سومین کارگاه آموزشی مداحان در دی‌ماه برگزار شد
سومین کارگاه آموزشی مداحان در دی‌ماه برگزار شد
سومین کارگاه آموزشی مداحان در دی‌ماه برگزار شد

به گزارش معاونت فرهنگی دانشگاه، حاج محمود اشتیاقی، مسئول کانون مداحان در حاشیه سومین کارگاه ویژه آموزشی مداحان دانشگاه، این آموزش‌ها را بسیار کاربردی و الگوبرداری‌های صورت گرفته از موارد مختلف مشروحه در این کارگاه‌ها را برای حرکت مداحان مفید دانست،
استاد اشتیاقی، فعالیت مداحان دانشگاه در مراکز تابعه را برای واحدهای مربوطه فرصتی مناسب و طلایی در اجرای امور فرهنگی برشمرد که مدیران بزرگوار دانشگاه می‌توانند به نحو احسن استفاده کنند.
در سومین کارگاه آموزشی مداحان در دی‌ماه 1393 که با حضور استاد مصطفی فاطمیان و در محل نمازخانه معاونت فرهنگی دانشگاه در ساختمان شفا برگزار شد، مداحان مراکز تابعه دانشگاه از ساعت 9 لغایت 12 به اجرای منابع دریافتی و تدوین‌شده از طرف معاونت فرهنگی پرداختند.
هر یک از مداحان یک رباعی و مدح و توسل و مرثیه و نوحه‌ی حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) که از پیش به آن‌ها  از طریق سایت معاونت فرهنگی ارائه‌شده بود اجرا کردند و استاد فاطمیان نقاط قوت و ضعف هر یک را بیان کرد.
در پایان کارگاه، مداح برگزیده‌ی سال گذشته‌ی استان گلستان از شهر گنبد جناب آقای دهقان، به‌عنوان الگو به مداحی زیبایی پرداخته که مورداستفاده همگان قرار گرفت.
در این کارگاه کتاب محمد صلی‌الله و علیه و آله در شعر فارسی تألیف محمد صحتی سردرودی به مداحان اهدا شد که زندگانی پیام‌آور اسلام را به ترتیب تاریخی در هشت فصل از زبان شاعران و سخن شناسان حکایت می‌کند که شاعران هر یک به زبانی آن رسول گرامی را ستوده‌اند و در این راه همه‌ی قالب‌های کهنه و نو را به کار گرفته‌اند و آثاری ساخته‌اند که برخی مخصوص رسول‌الله (صلی‌الله و علیه و آله) است مانند معراجیه ها یا معراج نامه‌هایی که هنوز هم در ستیغ سخن می‌درخشند و انسان‌ها را به عروج و صعود می‌خوانند و با ستایش خلق‌وخوی کریمانه آن حضرت درواقع محبت و مهربانی را می‌ستایند. 
کتاب دیگری که به مداحان گرامی برای پیشبرد اهداف فرهنگی در مراکز تابعه اهدا شد، کتاب امام حسن (علیه‌السلام) در مصاف صلح به قلم استاد محمدعلی صائد اصفهانی بود که به تمام شیعیان مطالعه آن برای آگاهی از چرایی و نحوه صلح حضرتش توصیه می‌شود. در ضمیمه این کتاب اشعاری هم قرار دارند که با دقت و مراجعه به ده‌ها اثر در کتاب‌های مختلف از مجموعه‌ها یا دواوین شعرای معظم انتخاب گردیده است.
شايان‌ذكر است به همت معاونت فرهنگي دانشگاه در طرحي كم‌سابقه مداحان دانشگاه در مراكز تابعه شناسايي‌شده و بر اساس زمان‌بندي تدوين‌شده در كارگاه‌هاي ويژه آموزش‌هاي لازم را دريافت مي‌كنند تا ضمن ارتقاي فضاي فرهنگي دانشگاه بر اساس مقتضيات زمان، مداحان قديمي ارتقاء و مداحان جديد نيز پرورش بيابند. بزرگواران مداحي كه از كارمندان دانشگاه بوده و از حضور گرانقدرشان در مراسم مختلف دانشگاه استفاده مي شود مي توانند براي حضور و استفاده از اين كارگاه ها با شماره 42910304 تماس بگيرند.

خبرنگار: رضا رئیسی
عکاس: سید محمدحسین میری

   1393/11/1 11:25     
  
تعداد بازدید :  300