هفته سلامت گرامی باد/ روز سوم
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، نقش روحانیت و نهادهای دینی در شکل گیری، پیروزی انقلاب اسلامی و حضور آنها در بحران های مختلف بعد از انقلاب از جمله هشت سال دفاع مقدس بر همگان آشکار است.
نهادهای دینی از این آزمون نیز سربلند و پیروز بیرون آمده اند؛ از همان ابتدای بروز بحران کرونا در ایران، روحانیت و طلاب علوم دینی با حضور در مراکز درمانی و نقاهتگاه ها، کنار کادر بهداشتی درمانی به عنوان مدافعان سلامت علاوه بر ارائه خدمات مراقبتی به بیماران، به پایش سلامت، خدمت به بیماران و همراهان آنها، گندزدایی و ضدعفونی مراکز درمانی، معابر و خیابان های شهرها و روستاها در کشور با رویکرد جهادانه اقدام کردند. توصیه مردم به رعایت بهداشت فردی که یکی از مهمترین آموزه های دینی است که  گزاره های دینی بر آن تاکید موکد دارند که رعایت بهداشت نقش مهمی در کنترل بیماری دارد.
از اقدامات برجسته دیگر نهادهای دینی از جمله مساجد و هیأت های مذهبی، تهیه و توزیع موادضدعفونی، دستکش و ماسک بین مردم و حتی تحویل آنها در منازل بیماران ترخیص شده است.
حمایت مراجع عظام تقلید از مدافعان سلامت و تخصیص سهمی از وجوهات شرعی به مقابله با کرونا نیز از جمله خدمات ارزنده روحانیت در این برهه زمانی بوده است.
تهیه و توزیع بسته های معیشتی بین مردم به ویژه اقشار مستضعف جامعه یادآور حمایت های مردمی در زمان هشت سال دفاع مقدس است. بیانات مکرر مقام معظم رهبری در تقدیر از مدافعان سلامت یکی از مهمترین حمایت های بی نظیر یکی از مقتدرترین رهبران سیاسی از ابتدای بحران کرونا تا حال بوده است. همچنین حمایت ایشان از تصمیمات اتخاذ شده در ستاد مقابله با کرونا و تاسی نهادهای دینی و تابعه ایشان در تبعیت از دستورالعمل های صادر شده از ستاد مقابله با کرونا در طول ماه های گذشته بی سابقه بوده است. از جمله مصادیق همدلی و همراهی نهادهای دینی در سطح کشور با ستاد مقابله با کرونا می توان به برگزار نشدن مراسم سخنرانی نوروزی مقام معظم رهبری در صحن رضوی، برگزار نشدن نماز جمعه و نماز جماعت در مصلی و مساجد طی ما ه های گذشته، همچنین برپا نشدن مراسم اعیاد شعبانیه و سایر مراسم مذهبی اشاره کرد.
حمایت نهادهای عمومی همانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و تولیت آستان قدس رضوی در اختیار نهادن بخشی از امکانات خود در حوزه مقابله با کرونا همانند تولید مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش نیز مثال زدنی است.
یکی دیگر از اقدامات انجام شده در راستای همدلی مومنانه با توجه به حلول ماه مبارک رمضان، جمع آوری کمک های مردمی، تهیه بسته های معیشتی توسط مساجد و هیئت های مذهبی همچنین توزیع آن بین اقشار مستضعف جامعه اعلام کرد.
 
گردآورنده: دکتر گودینی

   1400/2/3 12:52     
  
تعداد بازدید :  12

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: