عنوان روز جهانی آب به ثبت رسید.
در این قطعنامه کشورهای مختلف تشویق شده اند که در این روز برنامه هایی جهت برجسته سازی نیاز محلی خود به آب اجرا کنند. اولین آیین گرامیداشت روز جهانی آب در سال 1993 برگزار شد. روز جهانی آب در سال 2005، روز آغاز “دهه آب برای زندگی” بود. این دهه، از سال 2005 تا 2015 ادامه یافته و شامل برنامه هایی برای مشارکت زنان و همچنین اجرای برنامه های مرتبط با آب در سازمان ملل متحد می شود.

نمادها
نماد اصلی روز جهانی آب ، به شکل یک قطره آب بوده که به نماد سازمان ملل (به رنگ آبی) اضافه شده است. در این روز، تصاویر متعددی از آب مصرفی، یا آب موجود در رودخانه ها، مخازن، دریاچه ها یا دریاها در رسانه های منتشر می شود.
منابع:
سایت عصر ایران 
سایت تسنیم
خبر: اشتیاقی

   1401/1/2 10:37     
  
تعداد بازدید :  267

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: