کارگاه دسته‌بندی رفتاری عرفان‌های نوظهور برگزار شد
کارگاه دسته‌بندی رفتاری عرفان‌های نوظهور برگزار شد
به گزارش معاونت فرهنگی دانشگاه، کارگاه عرفان‌های نوظهور، با حضور اساتید عضو هیئت‌علمی دانشگاه‌ها چهارشنبه 15 بهمن‌ماه در محل ساختمان ستاد مرکزی قدس برگزار شد.
در این کارگاه که استاد حمزه شریفی دوست، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی، به تشریح دسته‌بندی رفتاری عرفان‌های نوظهور پرداخت، به‌دوراز مبحث علل، راه‌های مقابله، ابزارهای نفوذ و عرفان اسلامی  در ابتدا ضرورت یک شناخت ضمنی را بیان کرد و این شناخت را لازمه بصیرت، مقدمه اقدام مؤثر فرهنگی، آگاهی از ابعاد جنگ نرم، شناخت موانع و تهدیدات معنویت دینی و درک ریشه‌های تحولات اجتماعی دانست.
استاد شریفی دوست که تألیفات فراوانی در حوزه عرفان‌های نوظهور همچون، کاوشی در معنویت‌های نوظهور(بررسی ده جریان فعال در ایران)، عرفان‌های کاذب، راه‌های نفوذ و راهکارهای مقابله، قانون جذب و اسلام (کتاب پرفروش نمایشگاه بین‌المللی قران 93)، بی‌خدایی در عرفان حلقه، روش نقد نحله‌های انحرافی(اصول و فن‌های نقد) است در حوزه‌های دیگر معنوی نیز صاحب اثر بوده، به‌عنوان یکی از مراجع عرفان‌های  نوظهور مطرح است.
مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات بهداشت معنوی، بابیان مقدماتی همچون باطل مطلق وجود خارجی ندارد، فهم انحرافات اندیشه‌ای بسیار دشوار است و ... عرفان‌های نوظهور را ازلحاظ رفتاری به دسته‌های جادویی، ورزشی، جنسی محور، رؤیا محور، درمان گرا، هنری و روانشناسی تقسیم کرد.
پژوهشگر پژوهشگاه باقرالعلوم و عضو گروه عرفان‌های نوظهور، سپس به ترتیب انواع معنویت‌های ایجادشده در هر دسته را مطرح و به‌اختصار تشریح کرد.
طبق این دسته‌بندی‌ها معنویت‌های پائولوکوئیلو، لامائیسم، شیطان‌پرستی و عرفان سرخپوستی جزو گروه معنویت‌های جادویی، معنویت‌های فنگ شویی، بادی آرت، واستوشاسترا در گروه معنویت‌های هنری، یوگا و ورزش‌های شاهمیری در دسته معنویت‌های ورزشی، انرژی‌درمانی، آیورودا، لوگوتراپی،na  و عرفان حلقه در زمره معنویت‌های درمان گرا، عرفان‌های اشو، مکتب تانترا و کابالا در مجموعه عرفان‌های جنسی، معنویت‌های راندابرن، وین دایر،دونالد والش، شاکتی گاوین، کاترین پاندر،اسکاول شین و فنّاوری فکر را از معنویت‌های روانشناسی و اکنکار را جزو آئین‌های رؤیا محور دانست.
در ادامه کارگاه استاد شریفی دوست به مبحث اندیشه نوین پرداخت و دسته‌بندی کلی عرفان‌های هندی، فراروان شناختی، عرفان‌های داخلی، عرفان‌های آمریکایی را ارائه کرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شریفی دوست که مدیر گروه عرفان‌های نوظهور نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها (گروه‌های علمی معاونت مطالعات راهبردی) است، در پایان کارگاه در پرسش و پاسخ اساتید پاسخگوی سؤالات بود.
معاونت فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي تهران، كارگاه‌هايي ويژه را براي اساتيد هيئت‌علمي دانشگاه برگزار مي‌كند كه علاوه بر تأمين تنوع در سرفصل‌ها به صورتي هدفمند در ارتقاء فرهنگي فضاي دانشگاه مؤثر خواهند بود. اساتيد مدعو آموزش‌دهنده كارگاه‌ها از ميان نخبگان دانشگاهي كشور و اكثراً از طريق رسانه‌هاي مختلف داخلي و خارجي معرف حضور قشر فرهيخته جامعه هستند و بنا بر اظهار رئيسي برنامه‌ريز، هماهنگ‌كننده و مجري اين كارگاه‌ها چينش سرفصل‌ها و استفاده از حضور اساتيد تائيد شده با ديدگاه‌هاي متفاوت و  آراء مختلف مسيري است كه به‌زودي به برگزاري كرسي‌هاي آزادانديشي در دانشگاه مي‌انجامد.


جدول كارگاه‌هاي باقی‌مانده از سرفصل‌های سه‌ماهه چهارم سال 1393 به شرح  است:


سلامت معنوي................................................................29/11 دكتر جعفر بوالهري
تاريخ معاصر ايران...............................................................6/12 دكتر موسي حقاني
تبيين وظايف شيعه در عصر انتظار/دو كارگاه...........................13/12 دكتر مهدي تلوري
 جهت ثبت‌نام و اطلاعات بيشتر: 42910302

خبرنگار:  رضا رئيسي
عكاس: سيد محمدحسين ميري

   1393/11/19 10:23     
  
تعداد بازدید :  370