میلاد با سعادت زینب کبری (س)مبارکباد
میلاد با سعادت زینب کبری (س)مبارکباد
میلاد با سعادت زینب کبری (س)مبارکباد
بسمه‌تعالی
پنجم جمادی‌الاول
در چنین روزی،در سال پنجم و یا ششم هجری قمری،قهرمان کربلا،زینب کبری،پس از دو برادر گران‌قدر خود[ امام حسن و امام حسین(ع)]در خانه علی(ع) فاطمه زهرا(س)به دنیا آمد.حضرت زینب(س) بعدها با پسرعمویشان،عبدالله،ازدواج کردند.
عبدالله ،پسر جعفر ابن ابیطالب بود و جعفر برادر علی ابن ابیطالب(ع)و معروف به جعفر طیار و هم اوست که در جنگ مونه با رومیان فرمانده سپاه اسلام بود و پس از رشادت فراوان به شهادت رسید.
عبدالله و حضرت زینب(س)صاحب فرزندانی به نام‌های((علی،عون،عباس،محمد،و ام‌کلثوم))شدند که ((عون))و((محمد)) همراه سیدالشهدا(ع) در کربلا به شهادت رسیدند و حضرت زینب به مرتبه مادر شهیدان نیز نائل شد.
کنیه‌های حضرت زینب(س)،عبارت‌اند از:ام‌کلثوم،ام عبدالله،ام الحسن،ام‌المصائب،ام الرزایا،وام النوائب))
لقب‌های فراوانی برای ایشان ذکرشده است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از((عقیله بنی‌هاشم،عقیله الطالبین،صدیقه صغری،عصمت صغری،عصمت صغری،ولیه الله،الراضیه بالقضاء و القدر،الصابره علی البلوای من غیر جزع،و لا شکوی،امینه الله،عالمه غیر معلمه،الفهمه غیر المفهمه،محبوبه المصطفی،ثانیه الزهراء،شریفه))
زمانی که حضرت زینب (س) متولد شد، پیامبر اکرم (ص) د رمدینه حضور نداشتند و حضرت علی (ع) فرمودند که در نام‌گذاری کودک بر پیامبر پیشی نخواهند گرفت. پیامبر پس از بازگشت کودک را بوسید و فرمود ((به حاضران و غائبان وصیت می‌کنم که پس از من، این کودک را حفظ کنند. او شبیه خدیجه کبری (س) است.)) و گفته می‌شود بنا به توصیه جبرائیل، او را ((زینب)) نامید.
گفته می‌شود وقار و سکینه او شبیه حضرت خدیجه کبری (س)، حیاء و عصمت حضرتش مشابه حضرت فاطمه زهرا (س)، فصاحت و بلاغتش همچون امام علی (ع)، شکیبایی و صبر او نظیر امام حسن (ع) و شجاعت آن حضرت مانند امام حسین (ع) بود.
نویسنده:دکتر محسن پرویز


   1393/12/4 14:34     
  
تعداد بازدید :  254

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: