گفت‌وگو با اشتیاقی، مداح اهل‌بیت علیهم‌السلام و مسئول کانون مداحان دانشگاه
گفت‌وگو با اشتیاقی، مداح اهل‌بیت علیهم‌السلام و مسئول کانون مداحان دانشگاه
اتاق مصاحبه منور است به بيت «اگر حسين بپذيرد مرا به نوكري‌اش...خدا به هيچ عذابم مبتلا نكند » و البته حاج محمود اشتياقي را خيلي‌ها مي‌شناسند، همكاري مهربان، فهيم و خوش‌برخورد كه فروردين 1353 در منطقه 15 تهران  چشم به جهان گشود و در مسجد شهداي تهران، روضه‌هاي حاج منصور ارزي و ديگر بزرگان، البته بعد از دعاي والدين، بيشترين تأثير را در زندگانيش داشته‌اند.
استاد اشتياقي كه حالا كانون مداحان دانشگاه علوم پزشكي تهران را راهبري مي‌كند خود در مجلس اساتيدي همچون حاج غلامعلي سماواتي( پدر حاج مهدي سماواتي)، حاج ماشاءالله عابدي، حاج ناصر فلاحتي، حاج علي انساني و حاج احمد اشتياقي كسب فيض كرده است و چشمه فيض است براي همكاران علوم پزشكي تهران و سازمان حج و زيارت.
 با اصرار فراوان  عاقبت موفق شدم در مورد اهداف و فعاليت‌هاي كانون مصاحبه‌اي كوتاه با استاد اشتياقي انجام بدهم.با عرض سلام، استاد چه شد كه مداحي را انتخاب كرديد؟
به نظرم همه‌اش لطف اهل‌بيت است،  اينكه مرحوم پدرم مقيد به حضور در مراسم و هيات مذهبي بود و من را هم همراه خود مي‌برد تا از كودكي عشق به آل الله در وجودم شكل بگيرد، الحمدالله.از چه سالي مداحي در دانشگاه را شروع كرديد؟
از سال 1372 در دانشگاه هستم و از روز اول كه وارد دانشگاه شدم افتخار نوكري اهل‌بيت و انتشار معارف آل الله را همراه  خود كردم.

در مورد اهداف و فعاليت‌هاي كانون مداحان دانشگاه توضيح بفرمائيد.
كانون مداحان از سال 90 با عنايت دكتر پرويز معاون فرهنگي دانشگاه  و آقاي فصيحي مدير عمومي وقت،  شروع به كاركرد و با فراخواني كه براي همكاران گرامي مداح زده شد تعدادي از دوستان در كارگاه‌هاي كانون شركت كردند و اين راه تاكنون ادامه پيداكرده است. كارگاه آموزش مداحان دانشگاه دو ماه  يك‌بار و بعضاً هرماه برگزار مي‌شود و از مداحان و استادان مطرح كشوري در اين كارگاه‌ها بهره مي‌بريم. اساتيدي همچون حاج سعيد حداديان، حاج عباس دلجو،
 حاج منصور نورايي، حاج رضا بكايي،  حاج حميد منتظر،حاج مصطفي خرسندي، حاج محمد فراهاني، شاعر و مداح و مؤلف جوان، جواد هاشمي و مداح و مؤلف جوان آقاي مصطفي فاطميان، در كارگاه‌هاي كانون با ما همكاري داشته‌اند.
همچنين روزانه تعدادي از مداحان حضوري يا تلفني با معاونت و بنده ارتباط برقرار كرده و تا آنجايي كه خودم بتوانم در رفع سؤالات، شبهات و گرفتن جزوات و يا شعرهاي مناسبتي راهنمايي و در صورت نياز به اساتيد موردنياز راهنمايي  مي‌شوند و درزمينهٔ افزايش آگاهي و ارتقاء مداحان گرامي، قريب به 50 عنوان كتاب و لوح‌هاي آموزشي و مراجع اصلي  با توجه به مناسبت‌ها و كارگاه‌ها به ايشان اهداء شده است.
هدف از گردآوردن مداحان گرامي دانشگاه اولاً آموزش براي بهتر اجرا كردن مراسم مذهبي از اعياد گرفته تا جلسات عزاداري و غيره است و اينكه اگر از همكاران كسي استعداد اين امر را داشته باشد فضاي مناسبي براي پرورش اين استعداد فراهم شود كه درنهايت جامعه بزرگ دانشگاه از اين آموزش‌وپرورش مداحي سود خواهد برد، چراكه  در روايات آمده است گناه از عقل مي‌كاهد و اشك  بر امام حسين  عليه‌السلام گناه را از بين مي‌برد پس نتيجه اينكه اشك بر امام حسين عليه‌السلام عقل را زياد مي‌كند و ذهن‌ها را پرورش مي‌دهد سواي از اينكه خود يك عبادت است در بالا بردن  راندمان كاري اساتيد ، پزشكان ،مديران ، دانشجويان، كاركنان تأثير مستقيم دارد.
 در بين مداحان ما بيش از هفتاد نفر متشكل از پزشك ، پرستار ، دانشجو و كاركنان در دانشكده‌ها، بيمارستان‌ها، خوابگاه‌ها و مراكز درماني و ستادها فعال هستند و يقيناً استادي كه  در دانشكده‌ها يا جراحي كه در بيمارستان‌ها و كارمنداني كه در واحدي  به نمازخانه آمده  بعد از گريه براي امام حسين عليه‌السلام يا شنيدن مدح هركدام از اهل‌بيت مشغول كار خود شوند، تأثير به سزايي در كار خواهند داشت ، ريزش گناهان باعث توفيق عبادت بيشتر، توفيق ترك معصيت و توفيق خدمت بيشتر خواهد شد.


 
برنامه‌هاي آينده كانون مداحان چيست؟
 با مساعدت دكتر باقر زاده مدير فرهنگي فعلي كه از متخصصان و مديران جوان و مذهبي دانشگاه است،  قرار است مداحان محترم سطح‌بندي شده و در گروه‌هاي مختلف  به آن‌ها آموزش لازم داده شود.

پيام شما براي خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشكي تهران چيست؟
تمسك به اهل‌بيت و اشاعه فرهنگشان باعث ترقي انسان‌ها در زندگي و انسجام خانواده‌ها و تضمين سلامت معنوي نسل آينده خانواده‌ها خواهد بود پس چه خوب است بيش‌ازپيش خود را وصل به اهل‌بيت نماييم.


 

تشكر از حوصله و وقتي‌كه به اين مصاحبه اختصاص داديد.
خبرنگار: رضا رئيسي
عكس: سيد محمدحسين ميري، رضا رئيسي
   1393/10/17 09:17     
  
تعداد بازدید :  901

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: