ششمین نشست مجازی مشترک اعضای خانه مشارکت مردم و شورای پیامگزاران
به گزارش دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه " ششمین نشست جلسه خانه مشارکت و شورای پیامگزاران سلامت ، چهار شنبه 6 اسفند 99   با حضور دکتر علیرضا شکیب مدیرگروه سلامت روانی و اجتماعی،  دکتر نرجس توکلی کیا مدیر گروه جمعیت خانواده و مدارس معاونت بهداشت و دکتر علیرضا عباسی رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه و جمعی از رابطان خانه مشارکت و پیامگزاران سلامت استان تهران به صورت مجازی برگزار شد.
 در ابتدا دکتر عباسی ضمن تبریک سالروز تولد حضرت علی ع و روز پدر گفت: دلیل نامگذاری هفته سلامت مردان از  اول تا هفتم اسفند ماه ایجاد توجه به موضوع سلامت مردان است و متاسفانه اقایان توجه کافی به سلامت خود ندارند و بسیاری از مردان اطلاعی از بیماری هایی چون فشار خون و دیابت خود ندارند.
وی افزود: مردان به دلیل اشتغال و  بعضا گرفتاری های روزمره توجه کافی به سلامت خود ندارند و به دلیل افزایش مصرف دخانیات و ریسک فاکتورهایی چون افزایش وزن و کم تحرکی بیشتر در معرض بیماری ها هستند. عوارض این کم توجهی به سلامت و بخصوص پیشگیری از ابتلا به بیماریها در مردان سبب بروز مشکلات زیادی در سنین میانسالی و پیری می شود.
 در ادامه دکتر شکیب گفت : سه اصل اساسی پیشگیری از ابتلاء به کرونا شامل:  شست و شوی مرتب دست ها،  رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک است و در دوران کرونا همجواری بیشتر با اعضای خانواده و افزایش ساعات  تعامل با فرزندان و همسر باید داشت.  
دکتر شکیبت افزود: مردان به علت سبک زندگی متفاوت(دیرترمراجعه کردن به پزشک ، ریسک پذیری بیشتر و...) با زنان، در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به کرونا هستند. مسئولیت پذیری مردان در مورد ماسک زدن، شست و شوی دست ها و رعایت فاصله اجتماعی کمتر از زنان است که این نکته سبب افزایش احتمال ابتلاء به کرونا می شود.
مردان بیش از زنان در معرض استرس هستند لذا سیستم ایمنی آن ها در صورت مواجهه با استرس زیاد، بیش از زنان در معرض آسیب خواهد بود و به همین علت استعداد ابتلاء به کرونا در آن ها افزایش می یابد
وی گفت: مردان خیلی اهل چک آپ و کنترل دوره ای سلامتشان نیستند، ما معمولاً زمانی متوجه می شویم که یک مرد دچار فشار خون قبلی است که با نارسایی قلبی یا با سکته قلبی و مغزی وارد آی سی یو و سی سی یو می شود، متاسفانه در فرهنگ ما این جا افتاده که مردان بزگ همچون درختان ستبر نمی میرند یا مرد باید که در کشاکش دهر سنگ زیرین آسیاب باشد، متاسفانه از بچگی به ما می آموزند که مردان نباید گریه کنند، مردان باید غم را در خود فرو ببرند بر این اساس مسائل بهداشت روان برای مردان ما در کشورهای ما یکی از اصلی ترین معضلات اجتماعی و معضلات نظام سلامت از جمله کرونا است، خود درمانی وعدم تخلیه کامل روانی ودر برخی موارد استعمال دخانیات و سوء مصرف مواد است.
 وی افزود : امروز دوران کرونا بیشترین آسیب را به بنگاه های اقتصادی و دستگاه هایی زد که از منابع دولتی استفاده نمی کردند، بیکاری مردان، کمبود درآمد آنها در شغل های آزاد و... باعث شد که مردان علاوه بر فشار اقتصادی، دچار فشار بسیار سنگین روانی هم شوند.  بنابراین توجه به مردان در دوران کرونا چه از نظر مشکلات سلامت روان و چه از نظر مشکلات اجتماعی معیشتی یکی از رسالت هایی است که تمام دست اندرکاران جمهوری اسلامی ایران برعهده دارند .
مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی دانشگاه گفت : ابتلاء به کرونا، ابتلاء به اختلال روانپزشکی را افزایش داده است،  وسواس و  افسردگی به دنبال مرگ عزیزان، همسر آزاری و کودک آزاری به دلیل کاهش آستانه تحمل و عدم آگاهی نسبت به مهارت های اجتماعی و تاب آوری،  سوگ پیچیده ناشی از دست دادن عزیزان از عوارض سلامت روان است.
مردان به علت استعمال بیشتر دخانیات و در نتیجه آسیب پذیری دستگاه تنفس و ریه ها، بیش از زنان در معرض خطر ابتلاء به کرونا هستند. استعمال دخانیات سبب کاهش ابتلاء به کرونا نخواهد شد همچنین مردان به علت سوءمصرف مواد و الکل و رفتارهای پرخطر در نتیجه آسیب پذیری دستگاه تنفس ، ریه ها بیش از زنان در معرض خطر ابتلاء به کرونا هستند.
فتاوی و توصیه های مراجع عظام در خصوص حفظ سلامتی، ممانعت از آسیب رساندن به بدن خود(مضرات دخانیات و مواد ونوشابه های الکلی) نقش موثری در پیشگیری از ابتلاء به کرونا بالاخص در جامعه مردان که نسبت به زنان به سلامتی خود کمتر توجه می کنند ، خواهد داشت.
در پایان دکتر شکیب افزود: رسانه ها باید به منظور ارتقای سواد سلامت مردم بکوشند ضمن رعایت حریم خصوصی افراد سرشناس، در مورد ابتلای آن ها به ویروس کرونا به نحو صحیح اطلاع رسانی کنند. آگاهی مردم از ابتلای چهره های مشهور سبب جدی گرفتن بیماری و رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی خواهد شد با ارتقای سواد سلامت می توان از احتمال ابتلاء به کرونا کاست.
در ادامه وبینار، دکتر توکلی کیا  گفت : در بررسی های انجام شده، ثابت شده میزان ابتلاٍء و مرگ و میر مردان از بیماری کووید 19 بنا به دلایل بیولوژیکی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نسبت به زنان بالاتر است. علاوه بر تفاوت های بیولوژیک، تفاوتهای رفتاری و روانی اجتماعی نیز بر ابتلا به کووید تاثیر دارد.
مطالعات انجام شده بر روی موج اول همه گیری در امریکا و تفاوت های دو جنس نشان داده که شدت درک خطرات پاندمی کووید در بین مردان کمتر از زنان بوده، لذا اقدام به رفتارهای حفاظت نشده مانند:مصرف الکل و دخانیات، شستن دست ها، فاصله گذاری اجتماعی، پوشیدن ماسک، مراجعه برای دریافت خدمات در بین آقایان نسبت به خانم ها شیوع کمتری دارد.
هفته ملی سلامت مردان ایران(سما) می‌تواند فرصت مناسبی برای حساس سازی و تشویق مردان به مشارکت در برنامه های سلامتی ، شیوه زندگی سالم و انجام فعالیت های جسمانی مناسب و انجام مراقبت های به موقع در بیماری های زمینه ای باشد.
وی در مورد شیوه زندگی افزود: پایبندی به اصول شیوه زندگی سالم از مهمترین اصول پیشگیری و کاهش بار بیماری در جوامع مختلف به حساب می‌آید. نداشتن فعالیت بدنی مناسب، سیگار کشیدن، مصرف غذاهای پرکالری، چرب و ناسالم و عدم کنترل وزن از مهمترین عوامل خطر بیماری های غیرواگیر می‌باشند. مطالعات نشان داده است که انتخاب غذای ناسالم شانس ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد. نداشتن فعالیت بدنی مناسب از مهمترین عوامل ایجاد کننده اضافه وزن و چاقی می‌باشد.
دکتر توکلی کیا افزود: تغذیه سالم شامل عادات غذایی است که بتواند در مجموع املاح، ویتامین، پروتئین و سایر نیازهای بدن را تامین کند.
نوشیدن مایعات و آب کافی در روز، استفاده از لبنیات و شیر کم چرب، پرهیز از مواد غذایی سرخ شده و فست فودها و نوشابه های گازدار، استفاده از روغن مایع گیاهی می تواند در رعایت شیوه زندگی سالم بسیار موثر باشد.
دکتر توکلی کیا در مورد سرطان های شایع مردان گفت: 5 سرطان شایع در مردان شامل: سرطان معده،  سرطان پروستات، سرطان کولورکتال، سرطان مثانه و سرطان ریه است.
در پایان وی در مورد عوامل خطر در محیط کار گفت: تماس های شغلی از عواملی است که میزان خطر ابتلا به کوید را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اهمیت بهداشت حرفه ای در تامین،حفظ و ارتقای درجه سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی معنوی شاغلین در پیشگیری و کنترل ریسک فاکتورهای موجود در محیط های شغلی از جمله مقابله با ویروس کووید 19 در محیط های کاری است.

   1399/12/6 23:23     
  
تعداد بازدید :  94

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: