Thursday 30 November 2023
کارگاه مباحثی پیرامون قیام امام حسین علیه السلام 2 ویژه کارکنان دانشگاه برگزار گردید
کارگاه مباحثی پیرامون قیام امام حسین علیه السلام 2 ویژه کارکنان دانشگاه برگزار گردید
کارگاه مباحثی پیرامون قیام امام حسین علیه السلام قسمت دوم ویژه کارکنان دانشگاه برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، کارگاه مباحثی پیرامون قیام امام حسین (ع) قسمت دوم، ویژه کارکنان در یکشنبه 9 آبان 1395 با حضور تعدادی از کارکنان واحدهای ذیربط در محل تالار زکریای رازی، دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد. 
در این جلسه، دکتر رجبی دوانی استاد تاریخ دانشگاه تهران ، ابتدا به مرور بحث جلسه گذشته در خصوص امتحانات الهی اشاره کرد و افزود: خداوند امتحاناتی از همه امت‌ها و حتی پیامبران خود به عمل می‌آورد و اگر فردی و ملتی یا تمدنی، در این امتحانات سرافراز و موفق بیرون بیاید، خداوند نعمت‌ها و برکات خود را شامل حال آن‌ها می‌کند و اگر در امتحان مردود شدند، تاوان و هزینه سنگین باید بپردازند. وی به عنوان نمونه به جنگ‌های بدر، احد و تبوک اشاره و الطاف الهی مادی و معنوی آنها را بیان کرد.
 ایشان همچنین با ذکر اینکه بزرگ‌ترین نعمت خدا نزول دین اسلام بود، افزود بزرگ‌ترین امتحان الهی ولایت امام علی ابن ابیطالب ع بود . اگر رشادت‌های امام علی ع در جنگ احد نبود مشرکان پیامبر خدا و اسلام را از میان‌برمی داشتند.
 دکتر دوانی به فرار ابوسفیان و معاویه از اعدام در فتح مکه اشاره کرد که برای فرار از حکم اعدام و نجات خود به‌ظاهر به دین اسلام پیوستند. ایشان همچنین درباره صلح امام حسن ع گفت، اگر امام حسن ع در مقابل معاویه می‌ایستاد، امامت از بین میرفت. لذا با این کار صحیح، شیعه به بقای خود ادامه داد.
وی افزود: پس از 25 سال خانه‌نشینی امام علی ع به خاطر ظلم خلیفه سوم و سقوط عثمان، پیشنهاد خلیفه چهارم را دادند و بیشترین ظلم نیز در همین دوران خلافت، به امام روا شد.
 دکتر دوانی در پایان جلسه به پرسش‌های حاضرین پاسخ داد، وامتحانی با هدف امتیاز آموزشی ضمن خدمت از حاضرین گرفته شد.

خبرنگار: مسعود ایرجی
عکاس:سید حسین میری
 
   2016/11/1 10:22