برگزاری کارگاه فرهنگی با عنوان "ایران ما و اوتیسم فرهنگی"
 به گزارش روابط‌ عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، کارگاه فرهنگی "ایران ما" ویژه اعضای هیئت‌علمی توسط مهندس سید محمد بهشتی دوشنبه 19 مهر1400  از طریق وبینار دانشکده مجازی برگزار شد.
 مهندس سید محمد بهشتی مدرس دانشگاه در حوزه میراث‌فرهنگی، بحث خود را با اشاره به ماهیت و حدوث متغیرات آغاز کرد و گفت: مفهوم کیستی و کجایی از یک ثباتی برخوردار است و تحت شرایط و احوالات گوناگون تغییر نمی پذیرد. متاسفانه ما در یک قرن اخیر احوالات جامعه خود را به کیستی آن تعمیم داده ایم. در این بین بیماریهای جامعه را نیز در تعریف ایرانیها بکار برده ایم، در صورتی که این بیماریها به احوالات جامعه ما ربط دارند و با کیستی آن بی ارتباطند. بطور مثال در تمامی اسناد تاریخی به‌دست‌آمده تا انقلاب مشروطه، ایران به‌عنوان بهترین سرزمین جهان شمرده شده است، به‌ظاهر متبادر می‌شود که گذشتگان جاهای دیگر دنیا را ندیده‌اند و ازروی نادانی این ادعا را می‌کنند ولی در اسناد دوره مشروطه ایران به‌عنوان بدترین سرزمین جهان خصوصاً از نظر بیماری یاد شده است.
مهندس بهشتی افزود اروپائیان سالیانی می‌پنداشتند که جهان در همان منطقه اروپا خلاصه می‌شود و به همین دلیل دریای مجاور خود را مدیترانه به معنی وسط زمین نامیدند درحالی‌که ایرانیان در همان زمان و حتی پیش تراز آن به هند و چین و یمن و اسپانیا و مصر سفرکرده بودند و تجارت داشتند به‌نحوی‌که نام هند را ایرانیان بران سرزمین نهادند. حتی شناخت اروپاییان از جهان آن‌قدر محدود بود که وقتی مارکوپولو از سفر به چین بازمی‌گردد او را به اتهام دروغ‌گویی به زندان محکوم می‌کنند طور یکه هم‌بند مارکوپولو خاطرات او را یادداشت می‌کند وبا این وجود بعد از حدوداً یک‌صد سال اروپاییان پی به صحت گفته‌های مارکوپولو می‌برند.
 استاد باتوجه‌به اختلاف دما در نقاط مختلف ایران و تغییرات شدید شیمیایی و منابع بالقوه نظیر معادن، ایران را سرزمینی بی‌قرار توصیف کرد و افزود در روزهای کهن چینی‌ها با ایرانیان تجارت وسیعی داشتند و غرب چین را که به معنی جهان است، خراسان می‌نامیدند و ایران را قلب خراسان جهان می‌دانستند. در اسناد دوره ساسانی از جمله نامه اردشیر بابکان به شاه مازندران، ایران از بهترین سرزمین‌های جهان شمرده می‌شد و مردم ایران در اعتدال معنی می‌شدند. به‌ظاهر متبادر می‌شود که گذشتگان جاهای دیگر دنیا را ندیده بودند و ازروی نادانی این ادعا را می‌کردند درحالی‌که در اسناد مشروطه گفته می‌شود ایران از بدترین سرزمین‌ها با بیماری مردم است. در تبیین این تضاد باید گفت اروپائی‌ها تا ششصد سال پیش عمده شناختشان از اطراف مدیترانه بود و حتی از دریاچه مازندران هیچ اطلاعاتی نداشتند. چین بسیار کوچک متصور می‌شد. وقتی مارکوپولو 700 سال پیش به چین سفر می‌کند و به نزد حاکم ونیز می‌رود، به او می‌گویند شما قرن‌ها با چین رابطه تجاری دارید و بدون اطلاع اروپائیان . 1600 سال تبادل کالا بوده ازاین‌رو مارکوپولو به اتهام دروغگویی روانه زندان می‌شود و گفته‌های او در زندان توسط هم‌بندش تحت عنوان سفرنامه مارکوپولو به تقریر درمی‌آید. زمانی که کریستف کلمب به قاره اروپا می‌رسد، باوجوداینکه اروپا صد میلیون جمعیت داشته می‌گوید من اروپا کشف کرده‌ام.
 امریکا، آفریقا، چین، هند، روسیه و شمال اروپا در دیار ظلمات محسوب می‌شدند یعنی واژه چین و جهان یک واژه بوده و تا دوره تیموری تا 600 سال به همه جهان خراسان می‌گفتند. امپراتور چین هیئتی را برای کشف جهان غرب فرستاده و به ایران می‌روند و می‌گویند به‌قصد کشف غرب جهان آمده‌ایم. ایرانی‌ها او را به غرب خلیج‌فارس برده و توضیحاتی به آنها از دریای مازندران می‌دهند.
مهندس بهشتی همچنین بیان داشت: شبه‌قاره هند مثلثی است که دو ضلعش دریا و یک ضلعش کوهستان هیمالیاست و نام هند را ایرانی‌ها به‌خاطر مرز ایران و هند که رودخانه سند بوده به آن می‌گذارند و این کلمه به هند تغییر می‌کند. نهرو از ایرانی‌ها به‌خاطر تسمیه این نام تشکر می‌کند. ما از دوره سلجوقی به بعد یکی از پناهگاهایمان هندوستان بوده است
بهشتی ادامه داد ما در شرقی‌ترین جای جهان آثار حضور اشکانیان را می‌بینیم. چینی‌ها اولین اسکناس‌های جهان را درست کردند. تا دوره تیمور همه پول‌ها ساخت ایران است. از دوره اشکانی یعنی از 2600 سال پیش تجارت هند به دست ایرانی‌ها بوده است. دیوان کوشنامه نیز به مهاجرت ایرانی‌ها به کره دلالت دارد.
مغول‌ها در حمله به نیشابور خسارت زیادی به شهرها به وجود می‌آورند، یکی از محصولات صنعتی مهم نیشابور یعنی سفال نیشابور در ایران مشتریان خود را از دست می‌دهد و تجار به فکر برای فروش سفال به اسپانیا می‌روند. اروپائی‌ها از اینکه ایرانیان ایران را برای سکونت اختیار می‌کنند اظهار شگفتی می‌کنند. وقتی در سفرنامه‌ها، تبریز قزوین اصفهان شیراز را می‌بینند شگفتی پیدا می‌کنند. در کل اروپا زمان شاردن یک درخت در شهرها وجود نداشت. تا دوره رنسانس اجازه ورود درخت به شهرهای اروپایی نظیر شهر فلورانس نبوده چون در اروپا با جنگل تراشی توسعه تمدن ایجاد شده است. اروپائیان در قرن 17 و 18 در حال جنگل تراشی بودند و لکه‌های جنگل‌های اصلی که ثبت جهانی شده‌اند به‌ندرت دیده می‌شوند و اغلب جنگل‌ها دست‌ساز هستند.
استاد بهشتی اظهار کرد: ایران سرزمین خیلی خاص است و سرزمینی است که من نام بی‌قرار را برایش مناسب می‌دانم. در نقشه‌های جامع منتشر شده هر جا سیل‌خیز بوده زلزله‌خیز هم هست و در این سرزمین‌ها جمعیت بیشتر بوده و تمدن ما محصول یکجانشینی است؛ لذا سرزمین ایران سرزمین ملتهبی است و یکی از ویژگی‌های سرزمین‌های بی‌قرار این است همه چیز بالقوه است. هنر زیستن این است که همه چیز از قوه به فعل تبدیل شود. نوسان گرم‌ترین و سردترین شب سال در سرزمین بی‌قرار تا 75 درجه است. ولی در فرانسه دمای حداقل 20 درجه می‌باشد برای همین تا سال‌ها سیستم خنک‌کننده نداشتند. سرزمین‌های بی‌قرار دارای شرایط زیستی خاص بوده و نوسانات و تحولات شیمیایی در این محیط به دلیل کوهستانی بودن پرسرعت است. در اروپا، مصر، چین یا هند رودخانه‌ها در دشت پدید آمدند و سرعت و قدرت کافی ندارند اما در ایران با سیل‌هایی با حجم کم و پرانرژی و تخریبگر مواجهیم.
 استاد در پایان این نشست اضافه کرد: هنر زیستن در این سرزمین، هنر قرار در بی قراری است. ما در این قرار در بی قراری بسیار هنرمندیم. سابقه زیست در ایران، کهن‌ترین سابقه یکجانشینی (تقریباً از 12 هزار سال پیش) است و این تا به امسال تداوم پیدا کرده است. در صورتی که در خیلی جاها مثل تمدن مصر کهن و یونان باستان دچار انقطاع شده‌اند. اما چین، هند و ایران دچار انقطاع نشده‌اند. ما در یک قرن اخیر دچار امتناع از زمینه شده‌ایم و مانند قبل سرزمینمان را نمی‌شناسیم. متأسفانه ما به کیستی و چیستی سرزمین خود اشراف نداریم و نسبت به سرزمین خود دچار یک نوع اوتیسم فرهنگی ( یا خودگرایی و عدم توجه به محیط اطراف)  شده‌ایم و بسیاری از مشکلاتی را که با آن مواجهیم، محصول این اوتیسم است و این موضوع باید مرتفع شود. این مسئله به همه افراد جامعه مرتبط است حتی به پزشکان که اخیراً دیگر از کجایی بودن بیمارشان سؤال نمی‌کنند و تنها از احوالات او می‌پرسند.
جلسه کارگاه با استقبال مخاطبان و پرسش‌وپاسخ همراه بود. قرار است این بحث در جلسات دیگری ادامه پیدا کند.
 خبر: محمد مسعود ایرجی اصل

   1400/7/21 14:09     
  
تعداد بازدید :  21

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: