تبریک به مناسبت ولادت سه الگوی شیعیان در حلول سال جدید
سال نو شمسی 1398 امسال متبرک به سه عید ولادت سروران دین اسلام یعنی حضرت امام حسین (ع) ، حضرت ابوالفضل عباس (ع)  و حضرت امام زین‌العابدین (ع)  است که در روزهای 20 فروردین به نام روز پاسدار و روز 21 فروردین به نام روز جانباز نام‌گذاری شده‌اند. داستان زندگی این بزرگان سراسر به عبادت و مبارزه با دشمنان خدا عطرآگین است. امسال که سال رونق تولید نام‌گرفته است، کشور ما درگیر مبارزه و ایستادگی در برابر زورگویی‌ها و تجاوزت دشمن کافر به کشورهای اسلامی است. موقعیت زندگی این بزرگان ازلحاظ ایستادگی و صبر و بردباری در برابر دشمنان با وضعیت تحریم‌های همه‌جانبه اقتصادی کنونی مشابه است. امام حسین (ع)  الگویی بود برای ایستادگی در برابر کفر و نفاق، حضرت ابوالفضل عباس(ع)  نیز سرمشقی بودند برای سربازان جبهه اسلام و حضرت امام زین‌العابدین (ع)  الگوی خط ‌مشی مؤمنان در اتکال و نزدیکی به خدای سبحان بودند.
آنچه در تاریخ بیشتر می‌درخشد نام حسین (ع) است و داستان نام‌گذاری ایشان بدین شرح است که پس از ولادت امام حسین (ع)  و زمانی که عالم وجود به وجود ذی ‌وجود ايشان منوّر شد، پيامبر اكرم (ص) به على (ع) فرمود: چه نامى بر اين فرزندم نهادى. ايشان عرض كرد ما در نام‌گذاری اين فرزند بر شما پيشى نمی‌گیریم. پيامبر (ص) فرمود: من نيز در اين نام‌گذاری بر خداوند سبقت نمی‌گیرم. پس از مدتى جبرئيل بر پيامبر(ص)  نازل شد و عرض کرد يا رسول‌الله، خداوند به تو سلام می‌رساند و می‌فرماید نسبت على (ع)  به تو به مانند نسبت هارون(ع) به موسى(ع)  است. پس فرزندت را به نام فرزند هارون(ع)  بنام. پيامبر(ص) فرمود نام فرزند هارون(ع)  چه بود جبرئيل(ع)  عرض كرد «شبير» پيامبر(ص) فرمود: زبان ما عربى است او را به عربى چه بنامم و جبرئيل گفت نام او را حسين (ع)  بگذار.
حضرت ابوالفضل عباس(ع)  ثمره ازدواج حضرت علی (ع)  و ام‌البنین(س) است. پس از شهادت حضرت زهرا (س) على (ع) برادرش عقيل كه در علم نسب‌شناسی آگاهى كامل داشت و قبايل و خصلت‌های اخلاقى و روحى آن‌ها آشنا بود را به حضور طلبيد و از وى خواست كه براى آن حضرت همسرى شايسته، از قبیله‌ای كه اجدادش از شجاعان و دلیرمردان باشند پيدا كند تا ثمره ازدواجشان فرزندانى شجاع و رشيد باشد پس از مدتى عقيل زنى از طايفه بنى كلاب را به حضرت معرفى كرد كه داراى آن ویژگی‌ها بود. نامش فاطمه دختر حزام بن خالد و نياكانش همه از دليرمردان بودند. حضرت با وى ازدواج نمود و او نيز وظيفه مادرى و سرپرستی فرزندان حضرت زهرا (س) را به عهده گرفت و آنان را چون فرزندان خود بلكه بيشتر از فرزندانش دوست می‌داشت. گويند وقتى وى را فاطمه صدا می‌زدند، گفت مرا فاطمه صدا نكنيد زيرا فرزندان با شنيدن نام فاطمه(س) به ياد غم‌های مادرشان می‌افتند و ناراحت می‌شوند بلكه مرا خادم خود بناميد؛ و حضرت على (ع) وى را ام‌البنین(س) يعنى مادر پسران ناميد و به اين نام شهرت يافت.
حضرت عباس(ع)  در خانه على (ع) و در دامان مادر باایمان وفادارش و در كنار امام حسين(ع)  رشد كرد و درس‌های بزرگ انسانيت صداقت و اخلاق را فراگرفت تربيت خاص امام على (ع) بی‌شک در شكل دادن به شخصيت فكرى و روحى اين نوجوان سهم عمده‌ای داشت روزى حضرت على (ع) عباس خردسال خود را نشانده بود و حضرت زينب (س) هم حضور داشت امام به اين كودك عزيز گفت : بگو يك، عباس گفت: يك فرمود: بگو دو، عباس خوددارى كرد و گفت: شرم دارم با زبانى كه خدا را به يگانگى خوانده‌ام دو بگويم، حضرت از معرفت اين فرزند خوشحال شد و پيشانى عباس(ع)  را بوسيد.
امام سجاد (ع) پدر بزرگوار، حضرت امام حسین (ع)  و مادر گرامی آن حضرت، چنان‌که مشهور است، شهربانو دختر یزدگردسوم آخرین پادشاه سلسله ساسانیان و از نوادگان انوشیروان است. شهربانو از بهترین زنان عصر خویش محسوب می‌شود. حوادث كودكي امام سجاد (ع)  در تاريخ بسيار كم نقل‌شده كه ميتوان به چند مورداشاره كرد:
الف: از دست دادن مادر در همان ابتداي تولد كه مسعودي درکتاب اثبات الوصيه مينويسد: شهربانو پس از تولد امام زین‌العابدین(ع) و در اولين حمل، به حال نفاس درگذشت.
ب: سفارش علي (ع) به امام سجاد(ع)  در زمان كودكي نسبت به ودايع امامت.
 وقتی‌که علی (ع) توسط ابن ملجم ضربت خورد حضرت با آن حال مواريث انبياء را در حضور همه فرزندان خود به امام حسن (ع)  داد و فرمود او به حسين(ع)  بدهد و در اين موقع امام سجاد(ع)  سه‌ساله بود كه حضرت علی(ع)  دست سيد سجاد(ع)  را گرفت و فرمود: پيغمبر خدا(ص) وصيت فرموده كه شما ودايع، امامت را پس از خود به فرزندت محمدباقر بدهي و از طرف من او را سلام برساني.
امام حسین(ع)  در حين حركت به كربلا مواريث انبياء را به امسلمه به امانت سپرد، فرمود پس از من اين ودايع را به فرزندم علي زین‌العابدین(ع)  بسپار و امسلمه(س) هم‌چنین كرد.
ج :زندگي كردن امام سجاد (ع) به مدت 2 سال با جدّش علي (ع)
د: عبادت و سجده زياد از همان ابتداي كودكي.
هـ: درك دوران امامت سه امام معصوم و تربيت در كنار آن‌ها.
 سالروز ولادت این سه ستاره درخشان تاریخ اسلام را به جامعه پزشکی و مسلمانان جهان تبریک و تهنیت می‌گوییم.
 منابع:
وب‌سایت آیت‌الله لنکرانی، وب‌سایت اندیشه قم، پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه

خبرنگار: مسعود ایرجی
   1398/1/19 12:58     
  
تعداد بازدید :  449

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: