عمل خیر و ممتاز استاد مرحوم احمد مسعود که تا پایان عمر شریفش مخفی ماند
عمل خیر و ممتاز استاد مرحوم احمد مسعود که تا پایان عمر شریفش مخفی ماند
عمل خیر و ممتاز استاد مرحوم احمد مسعود که تا پایان عمر شریفش مخفی ماند

به گزارش معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، حاج آقا قهستانی مشاور امور حقوقی معاونت توسعه دانشگاه، طی مصاحبه ایی با این معاونت، در مورد عمل بسیار بزرگ مرحوم دکتر مسعود در اهدا کردن سنوات بازنشستگی به دانشگاه برای صرف کردن در راه دانشجویان پزشکی سخن گفت.
وی ضمن تشکر از تلاش معاونت فرهنگی در گرامیداشت یاد و خاطره اساتید برجسته ، اساتید متعهد دانشگاه را سرمایه جامعه و اعتبار و ارزش دانشگاه دانست که باید تجلیل شوند.
وی افزود: دکتر احمد مسعود شخصیت بزرگی بود که باقیات و صالحات بزرگی به جا گذاشت چیزی که خیلی مهم است  برای استاد تعلیم و تربیت است و این میسر نمی شود مگر اینکه خود استاد تزکیه نفس کرده باشد و خودش دارای درجاتی از عرفان باشد.
مرحوم استاد مسعود آنقدر که من شناخت داشتم از آن شخصیت های بی بدیل بود که کمتر تکرار می شوند، این افراد سرمایه هایی هستند که به ندرت جایگزین می شوند. من به چند نکته که البته ایشان در زمان حیاتشان بر مخفی ماندن آن تاکید داشت اشاره می­کنم که ببینید چقدر وی در امور خیرو تربیت دانشجو موثر بود.
اواخر ماه مبارک رمضان(سال 93) استاد مسعود به دفتر دکتر بیگلر(معاون توسعه دانشگاه) آمد که من هم در خدمت استاد رسیدم. ایشان پیشنهاد می کرد که مبلغ 100 میلیون تومان را (که البته بعدا متوجه شدم که این پول سنوات بازنشستگی ایشان است) در اختیار دانشگاه  و دانشکده پزشکی قرار دهد تا از محل حساب سپرده، سود این مبلغ در اختیار دانشجویان پزشکی نیازمند قرار بگیرد و خود این مبلغ هم در حساب سپرده دانشگاه باشد که با نظر رئیس دانشگاه و رئیس دانشکده پزشکی هزینه شود. حسابی به نام دانشکده پزشکی باز شد و از محل سود آن حساب که تقریبا ماهی دو سه میلیون است هر ماه با نظر خود مرحوم به هر دانشجویی پزشکی که به تشخیص رئیس دانشکده پزشکی نیازمند باشد مبلغ 50 هزار تومان پرداخت می­شود، در طی انجام مراحل شروع کار مرحوم مسعود مرتب با من تماس می­گرفت و تاکید داشت که زودتر کارها انجام شود و الحمدالله این کار انجام گرفت و این حساب باز شد و تفاهم نامه ایی بین دانشگاه و ایشان بسته شد و این پول درحسابی به نام دانشگاه و دانشکده پزشکی وجود دارد و با نظر رئیس دانشکده پزشکی صرف هزینه های دانشجویان ممتاز پزشکی می شود.شاید حرف زدن در باره  این مساله راحت باشد که انسان به راحتی از سرمایه 30 یا 40 سال عمرش بگذرد اما عمل به آن بسیار سخت است.
مطلب دوم مهم در باره وی این بود  که به گفته خود دکتر هیچ سرمایه مادی نداشت مگر ماشینی که برای استفاده از طرح ترافیک و به نام پزشک است. وی می گفت، این تنها سرمایه من است و هیچ وابستگی مادی ندارم.
مشاور امور حقوقی معاونت توسعه، استاد مسعود را سرمایه ای برای دانشگاه و جامعه  دانست که باید الگو برداری شده و تلاش شود تا مثل او رفتار کرده و  افرادی همانند وی را تربیت کنیم. 


 
   1393/6/1 10:25     
  
تعداد بازدید :  433

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: