هفته سلامت 1400 گرامی باد/ روز دوم
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، بی‌تردید یکی از مهم ترین و مؤثرترین عوامل برقراری وفاق، اقتدار و ارتقاء ضریب امنیت ملی، مشارکت مردمی در صحنه‌های ملّی است. در واقع، مشارکت مردمی، تجلّی مشروعیت حاکمیت و ضامن تأمین و ثبات است؛ زیرا این امر می­تواند به مثابة مؤثرترین و مناسب­ترین پشتوانه جهت حلّ و فصل معضلات و بحران­های سیاسی – اجتماعی و امنیتی، مورد استفاده قرارمی گیرد.
در صورت اعتلای مردم به وضعیت مطلوب از نظر روحی و روانی، نه تنها از اغتشاش ذهنی بیرون می­ایند و خود را مسئولانه در صحنه احساس می­کنند، بلکه در کشاکش جامعة مدنی و دولت، موضع­گیری متعهدانه ­ای از خود نشان می­دهند.
سرمایة اجتماعی زمانی به‌وجود می‌آید که روابط میان افراد به شیوه‌ای دگرگون شود که کنش را تسهیل می‌کند سرمایة اجتماعی منبع مهمی برای افراد است و می‌توانند بر توانایی کنش آنها و کیفیت مشهور زندگی‌شان بسیار تأثیر‌گذارد.
 ارزیابی عملکرد مشارکت‌ها، عناصر مربوط یعنی عوامل انگیزشی، عوامل موفقیت و دستاوردهای مشارکت و ابعاد و مؤلفه‌های متناظر شناسایی شدند.تا کيد عمده اين متخصصان بر تلاش براي پيشگيري از بيماريها از طريق "همکاريهاي بين بخشي" مي باشد. در صورتيکه "عوامل اجتماعي موثر بر سلامتي" نقش اساسي دردرمان بيماريهاي جسمي و رواني نيز دارند و در مورد بسياري از بيماران، درمان هاي اجتماعي موثرتر، کم عارضه تر و کم هزينه تر از درمان هاي جسمي و رواني بيماريهاي جسمي و رواني مي باشند. همچنين نقش "مشارکت هاي مردمي" در درمان اجتماعي و پيشگيري اجتماعي از بيماريها بيشتر از نقش همکاريهاي بين بخشي مي باشد. از طرف ديگر بنظر مي رسد مردم کشور ما آشنايي اندکي با نقش بي بديل "عوامل اجتماعي موثر بر سلامت" در پيشگيري و درمان بيماريها دارند. براي اينکه درک مفهوم "عوامل اجتماعي موثر بر سلامت" براي مردم ملموس تر شده و توجه عموم مردم به نقش اين عوامل در پيشگيري و درمان بيماريها بيشتر جلب شود، در اين نامه براي اولين بار يک تقسيم بندي جديد براي خدمات پزشکي در ايران ارائه مي شود.
 
شاخص‌های سرمایة اجتماعی در قرآن کریم:
 در آیات مختلف و بنا به موضوع‌های متفاوت شاخص‌های مختلفی برای پیشرفت مادی و معنوی افراد و جوامع مسلمان ارائه کرده است که هم‌خوانی زیاد این شاخص‌ها با شاخص‌های مطرح شده توسط محققان خارجی و داخلی برای سرمایة اجتماعی، این نتیجه را حاصل می‌سازد که ساخت یک سرمایة غنی برای خود فرد و اجتماع از لحاظ معنوی، مورد تأکید قرآن کریم بوده است. برخی شاخص‌های مهم ذکر شده در این حوزه در آیه های قرآنی عبارتند از
کمک به دیگران و احترام به حقوق سایر افراد: «وَیطْمَعُونَ الطَّعام عَلى حُبِهِ مِسکیناً وَ یَتِیماً وَ اَسیراً» (انسان، 8) و غذاى (خود) را با اینکه به آن علاقه (و نیاز دارند) به مسکین و یتیم و اسیر می‌دهند.
2. همکاری و تعاون: «وَ تَعاونُوا علَى الْبِرِّ وَ التَّقْوى وَ لاتَعاونُوا علَى الاْثْمِ وَالْعدوانِ واتَّقُوا اللّه انَّ اللّه شَدیدُالْعقابِ» و (مائده، 2) و همواره در راه نیکى و پرهیزکارى با هم تعاون کنید و در راه گناه و تعدى همکارى ننماید و از خدا بپرهیزید که مجازاتش شدید است
3. مشورت (مشارکت جمعی): «والَّذینَ استَجابُوا لِرَبِهِم وَ اَقاموا الصَّلوةَ وَ اَمرُهُم شُورى بَینَهُم وَ مِمَّا رَزَقْنَاهُم یُنْفِقُون» (شوری، 38) و آنها که دعوت پروردگارشان را اجابت کرده و نماز را برپا داشته و کارهایشان به طریق مشورت در میان آنهاصورت مى‌گیرد و از آنچه به آنها روزى داد‌ه‌ایم انفاق مى‌کنند
عدالت: «و اِنْ حکَمت فَاحکُم بینَهم بِالْقسط انَّ اللّه یحب الْمقْسطینَ» (مائده، 42) و اگر میان آنها داورى کنى با عدالت داورى کن که خدا عادلان را دوست دارد
امام خمینی(ره)، اعتماد و خودباوری را اصلی­ترین عامل مؤثر بر فرایند مشارکت عمومی می­دانست در این میانمشارکتهای اجتماعی بویژه.
موانع بازدارندة سیاسی، عقیدتی و فرهنگی، مشارکت مردم  را همواره به‌تعویق می­انداخته است. افزایش اعتماد با مشارکت بیشتر همراه است.
گرداورنده: خانم علیپور
 

   1400/2/2 12:46     
  
تعداد بازدید :  11

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: