Monday 25 September 2023
Tehran University of Medical Sciences strong presence in the exhibition twenty-fifth session of the country's National Prayer
حضور پررنگ دانشگاه علوم پزشکی تهران در نمایشگاه بیست و پنجمین اجلاس سراسری نماز کشور
 
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، در حاشیه بیست و پنجمین اجلاس سراسری نماز که در محل مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) محمد شهر کرج، به همت حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی و با پیام مقام معظم رهبری آغاز به کار کرد، نمایشگاهی با موضوع نماز و کاهش آسیب های اجتماعی برپا شد.
مقام معظم رهبری در پیامی به اجلاس سراسری نماز،  با اشاره به  این مطلب که حق این فریضه‌ الهی با وجود درمان دردهای عمده‌ فردی و اجتماعی ما، ادا نشده است، مسئولان، سخنوران، سخن‌گویان، سررشته‌داران امور کشور، روحانیان، متولیان تبلیغ و تعلیم دین و همه‌ آحاد و  قشرهای مردم را در مسئولیت اقامه نماز شریک دانست و بر این  مهم تاکید فرمودند که همه باید نماز را در جایگاه شایسته‌ خود که قرآن و حدیث بدان ناطق است، بشناسیم و بشناسانیم و عمل شخصی خود را نیز به تناسب آن تعالی بخشیم. 
در این نمایشگاه که دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان تنها دانشگاه علوم پزشکی کشور و دانشگاههای وزارت علوم حضور یافته بود،  الگوها و تجربیات موفق، آثار ادبی، هنرهای تصویری و گرافیكی اشخاص و سازمانهای مختلف به نمایش درآمدند.
معاونت فرهنگی دانشگاه با ایجاد غرفه ای به نام سلامت معنوی در بیمارستانها، از سه شنبه  16 تا 22 آذر ماه طرحهای ابتکاری که در بیمارستان بهارلو جهت تسهیل ادای فریضه نماز بیماران، همراهان آنها و پرسنل بیمارستان تهیه شده است را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داد.
تسهیلات نوآورانه ای که ارائه شده بود عبارت بودند از وضویار(وسیله ای چرخدار برای کمک به گرفتن وضوی معمولی، جبیره ای و تیمم در بیمارانی که قادر نیستند از تخت پایین بیایند، استفاده می شود)، پوستر احکام وضوی جبیره ای، پوستر طریقه انجام تیمم، پوستر جهت قبله، کمد نماز، سنگ تیمم پرتابل و میز غذا خوری بیمار مجهز به تسهیلات نماز.
این اقلام نوآورانه با طراحی بسیار زیبا و با نظر گرفتن ابعاد مختلف زیبایی شناختی، روانشناسی، ارگونومی و دیگر مسایل دقیق مهندسی برای  راحتی و اشتیاق هر چه بیشتر بیمار، همراه بیمار و پرسنل درمانی به امر نماز و البته عدم مداخله در امر درمان، بسیار مورد توجه بازدیدکندگان قرار گرفتند.
مسئولان کشوری، وزرا، معاونین و مدیران کل و مسئولین ستادهای نماز  که از این نمایشگاه بازدید کردند، نسبت به طرحهای نوآورانه معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران در تسهیل انجام فریضه نماز در حوزه درمان اظهار خوشنودی نموده و درخواست تهیه و خرید اقلام به نمایش درآمده را برای فضاهای مرتبط داشتند.
 

گزارش:رضا رئیسی
عکس: اشتیاقی
   2016/12/12 13:12