وزیر بهداشت در نخستین مجمع سلامت استان تهران
سید حسن هاشمی در نخستین مجمع سلامت استان تهران گفت: قبلا فکر می‌کردم سراهای محله و غیره مربوط به زمان ماست، اما متوجه شدم در سال‌ها پیش نیز به موضوع‌های سلامت علاقه داشتند و در سال ۱۳۲۴ نیز مجمع سلامت ترتیب داده شده است.
وی افزود: طی این ۴ دهه کارهای زیادی در حوزه سلامت انجام شده و در حال حاضر شاخص‌های سلامت بسیار خوب است. در آستانه انقلاب اسلامی و در دهه ۵۰، طول عمر مردم حدود ۵۵ سال بود و میزان مرگ و میر کودکان و مادران باردار بسیار بالا بود، اما الان تلاش‌های زیادی در این راستا انجام شده و دانش بالا رفته است.
وزیر بهداشت ادامه داد: خشک‌سالی و غیره باعث شده جمعیت روستایی به ۳۰ درصد کاهش یافته و شهرنشینی افزایش پیدا کند.
هاشمی در ادامه با تشکر از استاندار تهران برای برگزاری نخستین مجمع سلامت استان تهران، بیان کرد: کارهای زیادی در پیش داریم که همه باید برای انجام آن‌ها دست به دست هم بدهیم. دولت بیش از این نمی‌تواند در حوزه بهداشت و درمان هزینه کند. همه ما باید در راستای صرفه‌جویی و مراقبت از پول مردم تلاش کنیم.
وی اظهار کرد: تقاضاهای مردم نیز باید سازمان یافته بوده و در مسیری باشد که دولت و حکومت بتواند هزینه کند. وقتی کسی پرخوری دارد و دچار اضافه وزن می‌شود و می‌خواهد از خدمات بهداشت و درمان به صورت رایگان استفاده کند، امکان پذیر نیست و هزینه او را نباید سایر بخش‌ها و جامعه پرداخت کنند.
هاشمی گفت: نزدیک به ۷ میلیون نفر در منطقه امرو در سال به علت هزینه‌های کمرشکن سلامت به زیر خط فقر می‌روند. این موضوع با کمک مجلس و دولت در ایران به حداقل رسیده و در حال حاضر شیب کاهنده‌ای دارد. البته قدم دیگر کاهش بار بیماری‌ها و مراقبت از سلامتی است. در منطقه کم برخوردار تهران، سکته‌های قلبی و مغزی و افزایش وزن و غیره شایع‌تر است و باید برای این مشکلات برنامه داشت. باید بپذیریم با وجود همه اتفاقات، باز هم ۵۵ درصد ایرانیانی که از بین می‌روند زیر ۷۷ سال سن دارند.
وزیر بهداشت بیان کرد: ۳۳ درصد مردم به علت سکته‌های مغزی و قلبی فوت می‌کنند. در حال حاضر بیش از ۷۶ درصد مرگ و میر در کشور به علت ۴ موضوع است که در راس آن‌ها سکته‌های قلبی قرار دارد. باید توجه کرد که تمام این موارد قابل پیش‌گیری است و می‌توان آن‌ها را به تاخیر انداخت.
وی با بیان این‌که خانم‌های ایرانی بیشتر از مردان ایرانی عمر می‌کنند، اظهار کرد: می‌توان از تمام این بیماری‌ها پیش‌گیری کرد. در سال ۹۴ حدود ۹۰ هزار ایرانی داشتیم که در سنین زیر ۵۵ سال فوت کردند. باید در کنترل بیماری‌های غیرواگیر تدبیر کرد و این موضوع فقط با اجتماعی شدن سلامت امکان پذیر است. حالا هر چقدر تخت بیمارستانی اضافه شود و پزشک و متخصص و جراح اضافه شود، هنر نیست. بلکه هنر این است که ورودی بیماران را کمتر کنیم.
هاشمی با بیان این‌که باید فرهنگ اصلاح شود، گفت: اولین قدم برای اصلاح در منزل و بعد آموزش و پرورش و دانشگاه و رسانه‌ها است. ضمن این‌که از کارهای رسانه در حوزه سلامت تشکر می‌کنم، تاکید می‌کنم که پیش‌گیری در حوزه رسانه برای جلوگیری از ایجاد بیماری نیز باید انجام شود. رسانه باید نقش خود را پر رنگ‌تر کند. من نیز رسانه هستم و به عنوان مسئول دولت باید در صحبت کردن و بشارت دادن و غیره باید مواظب باشم.
وزیر بهداشت اظهار کرد: باید تلاش کنیم در زمینه پیش‌گیری کمک کنیم. اعضای خانواده و محله و شهر را باید به سمتی ببریم که عوامل خطر مرگ‌های زودرس در کشور کاهش پیدا کند. این موارد را باید بارها بگوییم تا اصلاح شود. خانه‌های سلامت و سراهای محله باید در تمام کشور توسعه پیدا کند.
 
وی با بیان این‌که دولت نیز باید اصلاحاتی انجام بدهد، گفت: موضوع خودروها، ریزگردها و آلودگی هوا باید مورد توجه قرار بگیرد و دولت از وقوع آن‌ها پیش‌گیری کند. خوشحالم که رییس جمهور به عنوان رییس مجمع ملی سلامت دستور دادند در هر استان استاندار رییس این مجمع باشد. سال‌ها مجمع ملی سلامت و شورای عالی امنیت غذا تشکیل نمی‌شد، اما در این دوره‌ها این اتفاق افتاد.
هاشمی بیان کرد: اگر مردم به شیوه زندگی و تربیت فرزندان خود توجه کنند، تغییراتی ایجاد می‌شود. امروزه تهدیدهای زیادی در جامعه وجود دارد. اگر مطالبه‌گری ما در قالب سفیران سلامت و شوراهای محلات و شهرها و استان‌ها دائما تکرار شود و فقط متوجه دولت و دستگاه‌های حکومتی نباشد می‌توان به نتیجه رسید.
وی اظهار کرد: در تهران مشکل بزرگی وجود دارد که من نیز زورم به آن نرسیده است و بالاخره یک جا باید پاسخ بهداشت و درمان تهران را بدهد. در حال حاضر سه دانشگاه این مسئولیت را دارند. البته دانشگاه‌های ما کار دشواری را دارند و باید در زمینه پیش‌رفت علم و دانش و پژوهش گام‌های موثری بردارند. امیدواریم این اتفاق بیفتد که مسئول بهداشت و درمان استان تهران یک جا باشد. امیدواریم شهرداری نگاه مهربانانه‌تری به مردم تهران در راستای سلامت داشته باشد.

 
   1397/2/3 21:02     
  
تعداد بازدید :  233

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: