ولادت مهدی موعود منجی عالم بشریت بر تمام شیعیان جهان مبارک باد

تشرف علی ابن مهزیار اهوازی به خدمت امام عصر (عج)/ چه کسانی به خدمت امام مهدی (عج) رسیدند/چرا ما از دیدن امام عصر محروم هستیم؟

شرایط سیاسی حاکم بر عصر امام زمان (عج) به علت تدابیـر سخت نظامی خلفای عباسی که دشمن سرسخت ائمّه بوده‌اند اقتضاء می‌نمود، که شیعیان در تقیة کامل و اختفاء فعّالیت‌های مذهبی خود را انجام دهند و ارتباط با ائمه برای شیعیان بسیار سخت انجام می‌گرفت، تنها وکلای شیعه در این دوره با زحمات عدیده امکان ارتباط با ائمه را داشتند و پس از آن و روی کار آمدند حکومت های بعدی و غیبت امام عصر (عج) بسیاری از فضلا و بزرگان د ینی به تشرف ایشان رفتند.

سه گروه حضرت (عج) را دیده‌اند
اهل بیت آن حضرت (عج) حکمیه خاتون عمة امام عسگری (ع) و خادمان خانة امام (ع) از جمله ظریف (ابونصر)، ابوسعید غانم ردیف اولین کسانی بوده‌اند که امام را زیارت کرده‌اند، چنانکه پیش از این گفته شد، گروه دوم که از دیدار امام (عج) در حیات پدرشان از نواب امام مهدی (عج)به نام عثمان بن سعید عمروی بودند.
گروه سوم از زیارت کنندگان حضرت در عهد امام عسگری(ع) اصحاب خاص و شیعیان نامدار حضرت بوده‌اند که و بسیاری از بزرگان شیعه از جمله علمای شهر قم و شیعیان خاص امام (ع) به زیارت حضرت صاحب الزمان (عج) در زمان حیات پدرشان رسیده‌اندعلی ابن ابراهیم ابن مهزیار در اهواز ساکن بود . پدر وی مذهب نصرانی داشت و سپس مسلمان شد و علی نیز به تبعیت از پدر در نوجوانی مسلمان گردید . براساس برخی روایات وی در زمان امام حسن عسکری(ع) وفات یافته است .
 
تشرف علی ابن ابراهیم ابن مهزیار به خدمت امام زمان (عج)
سال‌های آغاز غیبت حضرت ولی‌عصر(عج) برای محبان و دوستداران آن حضرت بسیار سخت و مشکل می‌گذشت؛ آنها نمی‌توانستند باور کنند که امامشان زنده باشند ولی غائب و دور از دسترس مردم. اما هر چه زمان بیشتر گذشت، مؤمنانِ به وجود مقدس آن حضرت، کم کم به دوری و غیبت امام عادت کردند، به گونه‌ای که گویا غیبت ظاهری آن حضرت از بین مردم باعث شده که آن حضرت از فکر مردم غائب شوند و کمتر کسی به یاد آن حضرت باشد.
همچون مادری که فرزند عزیزش مفقود شده، تا مدتی بی‌تابی می‌کند، باورش نمی‌شود و مرتب به مکان‌های مختلفی که احتمال می‌دهد می‌رود، تا وقتی که کم کم به دوری فرزندش عادت کرده، و از پیدا کردن او مأیوس می‌شود، آرامش پیدا می‌کند، و اندک اندک به حدّی می‌رسد که گویا او را فراموش کرده است. در زمانی که امام زمان(عج) غائب شدند، گرچه شیعیان در همه مسائل زندگی موظف به رجوع به مجتهد جامع‌الشرائط بودند، لکن بعضی در پی دیدار با آن حضرت تلاش و جدیت فراوان داشتند و برخی هم موفق به دیدار می‌شدند. از جمله این افراد، علی بن ابراهیم بن مهزیار اهوازی است که قبر شریفش در اهواز زیارتگاه عموم مردم است، و دارای بقعه و بارگاه است.
علی بن مهزیار نقل می‌کند: من بیست مرتبه به حج بیت‌الله الحرام مشرف شدم و در تمام این سفرها قصدم دیدن مولایم امام زمان(عج) بود، ولی در این سفرها هرچه بیشتر تفحص کردم کمتر موفق به اثریابی از آن حضرت گردیدم. بالاخره مأیوس شدم و تصمیم گرفتم که دیگر به مکه نروم. وقتی که دوستان عازم مکه بودند، به من گفتند مگر امسال به مکه مشرف نمی‌شوی؟ گفتم: نه، امسال گرفتاری‌هایی دارم و قصد رفتن به مکه را ندارم.
شبی در عالم خواب شنیدم کسی می‌گوید: ای علی بن ابراهیم، خداوند به تو فرمان داده که امسال را نیز حج کنی.
آن شب را هر طور بود به صبح آوردم، و با امیدی مهیای سفر شدم، وقتی رفقا مرا دیدند تعجب کردند، ولی به آنها از علت تغییر عقیده‌ام چیزی نگفتم. شب و روز مراقب موسم حج بودم تا آنکه موسم حج فرارسید و کارم را آماده کرده، با دوستان به آهنگ حج، رهسپار مدینه شدم. چون به سرزمین مدینه رسیدم از بازماندگان امام حسن عسکری(ع) جویا شدم، اثری از آنها نیافتم و خبری نگرفتم. در آنجا نیز پیوسته در این باره فکر می‌کردم
پس از اعمال حج، دائماً در گوشة مسجدالحرام تنها می‌نشستم و فکر می‌کردم. گاهی با خودم می‌گفتم، آیا خوابم راست بوده یا خیالاتی بوده است که در خواب دیده‌ام.

روزی در مسجدالحرام نشسته بودم و اشک می ریختم و مادام می گفتم یابن الحسن یابن الحسن همینطور اشک می ریختم یکدفعه دستی از عقب روی شانه ام گذاشته شد و گفت: چرا گریه می کنی پسر مهزیار؟ گفتم: من به دنبال امام محجوب می گردم (محجوب یعنی پنهان) جوان ناراحت شد و گفت: چرا محجوب امامی که محجوب باشد وجود ندارد اعمال شما امام را از شما دور کرده است دست او را گرفتم و گفتم: دست شما را ول نخواهم کرد تا مرا نزد مولایم مهدی ببری جوان گفت: من برای همین کار آمده ام پیش شما سپس من را از راههایی برد تا به یک بیابان رسیدیم در آن جا خیمه ای برپا بود و گفت این خیمه امام زمان ارواحناه فداه هست برای دیدنش با اشتیاق و علاقه خود را به آن رساندم دیدم وجود مقدس حضرت ولی عصر عج الله تعالی فرجه الشریف  روی سکویی نشسته است نورانیت از چهره شان می بارید .
سلام کردم و گفتم آقاجان من شب و روز دنبال شما بودم خیلی دنبال شما گشتم
آقا فرمودند: علی ابن ابراهیم ابن مهزیار می دانید چرا ما را نمی بینید؟ به سه دلیل نمی توانید ما را ببینید:


  1. چون دنبال پول جمع کردن هستید کسی که فقط به دنبال ازدیاد مال باشد دنبال امام زمان خود نیست
  2. به مومن های ضعیف  نمی رسید اموال را روی هم انباشته می کنید.
  3. به فامیل نمی رسید قطع رحم می کنید.
سخنرانی دکتر رفیعی
گردآورنده:  زهرا اجاقلو   1399/1/20 08:23     
  
تعداد بازدید :  73

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: