کارگاه ژئوپلیتیک جهان اسلام برگزار شد
کارگاه ژئوپلیتیک جهان اسلام برگزار شد
کارگاه ژئوپلیتیک جهان اسلام برگزار شد

به گزارش معاونت فرهنگی دانشگاه، دکتر شیخ الاسلام سفیر سابق ایران در سوریه و مدیر کل فعلی روابط بین الملل مجلس شورای اسلامی ، چهارشنبه 19 شهریور در کارگاه ژئوپلیتیک(جغرافیای سیاسی) جهان اسلام موضوع تحولات اخير جهان اسلام و مسائل استراتژيك خاورميانه را ارائه‌ کرد و عملكرد جهان اسلام را در برخورد با جريانات مختلف موجود در جغرافياي اسلامي مورد بررسي قرار داد.
قائم مقام سابق وزارت امورخارجه ، ضمن شرح مختصری از تاریخ معاصر استعمار در حوزه خاورمیانه و واشکافی علل انقلابها و سقوط آنها در کشورهای مسلمان، به موضوع انقلاب ایران، کودتاهای مختلف موفق و نافرجام انجام شده در چند دهه اخیر و نکات بی نظیر در شخصیت عرفانی سیاسی و انقلابی امام راحل(ره) پرداخت.
وی كه به همراه دانشجويان پيرو خط امام در بازسازي و رمزگشايي لانه جاسوسي آمريكا نقش پررنگي داشته است، با توجه به اسناد موجود، خباثت آمریکا در کودتای 28 مرداد را علیه منافع ملت و
بر ضدّ دولت محمد مصدق بیان کرد و جریان استکبار به رهبری آمریکا را در منطقه خاورمیانه دارای دو استراتژی کوتاه مدت و بلند مدت دانست.
در ادامه کارگاه استاد شیخ الاسلام ضمن تحلیل استراتژی کوتاه مدت جریان استکباری که همان قبضه کردن سرمایه های نفتی معدنی و ... در حیطه جهان اسلام است و همچنین استراتژی بلند مدت این جبهه که ایجاد، تقویت و ماندگاری رژیم صهیونیستی اسرائیل است، بر تعاملات جهانی در این باب تاکید کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس هفتم، سابقه آمریکا و رژیم صهیونیستی در ایجاد و بهره برداری از گروههای تروریستی را آشکار و بی نظیر دانست و برخورد ائتلاف غربی با مسئله داعش را به برخورد با مسئله طالبان، یعنی تضعیف و نه نابودی کامل،  شبیه دانست و اظهار کرد که آمریکا شعب مختلف گروههای تروریستی اعزامی به سوریه که بعدآً داعش از بخش عراقی آن ایجاد شد را در خدمت منافع استکباری تولید و بهره برداری می کند.
در پایان کارگاه پرسش و پاسخ درباره مسائل مختلف مطرح شد.
خبرنگار: رضا رئیسی
عکاس: حانیه باقری

   1393/6/22 13:58     
  
تعداد بازدید :  402