برگزاری آخرین جلسه شورای تخصصی فرهنگی اجتماعی در سال 99
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت فرهنگی، آخرین جلسه شورای تخصصی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در سال جاری با حضور دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، حجت‌الاسلام سید مجید قریشی رئیس نهاد رهبری دانشگاه و دکتر عبدالرحمن رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه، شنبه 9 اسفند 99 در محل تالار حکیم ستاد مرکزی برگزار شد.
دکتر محمد حسین صادقیان مدیر فرهنگی در ابتدای جلسه ضمن خوشامدگویی به حضار به تشریح فعالیت های اجتماعی فرهنگی دانشگاه پرداخت.
وی گفت: در ابتدای سال محورهای پیشنهادی و اولویت فعالیت های اجتماعی فرهنگی به واحد های تابعه انعکاس داده شد تا فعالیت حول این محور ها صورت پذیرد.
وی به ارائه آمار فعالیت های انجام شده در این حوزه پرداخت و گفت؛ تشکیل و تقویت شوراهای فرهنگی واحدهای تابعه دانشگاه، هیئت‌امنا مساجد و نمازخانه ها، تقویت واحد خیرین و تشکیل سمن‌ها در هر واحد، حمایت از فعالیت های جهادی و هدایت این فعالیت ها را از آن جمله دانست. همچنین دکتر صادقیان با اشاره به پیوست‌ فرهنگی تبیین شده در معاونت فرهنگی گفت: این مهم می تواند زمینه فعالیت اساتید و دانشجویان در حوزه های اجتماعی فرهنگی را ارتقا داده و به جذب حداکثری در این حوزه منجر شود.
دکتر صادقیان افزود: توسعه فعالیت های اجتماعی فرهنگی در سامانه شعاع، برگزاری بیش از هفت هزار نفر ساعت کارگاه فرهنگی در بستر فضای مجازی، اعطاء 35 مجوز کارگاه فرهنگی به واحد های تابعه با رویکرد تسهیل شرکت اساتید در کارگاه ها، بکارگیری سایت ستاد فعالیت های دانشگاه در ابتدای بحران به عنوان سایت جذب داوطلبین و خیرین دانشگاه در مقابله با بیماری کرونا، ارتباط با سازمان های خارج از دانشگاه مانند آستان قدس رضوی، سپاه پاسداران، بسیج مناطق و گروه های داوطلب فرهنگی در حوزه نشاط اجتماعی، راه اندازی کاروان های شادی در روز پرستار و دهه فجر، بخشی از فعالیت های اجتماعی فرهنگی دانشگاه در سال جاری بود که به یاری، مشارکت و هم افزایی همه واحد های فرهنگی دانشگاه محقق شد.
وی در ادامه به ایجاد سامانه بانک اطلاعات فرهنگی دانشگاه اشاره کرد که امکان رصد فعالیت های شورا های فرهنگی و فعالیت های فرهنگی اجتماعی واحدها را فراهم می کند و گفت نحوه تکمیل این بانک اطلاعات فرهنگی به رابطان فرهنگی آموزش داده خواهد شد.
سپس دکتر عبدالرحمن رستمیان معاون فرهنگی نیز به تقویت و اهمیت شوراهای فرهنگی در واحدهای دانشگاهی برای ارتقا فعالیت های اجتماعی فرهنگی اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد که این شوراها باید در تمامی ابعاد فرهنگی شکل گیرد و اساتید باید از این رهگذر، جذب فعالیت‌های فرهنگی شوند، حمایت از تولید ملی جزو امتیازات فرهنگی برای ارتقاء اعضای هیئت‌علمی قرار گرفته است.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت زندگی مجازی، خاطرنشان کرد: یک راهبرد در این زمینه در چشم انداز چهار ساله فرهنگی دانشگاه قرار داده شده است، تاکنون غالب امتیازات فرهنگی اعضاء هیئت‌علمی در کمیسیون ماده یک ارتقاء، صرفاً حضور در کارگاه‌های فرهنگی بوده است و ما سعی کردیم اساتید را به سمت ارائه آموزش های همگانی و خدمات اجتماعی فرهنگی به مردم که برای ترویج فرهنگ سلامت در جامعه است سوق دهیم، که تا حدی این کار تحقق یافته است و شرایطی فراهم کرده ایم که از این به بعد اساتیدی که به نحوی برای ارتقاء سلامت جامعه تلاش می‌کنند و فعالیت‌های فرهنگی متنوع و گسترده‌ای دارند، می‌توانند از این‌گونه امتیازات فرهنگی استفاده کنند.
دکتر فاطمه تاجیک مدیر شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر نیز در ادامه خواستار پررنگ شدن فعالیت اساتید در عرصه بهداشت و خواستار تأمین نیروی متخصص برای حضور در واحدهای بهداشتی شد.
حجت‌الاسلام ابوالفتح غفاری معاون مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه به ارائه موضوعات و تعداد شرکت کنندگان در دوره های هم اندیشی و ضیافت اندیشه اساتید پرداخت و استقبال از این دوره ها را چشمگیر عنوان کرد.
سپس حجت‌الاسلام سید مجید قریشی رئیس نهاد رهبری در دانشگاه خواستار برنامه‌ریزی برای واحد های فرهنگی در سال آینده شد و این موضوع را از وظایف اصلی شورای فرهنگی برشمرد.
در ادامه دکتر علیرضا نیک‌بخت رئیس دانشکده پرستاری و مامائی ضمن تمرکز نکردن بر روی برنامه‌ریزی یکسان، بهره‌گیری از سلیقه‌های مختلف برای برنامه‌ریزی فرهنگی را مهم تلقی کرد و گفت: بهتر است شورای فرهنگی چارچوب ها را مشخص کند و تعیین اولویت ها در این چهارچوب و برنامه ریزی را به واحد ها واگذار کند، هر واحدی باید یک قرارگاه فرهنگی باشد و خود مستقلاً برنامه‌ریزی داشته باشد.
دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، از تلاش های همه واحد های دانشگاه در زمینه اجتماعی و فرهنگی طی سال اخیر تقدیر و تشکر کرد و خاطر نشان کرد: کار و فعالیت در این حوزه سهل و آسان نیست و نمی توان با شاخص های کمی فعالیت های این حوزه را اندازه گیری کرد.
در پایان این جلسه از شوراهای فرهنگی با بیشترین امتیاز در چهار گروه بیمارستان ها، دانشکده ها، شبکه ها و واحد های ستادی تقدیر شد که به ترتیب عبارتند از مرکز طبی کودکان، دانشکده پرستاری و مامایی، شبکه بهداشت اسلامشهر و معاونت بهداشت و همچنین از فعالیت های فرهنگی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تقدیر شد و به‌رسم یابود به مسئولان این واحد ها به عنوان نماینده شوراهای فرهنگی واحد هایشان هدایایی توسط رئیس دانشگاه اهدا شد.
خبر: مسعودایرجی

   1399/12/10 11:24     
  
تعداد بازدید :  442