اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی نقاشی کودکان بیمار با حضور وزیر بهداشت برگزار شد
اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی نقاشی کودکان بیمار با حضور وزیر بهداشت برگزار شد
اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی نقاشی کودکان بیمار با حضور وزیر بهداشت 

در مراسم اختتاميه نخستين جشنواره بين‌المللي نقاشي كودكان بيمار كه با حضور مسئولين، سفرا، اساتيد و خانواده هاي كودكان بيمار از سراسر كشور، شامگاه پنج شنبه 16 مهرماه 94 همزمان با روز جهاني كودك در فرهنگسراي انديشه برگزار شد؛ در ابتدا دكتر نيما رضائي رئيس جشنواره، سخنان خود را به نام او كه نقاش عالم است شروع كرد و گفت: پروازي كه پيش روي ماست از رنگ؛ از كاغذهاي رنگارنگ نقش بسته بر ديوار. رنگين كماني ساخته ي دست كودكاني كه درد را مي شناسند و اميد را بيشتر، كودكاني كه پرواز مي دانند. 
وي يادآور شد: آثار برگزيده ي نخستين جشنواره بين المللي نقاشي كودكان بيمار با حمايت بيش از شصت نهاد پزشكي، هنري و علمي و مردمي در آستانه ي روز جهاني كودك با آثاري از كودكان جهان برگزار شد. 
دكتر رضائي، تصريح كرد: حضورتان در اين مراسم مهرباني شماست كه رنگي تازه مي دهد اين همه رنگ را، تا با هم پرواز كنيم در ميان ابرهاي نقش بسته بر ديوار كه سلامتي را براي همه آرزو مي كنند. 
اين عضو هيات علمي دانشگاه، افزود: تجربه ي بودن در كنار كودكان بيمار نشان داده آن زمان كه كودك بيمار و خانواده اش دست به كار شكست بيماري شوند و با اميد به روزهاي سلامتي بيانديشند؛ روند درمان بهبود مي بايد. 
وي در ادامه به روند برگزاري جشنواره و انتخاب آثار برگزيده اشاره كرد و افزود: دبيرخانه اين جشنواره، 928 اثر نقاشي از 26 كشور دنيا را دريافت كرده است و آثار ارسال‌شده از سوي روان‌شناسان و روان‌پزشكان كودك و همچنين متخصصين آثار هنري در سه مرحله داوري شده است.
سپس دكترعلي جعفريان رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران، با اشاره به اين كه در بسياري از منابع معتبر پزشكي به جاي واژه علم پزشكي از لفظ هنر و علم پزشكي ياد مي شود؛ تاكيد كرد: از ديد بنده هم كه جراح هستم واقعاً كار پزشكي هنر محسوب مي شود.
وي با بيان اين كه، پزشك بايد تعامل خوبي با هنر برقرار كند تا بتواند در حرفه خود مفيد و اثربخش واقع شود؛ گفت: در اين فرصت مغتنم از تيم فعال دكتر رضائي و همكاران مركز طبي كودكان تشكر ويژه دارم چرا كه توانسته اند «هنر پزشكي» را به درستي هدايت و به بيماران روحيه مضاعف هديه بدهند. 
دكتر جعفريان، ادامه داد: بعد از بحث هنر پزشكي بايد به تعهد حرفه اي خود پايبند باشيم، لازمه موفقيت كادر درماني توجه به نيازهاي بيماران است، البته همكاران در اين حيطه آموزش هايي به صورت مدون دارند و همچنين در راستاي تقويت آن در سازمان تلاش هايي صورت گرفته است. 
پس از آن دكتر سيد حسن هاشمي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، ضمن تشكر از برگزار كنندگان و حاميان اين جشنواره؛ اظهار داشت: اين يك جشنواره انساني است كه فرصتي زيبا و پسنديده اي براي با كودكان بودن را در اختيار ما قرار داده است.
وزير بهداشت با ابزار تاسف از مرگ و مير و معلوليت كودكان، تصريح كرد: متاسفانه در دنيا در هر ساعت 17 هزار كودك جان خود را از دست مي‌دهند كه بسياري از اين مرگ‌ها و معلوليت هاي كودكان قابل پيشگيري و بيماري آن ها قابل درمان است.
دكتر هاشمي با بيان اين كه، متاسفانه دنياي امروز از بعد انساني جهان پسنديده‌اي نيست و ارزش‌هاي انساني در آن كم‌رنگ شده است؛ خاطر نشان كرد: اميدوارم دنياي فردا كه دنياي كودكانمان است از بعد انساني و اخلاقي جهان زيباتر باشد و اخلاق و انسانيت محور تصميم‌گيري سياست‌مداران تمام دنيا قرار گيرد.
وزير بهداشت با اشاره به نقاشي‌هاي كه در اين جشنواره از كودكان مشاهده كرده است؛ يادآور شد: متوجه شدم كه كودكان بيش از پزشكان به پرستاران توجه دارند و واقعيت هم همين است چرا كه پرستاران و پيش از مادران و پدران آن ها بيشترين زحمت را براي مراقبت از كودكان بيمار متقبل مي شوند، اميدوارم آن طور كه شايسته است از آنها تقدير شود.

 
توضيح اين كه؛ در جريان برگزاري مراسم اختتاميه نخستين جشنواره بين‌المللي نقاشي كودكان بيمار، «گروه بين المللي سفيران صلح و دوستي» به هنرنمايي پرداخته اند و در پايان مراسم به برگزيدگان سه آثار برتر چهار گروه سني، گروهي و از نگاه تماشگران جوايز ارزنده و نفيسي اهداء شد. در ضمن 200 آثار برتر در كتاب جشنواره به چاپ رسيد. 
اسامي نفرات برتر گروه نخست (1 تا 6 سال)

1- محمد آرين قزوينيان، نام اثر« لبخند سلامتي»/ ايران، پرند/ 5 ساله 
2- يزدان قائمي، نام اثر« دارم خوب مي شوم»/ ايران، تهران/ 5 ساله 
3- باران زارعيان، نام اثر« دنياي سالم بدون درد»/ ايران، تهران/ 5 ساله و مريم آليه وار، نام اثر« ميوه براي سلامتي»/ آذربايجان، باكو/ 4 ساله 
اسامي نفرات برتر گروه دوم (7 تا 10 سال) 
1- مكس لنارت كرنل، نام اثر« نقاشي براي سلامتي»/ اسلووني، ليوبليانا/ 9 ساله 
2- ديويد الكساندرو، نام اثر« ازت ممنونم دكتر ازت ممنونم علم»/ روماني، ياسي/ 10 ساله 
3- امير محمد بهمدي، نام اثر« زندگي سالم»/ ايران، مشهد/ 10 ساله 
اسامي نفرات برتر گروه سوم ( 11 تا 14 سال) 
1- پالينا شولز، نام اثر« در همه تاريكي ها نقطه روشني است»/ آلمان، دوسلدورف/ 13 ساله 
2- الين سركيسيان، نام اثر« ورزش براي سلامتي»/ ايران، تهران/ 12 ساله 
3- آلبا بگارا والرا، نام اثر« بيمارستان من»/ اسپانيا، بارسلون/ 12 ساله 
اسامي نفرات برتر گروه سوم ( 15 تا 18 سال) 
1- زهرا فراسمانه، نام اثر« انگيزه شيرين»/ ايران، تهران/ 16 ساله
2- نها ري، نام اثر« شادي و شوق پس از بيماري»/ هند، كلكته/ 16 ساله
3- مريم علي دبوك، نام اثر« مگذار كه بيماري در ميانت گيرد»/ لبنان، بيروت/ 15 ساله 
اسامي برگزيدگان گروهي 
1- كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان/ مركز مهاباد 
2- دبستان نگاه نو/ اصفهان 
3- دانشگاه هنگ كنك و كانون هموفيلي ايران 
اسامي برگزيدگان از نگاه تماشگران 
1- فردين قاسمي، نام اثر« من زنده ام مادر» 
2- آيسا شيرين، نام اثر« چي بخورم، چي نخورم» 
3- زينب كريمي، نام اثر« خون ما براي نجات تو» 


   1394/7/18 09:40     
  
تعداد بازدید :  414

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: