نشست خبری نخستین جشنواره بین‌المللی نقاشی کودکان بیمار
نشست خبری نخستین جشنواره بین‌المللی نقاشی کودکان بیمار
تأكيد بر نقش هنر در ارتقاي سلامت معنوي و بهبود بيماري

 
در دومين نشست خبري نخستين جشنواره بين‌المللي نقاشي كودكان بيمار كه با حضور نمايندگان رسانه‌هاي جمعي، شنبه 11 مهر 94 در سالن شوراي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد؛ در ابتدا دكتر نيما رضائي رئيس جشنواره، با اشاره به اين‌كه دبيرخانه اين جشنواره، تاكنون 928 اثر نقاشي از 26 كشور دنيا را دريافت كرده است؛ اظهار داشت: نخستين جشنواره بين‌المللي نقاشي كودكان بيمار باهمت دانشگاه علوم پزشكي تهران و با مشاركت و همكاري چهل كشور و 60 نهاد دولتي با دريافت نقاشي كودكاني كه سابقه حداقل يك‌بار بستري در بيمارستان را داشته‌اند، برگزار مي‌شود.
دكتر رضائي در ادامه به تشريح بخش‌هاي مختلف جشنواره و آثار دريافت شده اشاره كرد و گفت: در حال حاضر و پس از فراخوان اين جشنواره 928 اثر از 26 كشور جهان به دبيرخانه اين جشنواره ارسال‌شده كه با سه سطح داوري اين آثار بررسي و از (امروز تا پايان هفته جاري) در فرهنگسراي انديشه به نمايش گذاشته مي‌شوند. البته آثار ارسال‌شده از سوي روان‌شناسان و روان‌پزشكان كودك و همچنين متخصصين آثار هنري داوري شده است. 
اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، با بيان اين‌كه از اين آثار 200 اثر به نمايش گذاشته و 36 اثر نيز به‌عنوان آثار برتر در مرحله سوم داوري انتخاب‌شده‌اند، تصريح كرد: در هر گروه سني سه نقاشي به‌عنوان آثار برتر معرفي شده كه در كتاب جشنواره به چاپ مي‌رسند همچنين از نقاشي‌هاي گروهي نيز يك اثر به‌عنوان اثر گروهي برتر انتخاب مي شود.
دكتر رضائي با اشاره به اين‌كه 20 اثر داخلي و 10 اثر خارجي نيز از طريق شبكه‌هاي اجتماعي و مجازي در معرض نمايش عموم گذاشته است؛ خاطرنشان كرد: به همين مناسبت بخشي از جوايز جشنواره تحت عنوان نگاه تماشاگران به كودكان حاضر اعطاء خواهد شد.
رئيس اين جشنواره؛ ادامه داد: دبيرخانه دائمي جشنواره نقاشي كودكان به‌صورت مجازي از سوي دانشگاه علوم پزشكي تهران تشكيل‌شده است، در ضمن دومين جشنواره نقاشي كودكان بيمار قرار است در كشور مجارستان برگزار شود، خرسنديم كه اين ايده در كشور ايران شكل‌گرفته و در حال انتقال به ساير كشور‌هاي دنياست.
وي در ادامه به برنامه‌هاي جانبي اين جشنواره پرداخت و يادآور شد: در زمان برگزاري جشنواره سعي داريم براي هنرمندان (كودكان بيمار)، با راه‌اندازي تورهاي تهران‌گردي و برنامه‌هاي جانبي ديگر اين هفته را براي آن ها به يادماندني كنيم.
دكتر رضائي، تاكيد كرد: از نظر ما تمامي كودكان شركت‌كننده‌ در اين جشنواره برنده هستند و سعي مي‌شود از تمامي آن‌ها تحت عناوين مختلف تقدير ‌شود.
در ادامه اين نشست بهاره جهاندوست دبير جشنواره، با اشاره به اين‌كه برگزاري نمايشگاه‌ و اجراي برنامه‌هاي مختلف نيز برعهده كودكان گذاشته‌شده و از وجود كودكان در برگزاري جشنواره استفاده بهينه خواهيم كرد؛ گفت: در حاشيه اين جشنواره بيش از 100 اثر هنرمندان مختلف به نمايش گذاشته و به نفع كودكان بيمار به فروش مي‌رسند.
جهاندوست، برگزاري نمايش عروسكي، ساخت درخت سلامتي و اجراي پرفرمنس (ايفاي نقش) با موضوع سلامت روان را از ديگر برنامه‌هاي اختتاميه اين جشنواره عنوان كرد.
توضيح اين‌كه؛ اختتاميه نخستين جشنواره بين‌المللي نقاشي كودكان بيمار، پنج شنبه 16 مهرماه سال جاري همزمان با روز جهاني كودك از ساعت 18 تا 21 در فرهنگسراي انديشه (خيابان دكتر شريعتي، پايين‌تر از پل سيدخندان) با حضور پزشكان، هنرمندان، ميهمانان بين‌المللي و كودكان برگزيده از كشورهاي مختلف برگزار خواهد شد و به آثار 36 كودك برتر جوايزي اهدا مي شود.
علاقه مندان براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانند به سايت http://health-art.tums.ac.ir مراجعه كنند.

   1394/7/15 09:53     
  
تعداد بازدید :  566

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: