روزهای آخر ماه صفر امسال
  روزهای آخر ماه صفر امسال که غرق در مصیبت جانکاه زلزله غرب کشور شده ایم، مصادف است با رحلت پیامبر«صلی الله علیه و آله و سلم»، شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام و شهادت امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام. معاونت اجتماعی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران بدین وسیله مراتب همدردی خود را با زلزله زدگان اعلام داشته و برای بازماندگان حادثه صبر و اجر آرزومند است.
 روز جمعه 26آبان مصادف است با رحلت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و شهادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام در سال 50 هجری و روز یکشنبه 28 آبان مصادف است با شهادت حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام، امام هشتم شیعیان جهان.
آیه 59 سوره آل عمران در خصوص پیامبر«صلی الله علیه و آله و سلم»  می فرماید : فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنْتَ فَظّاً غَلِيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ.
 ای پیامبر«صلی الله علیه و آله و سلم»   به سبب رحمت خداست كه تو با آنها اينچنين خوشخوى و مهربان هستى. اگر تندخو و سخت‌دل مى‌بودى از گرد تو پراكنده مى‌شدند. پس بر آنها ببخشاى و برايشان آمرزش بخواه و در كارها با ايشان مشورت كن و چون قصد كارى كنى بر خداى توكل كن، كه خدا توكل‌كنندگان را دوست دارد.
حضرت در آخرین روزهای حیات مبارک خویش به مسجد مدینه آمدند و به اندازه ای حال ایشان بد بود که نمی توانستند راه بروند، لذا زیر بغل‌هایشان را گرفته بودند و کشان کشان به مسجد آمدند. چون قادر به ایستاده نماز خواندن نبودند، نماز را نشسته خواندند. بعد از نماز روی پله اول منبر نشستند و روایت ثقلین را خواندند.
إِنِّی قَدْ تَرَکْتُ فِیکُمْ أَمْرَیْنِ لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِی مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا، کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی فَإِنَّ اللَّطِیفَ الْخَبِیرَ قَدْ عَهِدَ إِلَیَّ أَنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ کَهَاتَیْنِ‌ وَ جَمَعَ بَیْنَ مُسَبِّحَتَیْهِ ـ وَ لَا أَقُولُ کَهَاتَیْنِ وَ جَمَعَ بَیْنَ الْمُسَبِّحَةِ وَ الْوُسْطَى ـ فَتَسْبِقَ إِحْدَاهُمَا الْأُخْرَى فَتَمَسَّکُوا بِهِمَا لَا تَزِلُّوا وَ لَا تَضِلُّوا وَ لَا تَقَدَّمُوهُمْ فَتَضِلُّوا
من همانا دو چیز در میان شما می‌گذارم که پس از من هرگز گمراه نشوید، مادامى که به آن دو چنگ زنید، کتاب خدا، و عترتم که اهل بیت و خاندان من‌اند؛ زیرا خداى لطیف و آگاه به من سفارش کرده که آن دو از هم جدا نشوند تا در کنار حوض بر من وارد شوند، مانند این دو انگشت و دو انگشت سبابه خود را به هم چسباند و نمی‌گویم مانند این دو انگشت و انگشت سبابه و وسطى را به هم چسباند تا یکى بر دیگرى پیش باشد و جلو افتد. پس به هر دوى این‌ها چنگ زنید تا نلغزید و گمراه نشوید، و بر ایشان جلو نیفتید که گمراه می‌شوید.
در کتب معتبر شیعه و سنّی آمده است که پیامبر«صلی الله علیه و آله و سلم»پس از این خطبه که در آن خبر رحلت خود را نیز به مردم داده بودند، به منزل رفتند. برخی از نزدیکان و اصحاب، دور ایشان جمع شده بودند.
پیامبر«صلی الله علیه و آله و سلم»  وقتی دیدند این افراد جمع شده‌اند، فرمودند: ایتُونِی بِدَوَاةِ وَ کَتِفٍ أَکْتُبْ لَکُمْ کِتَاباً لَا تَضِلُّوا بَعْدَهُ أَبَداً  
برای من مرکب و استخوانی بیاورید تا برای شما چیزی بنویسم که پس از آن هرگز گمراه نشوید. وقتی پیامبر«صلی الله علیه و آله و سلم» چنین درخواستی کردند، عده‌ای از اطرافیان، مانع این کار شدند و سخنانی گفتند که موجب بروز اختلاف میان اطرافیان شد و پیامبر«صلی الله علیه و آله و سلم»  نیز به آنان دستور دادند از آن جا خارج شوند و همگی به جز اهل بیت (ع) خارج شدند و پیامبر«صلی الله علیه و آله و سلم»   هنگامی که سرش بر دامان علی (ع) بود، جان به جان آفرین تسلیم کرد. همه مورّخان اتّفاق دارند که روز وفات آن حضرت، روز دوشنبه بود و آن حضرت به هنگام وفات شصت و سه سال از عمر مبارکشان مى گذشت.
    همچنین بنا بر قول «شیخ طبرسى» و «ابن اثیر» آخر این ماه به سال 203 هجرى، روز شهادت امام رضا علیه السلام است که آن حضرت بیشتر مدت زمان زندگی خویش را در شهر زادگاهشان مدینه حضور داشتند ولی در سال 200 هجری به اصرار مأمون عباسی و بالاجبار راهی شهر مرو محل خلافت این خلیفه عباسی شدند. در مرو مأمون حضرت را مجبور به پذیرش عنوان ولایت عهدی کرد و سرانجام در سال 203 هجری و در سنّ پنجاه و پنج سالگى، مأمون ایشان را با زهر مسموم کرد و به شهادت رساند. محل دفن جسد ایشان بعدا به مشهد الرضا معروف شد و امروزه زیارتگاه بزرگ شیعیان جهان است.

گردآوری: مسعود ایرجی

   1396/8/27 11:12     
  
تعداد بازدید :  263

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: