متن مسابقه روز دوم ماه مبارک رمضان
توضیحات مربوط به سوال 1و2 روز دوم ماه مبارک رمضان
روز دوم

 
متن مربوط به سوال 1:

امیرالمؤمنین علی (ع) فرمودند:
از رسول خدا (ص) بر بالای منبر شنیدم که فرمود: کسی که در تعقیب نمازهای واجب ……… را قرائت کند هیچ چیزی مانع از ورود او به بهشت نخواهد شد.و تنها عابدان و صدیقان بر آن مواظبت می کنند و هرکس هنگام خواب آن را قرائت کند خودش و همسایگان آن ها همگی در امان خدا هستند.(تفسیرفخررازی،ج۷،ص۲)
در تفسیر مجمع آورده است که رسول خدا (ص) فرمود:
هرکس در تعقیب نماز های یومیه …….. را بخواند متولی قبض روحش خدای ذوالجلال است و مانند کسی است که همراه پیامبران جهاد کرده و  به مقام شهادت رسیده باشد.
امام باقر (ع) فرمودند: کسی که ………… را یک مرتبه قرائت کند هزار مکروه و بدی از بدیهای دنیا و هزار مکروه و بدی از بدیهای آخرت  از او دور می شود که سهل ترین مکروه دنیا، فقر و سهل ترین مکروه آخرت، عذاب قبر است.
رسول اکرم(ص) می فرمایند: کسی که ……… را صد مرتبه بخواند مثل کسی است که در عمر خود خدا را عبادت کرده است.
و نیز فرمودند: کسی که بعد از هر نماز واجب …….. را بخواند نماز او مقبول و در امان خدا باشد و خداوند متعال او را حفظ می فرماید.
از امام باقر (ع) روایت است که هرکس بعد از وضو ………. را بخواند خدا ثواب چهل سال را به او عطا فرماید و چهل درجه او را بالا برد و چهل حوریه با او تزویج فرماید.


متن مربوط به سوال دوم:

  • آنچه یك جامعه براى رسیدن به قلّه خوشبختى و عظمت به آن نیاز دارد در این چند جمله كوتاه آمده است، و اگر این آیه به عنوان یك قانون مورد عمل قرار گیرد، در اصلاح ساختارهاى فردى و گروهى و تنظیم درست روابط اجتماعى و پیدایش جامعه‏اى برتر نقشى تعیین كننده خواهد داشت.
طبق این آیه، خداوند مردم را به سه چیز فرمان مى‏دهد و از سه چیز باز مى‏دارد. آن سه چیز كه خدا به آن فرمان مى‏دهد، عدل و احسان و دادن حق خویشاوند است و سه امری که خداوند مردم را از آن‌ها بازمی‌دارد نیز عبارتند از دوری از فحشاء، منکر و بغي.
با رعایت این اصول شش‌گانه رشد و تعالی جوامع بشری امکان‌پذیر خواهد شد و در نتیجه حرکت به سوی کمالات بالای انسانی آسان‌تر می‌گردد.
   1393/4/22 09:07     
  
تعداد بازدید :  606

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: