مدیر فرهنگی دانشگاه بر تشکیل و فعالیت مؤثر شوراهای فرهنگی مراکز تأکید کرد
مدیر فرهنگی دانشگاه بر تشکیل و فعالیت مؤثر شوراهای فرهنگی مراکز تأکید کرد
مدير فرهنگي دانشگاه بر تشكيل و فعاليت مؤثر شوراهاي فرهنگي مراكز تأكيد كرد 

به گزارش معاونت فرهنگي دانشگاه، نشست سرا سري مسئولين فرهنگي دانشگاه با حضور دكتر پرويز معاون فرهنگي، دكتر باقرزاده مدير فرهنگي دانشگاه و مسئولين فرهنگي مراكز تابعه، دوشنبه 13بهمن‌ماه در محل ساختمان ستاد مركزي از ساعت 9 الي 11 برگزار شد.
در اين گردهمائي كه معاونين دانشجويي فرهنگي دانشكده‌ها و مسئولين فرهنگي مراكز تابعه دانشگاه حضور داشتند، پس از پخش سرود جمهوري اسلامي ايران و تلاوت آياتي چند از كلام‌الله مجيد، دكتر باقرزاده ضمن خيرمقدم به حاضرين و عرض تبريك به مناسبت فرارسيدن ايام مبارك دهه فجر همكاران شركت‌كننده را به معرفي و ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي فرهنگي واحد مربوطه دعوت كرد. معاونين و مسئولين محترم فرهنگي حاضر در همايش ضمن معرفي خود و محل ارائه خدمت، گزارشي از اهم فعاليت‌هاي صورت پذيرفته در مركز مربوطه و برنامه‌هاي آتي مركز را بيان كرده و مشكلات موجود بر سر راه فعاليت‌هاي فرهنگي را مطرح كردند.
دكتر باقرزاده، مدير فرهنگي دانشگاه با توضيح مختصر درباره اهم فعاليت‌هاي فرهنگي دانشگاه ضمن اشاره به رسالت فرهنگي دانشگاه و چكيده تمامي جلسات سطح بالاي دانشگاه در برنامه چهارساله فرهنگي، وظيفه معاونت فرهنگي به‌عنوان ستاد و مسئولين فرهنگي دانشگاه را به‌عنوان بازوان توانمند اين ستاد، هدف‌گذاري كوتاه‌مدت براي رسيدن به اهداف كلان فرهنگي دانشگاه دانست.



 
وي با اشاره به تعريف كار مفيد فرهنگي و اينكه كار سازمان‌دهي شده در قالب شوراي فرهنگي مراكز نويد كار فرهنگي ماندگار را مي‌دهد، از مسئولين فرهنگي مراكز درخواست كرد تا با جديت فراوان شوراي فرهنگي مراكز را تشكيل داده و جلسات اين شوراها را منظم برگزار كنند.
دكتر باقر زاده، متخصص جوان و فعال عرصه فرهنگ دانشگاه كه مسئوليت امور فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي تهران را در دست دارد و متخصص بيماري‌هاي عفوني نيز هست، با اعتقاد به كار ساختاري و سازمان‌دهي امور فرهنگي دانشگاه در قالب شوراي فرهنگي هر مركز فلسفه شوراي فرهنگي در هر مركز را در برآورده شدن برنامه چهارساله بنا بر مقتضيات هر مركز دانست و گفت: شوراي فرهنگي مراكز نقش تصميم‌ساز و تصميم‌گيرنده را ايفا مي كنند و انجام فعاليت‌هايي همچون ايجاد بانك اطلاعاتي از فعالان، علاقه‌مندان و افراد حامي فعاليت‌هاي فرهنگي، ترويج فرهنگ ديني و آموزه‌هاي قرآن و اهل‌بيت (عليهم‌السلام)، حفظ و ترويج ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس ، ترويج  فرهنگ اقامه نماز و امربه‌معروف و نهي از منكر،امور مربوط به اقامه نماز و مساجد، ارتقاء و توسعه فرهنگ كتاب‌خواني و راه‌اندازي و يا تكميل كتابخانه فرهنگي واحد مربوطه، مديريت،  برنامه‌ريزي و اجراي  فعاليت‌هاي آموزشي فرهنگي( ضمن خدمت كاركنان)  و برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي فرهنگي اساتيد مربوط به آئين‌نامه ماده 1 ارتقاء اساتيد با هماهنگي معاونت فرهنگي دانشگاه، اجراي طرح‌هاي پژوهشي با موضوعات فرهنگي (HSR  و ...) در واحد مربوطه را بر عهده‌دارند، وي با اظهار كليدي بودن نقش شوراي فرهنگي مراكز اين شوراها را باعث رونق فعاليت‌هاي فرهنگي، دوري از موازي كاري و صرفه‌جويي در هزينه‌ها و منابع انساني دانست.
در ادامه جلسه معاون فرهنگي دانشگاه با اشاره به يك مورد از عمل ضد فرهنگي در قالب كار فرهنگي مرتبط با شروع به كار جشنواره فجر در حركت خاص مجري جشنواره، از تمامي مسئولين فرهنگي خواست تا كار فرهنگي را به نحو احسن انجام دهند و تلاش كنند تا فعاليت ايشان به يك ضد فرهنگي و مخرب كار فرهنگي تبديل نشود سپس دكتر پرويز به سؤالات مطروحه در جلسه درباره نوع حضور معاونت فرهنگي در فعاليت‌هاي فرهنگي توضيح داد.
در پايان اين جلسه دكتر باقرزاده از مسئولين فرهنگي مراكز خواست تا با توجه به گزارش دهي اين معاونت به مراجع داخل و خارج از دانشگاه، گزارش تمامي فعاليت‌هاي فرهنگي انجام‌شده در هر مركز را با توجه به قالب ارائه‌شده، به آقاي رئيسي، كارشناس اداره نظارت و برنامه‌ريزي فرهنگي و مسئول گزارش‌هاي فرهنگي دانشگاه ارائه كنند تا براي ارسال به مراكز درخواست‌كننده آماده‌سازي شوند.
مدير فرهنگي دانشگاه در پاسخ به سؤالات مسئولين محترم فرهنگي درباره روش ارائه گزارش‌ها در فضاي دانشگاه، ارائه آمار مبتني بر گزارش واصله از هر مركز را پايه گزارش دهي در معاونت دانست و انتشار اين گزارش‌ها را بر اساس معيارهاي مختلف نوع، تعداد، حضور و ... متناسب با هر فعاليت و مركز در فضاي دانشگاه در قالب‌هاي مختلف آماري و نشان‌دار كردن مراكز متناسب با معيارها و آمارها، از اولويت‌هاي معاونت فرهنگي در ارتقاء فضاي فرهنگي دانشگاه بيان كرد.

در پايان اين گردهمايي از مسئولين فرهنگي با اهداء هديه تقدير شد و از سركار خانم پير مؤذن مسئول فرهنگي مركز طبي كودكان ، خانم عليزاده مسئول فرهنگي شبكه بهداشت اسلامشهر، و خانم كوچك يزدي مسئول فرهنگي شبكه بهداشت ري به‌عنوان مراكز برتر در اجرا و ارائه 
فعاليت‌ها و گزارش‌هاي فرهنگي مركز مربوطه به‌صورت ويژه تقدير به عمل آمد. 

رئيسي مسئول فرآيند گزارش فرهنگي دانشگاه، در حاشيه اين مراسم، ارائه گزارش‌هاي مختلف فرهنگي با عناوين متنوع عملكرد فرهنگي دانشگاه، گزارش‌هاي آماري به ستادهاي كشوري فعال را با مسئولين فرهنگي مطرح كرده و اظهار داشت كه تعداد و نوع گزارش‌هاي ارسال‌شده در 6 ماه گذشته براي سازمان‌هاي خارج از دانشگاه علوم پزشكي تهران همانند وزارت كشور و ... نشان از همت جدي در اجراي سياست‌هاي فرهنگي نظام و البته مستندسازي اين فعاليت‌ها در سازمان‌هاي دولتي است.
وي با اشاره به ارتقاء سبك گزارش‌نويسي و ايجاد قالب‌هاي آي تي بنيان در اين معاونت، همكاري بيش‌ازپيش مسئولين فرهنگي را در ارائه گزارش‌هاي منظم خواستار شد.

دانشگاه علوم پزشكي تهران به‌عنوان دانشگاه مادر و نماد آموزش عالي در علوم پزشكي طي بيش از يك دهه اخير حركت بر مبناي برنامه را به‌خوبي تجربه كرده است و در راستاي نقشه علمي دانشگاه و براي يك دوره چهارساله، برنامه‌هاي كلان حوزه‌هاي ستادي دانشگاه تدوين گرديده كه رئوس برنامه‌هاي فرهنگي بدون ورود به شرح برنامه‌هاي عملياتي عبارت‌اند از:
1.    همكاري در گسترش تعهد و رفتار حرفه‌اي بر اساس مباني علمي، ملي و ديني،
2.    ترويج و تقويت فرهنگ اقامه نماز در مجموعه دانشگاه و تعظيم شعائر مبتني بر معرفت ديني،
3.    اعتلا، عمق‌بخشي و گسترش معرفت ديني بر پايه مكتب اهل‌بيت(عليهم‌السلام)،
4.    انجام پژوهش‌هاي فرهنگي با هدف شناسايي نقاط قوت و ضعف موجود و سياست‌گذاري مناسب،
5.    توجه به هويت ملي و حميت دانشگاهي 
   1393/11/14 15:47     
  
تعداد بازدید :  382