روز جانباز مبارک باد
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، سالگرد میلاد پرچمدار بزرگ کربلا حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام ، روز جانباز نام گذاری شده است. کربلا اوج تجلی وفا از خود گذشتگی این برادر بی همتای سید الشهداعلیه السلام است .
وقتی صحبت از جانباز می شود در کنار جانبازان عزیز دفاع مقدس و دفاع از حریم اهل بیت علیهم السلام نقش پررنگ حماسه حضور پدران و مادران، همسران و فرزندان صبور و ارجمند آنان را نمی توان از نظر دور داشت. ضمن بزرگداشت این روز مبارک و تبریک به جانبازان عزیز و خانواده های آنان، در زیر نکات جالبی را در مورد جانبازان از سایت های ویکی تابناک، پایگاه اطلاع رسانی حوزه به قلم فاطمه حسن زاده ثابت و پورتال امام خمینی انتخاب کرده ایم که تقدیم شما می کنیم.
 
امام جانبازان
هر ورق از دفتر زندگی امیرالمؤمنین علیه السلام جلوه ای از امامت و ولایت است. علی علیه السلام در عرصه ایمان امام مؤمنان، در جبهه های نبرد امام مجاهدان، در عبادت امام عابدان، در زهد و تقوا امام متّقیان، در عشق به محبوب سیّدالعشاق، و در همه ابعاد دینی و اجتماعی پیشوای اهل ایمان است.
او امام جانبازان نیز هست. هرگز از مرگ نهراسید و همواره مشتاق شهادت بود و بلاهای کوچک و بزرگ را به جان می خرید. «لَیلَة المَبیت» یکی از صحنه های درخشان جانبازی اوست. امیرالمؤمنین علیه السلام بارها جان رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم را از خطر تهدید بت پرستان نجات داد و اسلام را حیات دوباره بخشید. این گوشه ای از جانبازی های علی علیه السلام در راه اسلام و یاری پیامبر بود. قرآن کریم در این مورد می فرماید:«و از گروه مردم کسی هست که از جان خویش در راه تحصیل رضایت خداوند می گذرد و خداوند بر بندگان خود مهربان است.»
 
جانبازان در کلام امام خمینی(ره)
 امام خمینی رحمه الله بارها با کلام الهی خود جانبازان و ایثارگران را مورد تفقّد قرار داده، آنها را مایه سرافرازی ملت ایران خوانده اند. ایشان، با آن مقام والای الهی خود را در برابر جانبازان کوچک شمرده، می فرماید: «وقتی امثال شما قدرتمندان روحی را می بینم با این روحیه بزرگ و با این عظمت روح، خجالت می کشم که خودم را یک انسان متعهد بدانم. زبان و پیام ما عاجز از ترسیم مقام بلندپایه عزیزانی است که برای اعتلای کلمه حق و دفاع از اسلام و کشور اسلامی جانبازی نموده اند». و در جای دیگر می فرماید: «به اسلام بزرگ برای داشتن این جانبازان در راهِ حق، که برای اسلام و میهن اسلامی خود از همه چیز خویش می گذرند تبریک تقدیم می کنم.»
امام دل ها در جای دیگری می فرمایند فرمود: «جانبازان، رهبرانِ نهضت اند» و در سخنرانی دیگری می فرماید: «مجروحین و معلولین، خود چراغ هدایتی شده اند که در گوشه گوشه این مرز و بوم به دین باوران، راه رسیدن به سعادت آخرت را نشان می دهند».
و در نهایت به شرح زیر روز جانباز را تبریک می گویند:
اینجانب رحمت بی پایان خداوند متعال را‏ ‏برای شهدای جاوید و صحت و سلامت را برای معلولان و مجروحان عزیز خواستارم و‏ ‏درود پیاپی تقدیم آنان می نمایم. این جانبازان حماسه آفرین که پرچم پرافتخار‏ ‏لا اله الاالله را بر فراز این کشور عزیز به اهتزاز درآورده اند و با خون و توان خود شرافت‏ ‏انسانی ملت بزرگ را بیمه نمودند و با پشتیبانی توده های میلیونی بپا خاسته، ائمۀ کفر و‏ ‏الحاد را شکست مفتضحانه داده و کشور را از لوث وجود آنان پاک نموده اند، الحق به‏ ‏ملت ما حق بزرگ دارند. رحمت خدا و سپاس بی پایان ملت عزیز نثار روح آنان و دیگر‏ ‏فداکاران در راه گسترش عدالت اسلامی ـ انسانی باد.‏
 
رهبر جانبازان
یکی از جانبازان بزرگ انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب،  آیت اللّه خامنه ای، می باشند. ایشان در تاریخ ششم تیرماه 1360، هنگامی که در مسجد ابوذر تهران سخنرانی می کردند، بر اثر بمبی که منافقین کوردل کار گذاشته بودند به شدّت مجروح گردید و پس از معالجه در بیمارستان هم چنان از ناحیه دست راست دچار مشکل هستند. امام خمینی رحمه الله در پیامی به مناسبت سوءقصد به جان ایشان مرقوم فرمودند: «من، به شما خامنه ای عزیز تبریک می گویم که در جبهه های نبرد، با لباس سربازی و در پشت جبهه با لباس روحانی، به این ملت مظلوم خدمت نموده و از خداوند تعالی، سلامت شما را برای ادامه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم.»
 
جانبازان در کلام رهبر
مقام معظم رهبری در ضمن سخنانی می فرمایند:
«جانبازان، سوابق درخشان خود در میدان جنگ و نیز مُهر و نشانی را که از جنگ تحمیلی بر جسم خود به یادگار دارند، هرگز نباید از تاریخ پرشکوه دفاع مقدّس ملّت ایران منقطع کنند؛ بلکه آن را به مانند ثروتی عظیم برای خود نگهدارند. جانبازان، یادگار آزمایش های بزرگ ملی محسوب می شوند و ملّت ایران باید برای همیشه به آنان به عنوان الگوهای مقاومت ارج نهند و آنان را گرامی بدارند».
 
فرزندان شایسته
فرزندان عزیز جانبازان، انسان هایی هستند که نهال وجودشان ریشه در ایثارگری ها و دلاوری های پدرانشان دارد. آنان با پرورش یافتن در کنار پدران جانباز خویش، که وجودشان سرشار ازمعنویت و صبر و مقاومت و ایثارگری است، راه و رسم آزادگی و آزاد زیستن را در عمل و به عیان تجربه نمودند. این عزیزان با به کارگیری رمز و راز صحیح چگونه زیستن، می توانند سرمایه بسیار خوبی برای کشور و میهن اسلامی باشند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره می فرماید: «شما فرزندان جانباز، باید به پدران خود افتخار نمایید و با خودسازی معنوی و علمی و جسمی و حفظ روحیه نشاط و شادابی، در آینده مردان شایسته ایران اسلامی و منشأ خدمات و برکات فراوان باشید».
 
همسران برگزیده
همسران جانباز، زنان ایثارگری هستند که رسالت بزرگ ترویج ارزش های اسلامی و آرمان های الاهی را در کنار همسران شایسته خود بر دوش گرفته اند. آنان همانند پروانه، گرداگرد وجود شمع های روشن ایثار می گردند تا بر نورافشانی و پرتوافکنی آنان بیفزایند.
همسران جانباز اگر به خوبی به ارزش وجودی و عظمت روحی و فداکاری های این انسان های برگزیده خداوند پی ببرند و آنان را در انجام رسالت سنگینی که برعهده دارند یاری نمایند، می توانند سرمشق و الگوی شایسته ای برای همه زنان مسلمان ایران باشند؛ زیرا وجود جانبازان در جامعه، بر معنویت و ارزش های واقعی افزوده و از غفلت ها و لغزش ها جلوگیری می نماید و معیارهای مادی و دنیوی را کاهش می دهد.
 
تا در هوای عشق پری باز کرده اید                     پروانه وار سوختن آغاز کرده اید
    پروانگانِ سوخته پَر را شما ز شوق                     پرواز داده اید و چه اعجاز کرده اید
کرّوبیان به حال شما رشک می برند                   تا در هوای عاطفه پرواز کرده اید

   1399/12/28 09:20     
  
تعداد بازدید :  497

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: