ساعت دوم
جلسه اول کارگاه با موضوع نقش اساتید در رشد علم و فرهنگ (ساعت دوم)

جلسه اول کارگاه با موضوع نقش اساتید در رشد علم و فرهنگ (ساعت دوم)

جناب آقاي دكتر تلوري جلسه را از ساعت 3 بعدازظهر شروع كرده و در خلاصه شروع صحبت خود به نقش اساتيد در رشد علم و فرهنگ دانشجو پرداختند و در ادامه به صحبت تفكر درخانواده و استفاد­ه­ي مفيد فرزندان از فضاي وب گفتند چند درصد مربوط به گردش علمي و چند درصد الباقي غيرمفيد مي باشد و اشاره به عقلي و علمي كودكان و فرزندان در خانواده پرداختند.
شخصی رسیدند خدمت مرحوم قاضي و ایشان فرمودند علم ما به كسي كه به همسرش و فرزندش سخت مي گيرد نمي رسد در بحث تربيت معنوي.
عمده ترين مشكل جوانان امروزي مشكل جنسي مي باشد. در بعد داخلي عمده ترين مشكلاتي كه امنيت ملی را تهديد مي كند موضوع غريزه­ي جوانان مي باشد. مثلاً سال گذشته نهاد كتابخانه در حوزه­ي موضوعات جنسي درخواست كتاب براي فرهنگ­سازي كردند كه به علت مشكلات خاصي به تنيجه نرسيد.
موضوع بعدي چه تلقي از فضاي دانشگاه داشتند است مثلاً مي گفتند دانشگاه محيط علمي است و تحت عنوان معاونت فرهنگي مسئولين هيچ موافقتي ندارند. اگر اداره­ي دانشگاه ها علمي باشد نشانه اي مثبت است زيرا اگر مثلاً دانشجو در روز 8 ساعت مطالعه كند مشكلات فرهنگي آن حل مي شود.
1-  سؤال آيا محيط دانشگاهها صرفاً علمي است؟ مثلاً در جهان اسلام فرهنگي­تر از كار علمي وجود ندارد به شرط آنكه بطور جدي پيگيري شود و معاونت فرهنگي بخش مهمي از هر دانشگاه را تشكيل مي دهد.
نسبت سنجي بين اساتيد و دانشجو: 1- ابراز علاقه استاد به دانشجو آيا صحيح است يا خير. 2- اگر دانشجو مشكلات اقتصادي داشت استاد تا كجا پيش برود داراي حد وسط باشد. مثلاً رابطه با نامحرم نا كجا بايد پيش برود.
 
چه دانش هايي براي اين بحث به كار مي رود كه نياز آن انسان ­شناسي، اسلام ­شناسي و خود شناسی و...
كه مثلاً در زمينه شناختن بچه­ها چه قدر افراد از فرزندان خود عقب هستند در زمينه­ هاي فرهنگي و ....
يكي ديگر از مهمترين مباحث داشتن اخلاق و تواضع در بين بيشتر افراد مي باشد. مثلاً فرق رفتاري اساتيد با كسبه يا مثلاً با مسئولين نظام.
وظايف شاگرد نسبت به استاد، وظايف استاد نسبت به شاگرد.
ديدن استاد عبادت است ، با وضو وارد شدن دانشجو به كلاس، و ....
بحث اول که  بايد مخاطب دانشجو باشد رسانده شود به فهم منزلت بالاي خود استاد، دانشجو و محيط دانشجو.
يكي از مباحث مهم پرداختن استاد به دانشجو مي باشد و در بحث خودي اگر ما بحث اخلاقي را رعايت كنيم بسيار از كارها به صورت درست انجام مي شود.
مباحث مهم در رابطه استاد با دانشجو: 1- تحقير نكرد دانشجو   2- امتياز دادن بيش از حد به دانشجو (مانند قرار ندادن نمره تحقيق به دانشجو) و اضافه نمره دادن كه كار صحيحي نمي باشد 
 3- ارتباط برقرار كردن استاد با دانشجو مانند رابطه­ي پدر و فرزند و برقرار كردن چهره ی ملايم و لطيف از استاد    4- دوست نداشتن دانشجو به وارد شدن استاد به مسائل خصوصي آنان و در نظر گرفتن وارد شدن دانشجو در رابطه با مسائل خصوصي استاد   5- نگه داشتن كلاس توسط استاد در محيطي كاملاً علمي
و یکی از مهمترین وظایف استاد این می باشد که در قلب خود بچه ها را دوست داشته باشيم. چون بهترين بچه ها به گفته­ي لسان امام خميني و مقام معظم رهبری بچه هاي ايران زمين و مسلمان مي باشند.

   1392/11/6 13:04     
  
تعداد بازدید :  851