5 اسفند، پنجمین روز از هفته سلامت مردان گرامی باد
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، بطور کلی شناسایی راه های انتقال عامل ایجادکننده بیماری نقش مهمی در کنترل آن دارد. راههای انتقال ویروس کرونا هنوز به طور دقیق مشخص نشده است  ولی به عنوان یک اصل کلی ویروسهای تنفسی به طور عمده از طریق ریز قطرات یا از طریق سرفه یا عطسه و یا لمس اشیاء آلوده منتقل می گردند. بر اساس دانسته های کنونی این بیماری از یک طیف ملایم تا شدید با علایمی همچون تب، سرفه، تنگی نفس می تواند بروز نماید و در موارد شدیدتر ممکن است منجربه ذات الریه، نارسایی کلیه و مرگ گردد. درصد مرگ ناشی از این بیماری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. از آن جایی که برخی مشاغل مانند کادر درمان، کارخانه‌ها، صنعت و دیگر مشاغل باید فعال باشند، در راستای حفاظت و جلوگیری افراد در پیشگیری از این ویروس منحوس،  راهکارهایی برای آنها در ادامه توصیه شده است.
سطوح (مثل میزها) و اشیا (مثل تلفن و کیبوردها) باید به طور منظم با ضدعفونی کننده ها پاک شوند، چون دست زدن به سطوح آلوده توسط کارکنان و مشتریان، یکی از راه های اصلی پخش ویروس کرونا است و باید تمهیداتی برای تمیز و ضدعفونی کردن این سطوح به طور مرتب در نظر گرفته شود.
شرایط شست وشوی منظم و کامل دست ها با آب و صابون و یا استفاده از ضد عفونی کننده ها در محیط های کاری فراهم شود و افراد باید پیوسته این کار را انجام دهند، نصب پوستر در محل کار در ارتباط با شست وشوی صحیح دست ها و رعایت بهداشت تنفسی، اطمینان از پر بودن ظروف مایع دستشویی و یا سایر مواد ضدعفونی‌کننده از دیگر مواردی است که نباید فراموش شود.
دست ندادن و روبوسی نکردن با همکاران و دیگر افراد، رعایت حداقل فاصله اجتماعی (یک تا دو متر)، عدم تماس دست با دهان، بینی و چشم و نیز عدم استفاده از وسایل مشترک (مانند خودکار، صندلی، کیبورد و غیره)، مواد خوراکی مشترک (مانند قند و غیره) و ظروف مشترک (مانند لیوان) از دیگر مواردی است که باید در محل های کاری رعایت شود.
کارکنان باید از ماسک های تنفسی در محل کار خود استفاده کرده و از کارفرمایان و کارکنان خواسته شود تا از وجود ماسک های تنفسی و دستمال کاغذی در محل کار و نیز وجود سطل زباله درب دار پدالی به منظور دفع بهداشتی این موارد اطمینان حاصل کنند.
در صورت بروز هر یک از نشانه های ویروس کرونا هرچند به صورت خفیف، باید از حضور در محل کار دوری کرد و کار خود را به صورت دورکاری انجام دهند، در صورتی که هر یک از کارکنان هنگام ورود به محل کار دارای علایم حاد تنفسی هستند، آن فرد را از سایر کارکنان جدا کرده و فورا به مراکز بهداشتی درمانی بفرستند.

   1399/12/5 10:32     
  
تعداد بازدید :  21

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: