کارگاه مهدویت و آخرالزمان غربی، ویژه اعضای هیئت‌علمی برگزار شد
کارگاه مهدویت و آخرالزمان غربی، ویژه اعضای هیئت‌علمی برگزار شد
کارگاه مهدویت و آخرالزمان غربی، ویژه اعضای هیئت‌علمی برگزار شد

به گزارش معاونت فرهنگي دانشگاه، كارگاه مهدويت و آخرالزمان 1 بهمن‌ماه در محل ستاد مركزي دانشگاه ويژه اعضاي هيئت‌علمي دانشگاه و از ساعت 14 الي 16 برگزار شد. در اين كارگاه حجت‌الاسلام‌والمسلمين زهير دهقاني كارشناس ارشد صداوسيما و استاد دانشگاه با ارائه مدارك مستند و به‌روز از آخرين آمارها معاني و مفاهيم مهدويت را در اديان مختلف موشكافي كرد.
استاد مركز تخصصي مهدويت كه سال‌ها همكاري با صداوسيما سيماي جمهوري اسلامي ايران و اجراي برنامه‌ها و همكاري در تأليف و ايجاد كتب و مقالات متعدد درزمينهٔ مهدويت را بر مسئله مهدويت و غرب متمركز نموده به‌عنوان يكي از مراجع اين موضوع مطرح است و در اين كارگاه بابيان برخورد اديان مختلف با مسئله مهدويت و مسائل روز مهدويت و سياست جهاني به زواياي مختلف اين موضوع پرداخت.
مدير گروه غرب و مهدويت، آخرالزمان در دين يهود، آخرالزمان در اسلام، آخرالزمان در دين مسيحيت و آخرالزمان در ديگر اديان را به‌صورت مختصر بررسي و نمونه آمارهايي از مراكز معتبر غربي همچون آمار گرايش به منجي خواهي در ميان مسيحيان آمريكا – 2006، آمار گرايش به منجي خواهي در ميان مسيحيان آمريكا – 2010، آمار گرايش به منجي خواهي در ميان مردم 23 كشور جهان – 2011 و 2012 را ارائه كرد.
نظريه‌پردازي درزمينهٔ آخرالزمان و مهدويت،  ديگر گزينه ي مطرح‌شده بود كه بنا بر گفته استاد دهقاني در عصر حاضر بحث‌هاي مطرح از بحث‌هاي زمان فراتر رفته و بحث‌هاي آينده سازي و ساختن فضا جاي آينده‌نگري را گرفته است و به‌عنوان نمونه نظريه‌هايي مانند نظريه برخورد تمدن‌ها (هانتينگتون)، پايان تاريخ (فوكوياما)، موج سوم (تافلر) و دهكده جهاني (مك لوهان) همه براي ساختن بستر فردا داده‌شده است، به‌عنوان‌مثال، مطابق نظريه مك لوهان درواقع جهان يك دهكده است و طبيعي است كه اين دهكده كدخدايي مي‌خواهد و بايد براي آن كدخدايي ساخت. (به خلاف نگاه اسلام كه شايستگان عالم را وارثان زمين مي‌داند “يرثها عبادي الصالحون” و درنتيجه بايد به سمت شايستگي راه پيمود) و يا جهاني‌سازي به‌جاي جهاني‌شدن (قد افلح اليوم من استعلي).
انتظار براي آخرالزمان يا ساختن آن؟ كليدي‌ترين موضوع اين كارگاه بود كه  نظريات اشخاصي همچون هال ليندسي مطرح‌شده در كتاب‌هاي متعددش، يا  رمان‌هاي بسيار معروف ”Left Behind“كه توسط ”Tim LaHaye“ و همكارانش نگاشته شده است يا فيلم‌هاي ساخته‌شده بر اين اساس همچون آخرين آن‌ها ”Left Behind“ با بازي نيكلاس كيج كه در اكتبر 2014 به نمايش درآمد، به‌عنوان مستندات ارائه شد.
در پايان و با يك نتيجه‌گيري از كلان مهدويت و آخرالزمان در حال حاضر جهان، استاد دهقاني بيان كرد كه اگرچه شايد در ابتداي امر توجه به آخرالزمان و ظهور منجي امري مطلوب به نظر برسد، ولي سناريوي طراحي‌شده براي نمايش اسلام به‌عنوان دشمن اصلي مسيحيت و منجي آن و نيز دميدن در شيپور جنگ ميان جهان غرب و اسلام به‌عنوان جنگ آخرالزماني حق و باطل (آرماگدون) امري مشكوك و كاملاً برنامه‌ريزي‌شده است.
معاونت فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي تهران، كارگاه‌هايي ويژه را براي اساتيد هيئت‌علمي دانشگاه برگزار مي‌كند كه علاوه بر تأمين تنوع در سرفصل‌ها به صورتي هدفمند در ارتقاء فرهنگي فضاي دانشگاه مؤثر خواهند بود. اساتيد مدعو آموزش‌دهنده كارگاه‌ها از ميان نخبگان دانشگاهي كشور و اكثراً از طريق رسانه‌هاي مختلف داخلي و خارجي معرف حضور قشر فرهيخته جامعه هستند.

خبرنگار:رضا رئيسي
عكاس: سيد محمد حسين ميري
   1393/11/4 15:21     
  
تعداد بازدید :  325