روز پزشک گرامی باد
در ایران، اول شهریور ماه، همزمان با زادروز بوعلی سینا، به پاس تألیفات و خدمات وی به علوم پزشکی و فعالیت وی در این رشته، و تجلیل از پزشکان، «روز پزشک» نامگذاری شده‌است. 
در فرهنگ اسلامي، ارزش دانش گرانقدر پزشكي و فعاليت حرفه اي طبيب تا بدان اندازه والا و عظيم است كه طبيب مظهر اسم شريف محيي و احياء گري معرفي شده است و همچنين در متن فرهنگ و حيات اجتماعي مردمان اين مرز و بوم نيز طبيب و طبابت از جايگاه ويژه و اهميت والايي برخوردار بوده است تا بدان اندازه كه بيماران و دردمندان نه فقط براي جستجوي تسكين و درمان دردهاي جسماني خويش، كه بلكه در مقام مشاوره و هدايت جويي در همه ابعاد زندگي فردي و اجتماعي خود به حكيم و طبيب متوسل مي گرديده اند.
چرا كه حكيم و طبيب در افق نگاه و قضاوت آنان شخصيتي برجسته و ممتاز و برخوردار از دانش فقهي و پزشكي و آراسته به فضائل والاي اخلاقي بوده است و نماد برجسته و الگوي بارز چنين انديشوران دلسوز وعالمان فرزانه در تاريخ پر فروغ اين سرزمين، طبيب نامور و نابغه بزرگ ايراني، شيخ الرئيس ابوعلي سينا بود كه بدليل ارتباطش با خدا و مكتب وحي نور حكمت الهي در دل او درخشيد و به حكيم الهي تبديل شد.
اهمیت و جایگاه پزشکی  
پیامبر اکرم (ص): «دانش های اصلی و مهم دو دانش است. یکی علم مربوط به دین و دیگری علم مربوط به بدن انسان».(بحارالانوار، جلد 1، صفحه 220)
امام صادق (ع) فرمود: «اهل هیچ سرزمینی از سه کس بی نیاز نیستند. فقیهی که دانشمند و خداترس باشد و امیری که خیرخواه و خیّر و مورد اطاعت مردم باشد و پزشکی که آگاه به پزشکی و مورد اعتماد باشد».  (بحارالانوار، جلد 75، صفحه 235)
امام علی (ع): «هر کس به طب و پزشکی بپردازد، باید [درباره جان مردم] از خدا بترسد و خیرخواه باشد و تلاش کند [تا بیمار خود را با دقت درمان کند]» (بحارالانوار، جلد 59، صفحه 74)
تاریخ معاصر ایران اسلامی شاهد خدمات بدون چشم داشت و حضور جهادی و مخلصانه طبیبانی است که در مقاطع حساس و روز‌های سخت دوران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، حوادث و بحران‌های طبیعی و یا امروز که کشور درگیر ویروس منحوس کرونا شده، دوشادوش دیگر هموطنان، حماسه ‌های ماندگار و تاریخ سازی آفریده اند.
جامعه پزشکان و پرستاران ما همزمان با شیوع ویروس منحوس کرونا، روز‌ها و شب ‌های سختی را سپری می‌کنند و این از خودگذشتگی و ایستادگی، همیشه تاریخ در حافظه ایرانیان به یادگار خواهد ماند.
این مردان و زنان شجاع، فداکار و شفابخش را به نیکی باید "مدافعان سلامت" یاد کرد، خادمانی که آماده ‌تر از هر زمان دیگری در خط مقدم حرفه خطیر طبابت و سلامت اجتماعی، خدمت رسانی و جانفشانی می‌کنند. 
روز پزشک فرصتی برای تکریم از قهرمانانی است که برای «نجات» هم‌نوعان از «جان» گذشتند.
منابع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه، خبرگزاری صدا و سیما، بیتوته، دانشنامه رشد
گردآوري و تنظيم : قدس

 
   1400/5/31 08:43     
  
تعداد بازدید :  581

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: