متن مسابقه روز اول ماه مبارک رمضان
متن مسابقه روز اول ماه مبارک رمضان
روز اول

مهجوریت قرآن


 
این آیه ناراحتى و شكایت پیامبر اسلام «صلّى اللّه علیه و آله» را در پیشگاه خدا از كیفیت برخورد این گروه با قرآن بازگو كرده، می‏گوید:
« پیامبر بر پیشگاه خدا عرضه داشت: پروردگارا! این قوم من قرآن را ترك گفتند و از آن دورى جستند.»
استفاده خداوند از فعل «اتّخذ» برای بیان مهجور قرار دادن قرآن می‌تواند بار معنایی ویژه ای داشته باشد که برخی محقّقین به آن اشاره کرده‌اند:
« در این آیه، خداوند با استفاده از كلمه «اتخذوا» در صدد بیان این نکته است که قوم رسول اكرم (ص) قرآن را وا نهاده‌اند و ترك نگفته‌اند، بلكه آن را در اختیار گرفته و به آن دست یافته اند ولی این بدست آوردن و در اختیار گرفتن قرآن به گونه ای است كه در اثر عدم درك صحیح و شناخت اصولی و  استفاده شایسته و بایسته، قرآن در این میان عملاً مهجور و متروك مانده است.
مهجور كردن قرآن، یعنی روی گردانی و دوری از آن، در حالی كه مهجورگرفتن قرآن یعنی پرداختن به قرآن ولی به گونه ای كه اگر چه در ظاهر از این رویكردهای مختلف قرآنی بوی توجه و استفاده به مشام می رسد، ولی حقیقت مطلب این است كه در همه این رویكردها، قرآن ترك شده است، در واقع شکایت پیامبر(ص) از کسانی است که در ظاهر به قرآن توجه دارند و آن را عزیز می شمارند ولی با همه اهتمامی که نسبت به آن دارند ،قرآن کریم هیچ جایگاهی در زندگی آنها ندارد و کمترین اثری در رفتار های شخصی و اجتماعی آنها نگذاشته است. علاوه بر آن چه گفته شد،برخی از لغت دانان نیز «هجر» را به معنای « ترك گفتن چیزی همراه با وجود نوعی ارتباط با آن» معنا نموده اند.
قرآن در حال حاضر در بین جوامع مسلمان به صورت یك كتاب تشریفاتى در آمده است، تنها الفاظش را با صداى جالب از دستگاه‌هاى فرستنده پخش می‏كنند، و جاى آن در كاشى كاری هاى مساجد به عنوان هنر معمارى است، براى افتتاح خانه نو، و یا حفظ مسافر، و شفاى بیماران، و حداكثر براى تلاوت به عنوان ثواب از آن استفاده مى‏كنند.»
پیامی که در طول قرون اسلامی از آیه شریفه «وَقَالَ الرَّسُولُ یَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا » (فرقان/30) دریافت شده است، بیان نکوهش از مهجور کردن قرآن کریم است که به عنوان شکایت رسول خدا (صلی الله و علیه وآله) به محضر خداوند متعال عرضه می گردد.
مهجوریت قرآن را در چند بخش می توان بررسی نمود. شاید بیشترین عرصه در مهجوریت قرآن کریم، عدم تدبر و توجه به معانی آن و بی اعتنایی به نکاتی که قرآن کریم در ابعاد مختلف بیان کرده است باشد، اما متأسفانه قرآن کریم حتی در بعد تلاوت هم علی رغم توصیه موکّد قرآن و ائمه معصومین(علیهم السلام) در بین ما مهجور مانده است.
قرآن كریم، خود ضرورت استماع و لزوم سكوت را یادآور شده و آن را شرط بهره مندی از رحمت خدا دانسته است. چه بسیار در مجالس ما مسلمانان، قرآن خوانده می شود در حالی كه مستمعین مشغول گفتگو با یکدیگر هستند.
اگر باور داشته باشیم كه قرآن كلام خداست و خداوند در آن با ما سخن گفته است و خود را مخاطب آن قرار دهیم، هنگامی كه آیات آن به گوش ما می رسد، به یقین بدون پرداختن به عملی كه منافی با گوش سپردن باشد، آن را با گوش جان خواهیم شنید.
از دیگر نکاتی که متأسفانه در بین جوامع اسلامی عصر حاضر جایگاه خود را از دست داده، حفظ قرآن کریم است. همزمان با نزول آیات نورانی قرآن، مسلمانان صدر اسلام با سرمشق قرار دادن دستورالعمل های رسول گرامی (ص) اشتیاق فوق العاده ای نسبت به حفظ قرآن از خود نشان دادند.
حافظان قرآن از سوی پیامبر همواره تشویق می شدند و در جامعه نیز از جایگاه بلندی برخوردار بودند. آنان تنها به حفظ آیات اكتفا ننموده و عمل به آیات را سرلوحه برنامه زندگی خود قرار داده بودند.
بدین جهت هر یك از حافظان قرآن، مبلغی توانا و اسلام شناسی برجسته به شمار می آمد. اعزام آنها به سرزمین های اسلامی از سوی پیامبر اكرم (ص)  به عنوان معلم قرآن و مبلغ احكام و معارف اسلام گواه روشنی بر این مطلب می باشد. اما در عصر حاضر مسلمانان حتی در قرائت صحیح قرآن نیز مشکل دارند و کمتر اهتمامی برای حفظ قرآن کریم از خود نشان می دهند.
بر اثر از دست رفتن جایگاه حفظ قرآن در بین مسلمانان، حفاظ قرآن کریم نیز آنچنان که در صدر اسلام مورد توجه و عنایت ویژه رسول الله (ص) بودند، در عصر حاضر نقش پر رنگی در میان اسلام شناسان ندارند.
مهم ترین عرصه ای که قرآن کریم را با مهجوریت رو به رو کرده است، عدم توجه و تدبر در معانی و دستور العمل های قرآن کریم است. باید توجه داشت که نکات فوق همه مقدمه ای است برای این مرحله یعنی تدبر در آیات الهی. این مسأله خود مبحث جداگانه ای است و شایسته است به صورت مجزا به آن پرداخته شود.

   1393/4/21 15:11     
  
تعداد بازدید :  1369

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: