چهل و پنجمین جلسه‌ آموزشی پروژه ارتقاء رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، جلسه با محوریت ماساژنوزادان و شیرخواران به رابطین و مادران توانمند  اسلامشهر با عنوان، توسعه همه‌جانبه دوران کودکی ECD (Early Childhood Development) ، سه شنبه 17تیر 99  با حضور محبوبه محمد حسینی کارشناس نوزادان معاونت بهداشت و  زهرا اسلامی نیا کارشناس فرهنگ و سلامت دانشگاه و جمعی از رابطان سلامت و مادران توانمند، بصورت مجازی برگزار شد.
محبوبه محمد حسینی گفت : تحقیقات نشان داده است که مهمترین وبیشترین دوره رشد وتکامل مغز در سه سال اول تولد می باشد،در این دوره سه ساله،الگوی تفکر وپاسخ دهی یا به معنای دیگر شخصیت روانی کودک شکل می گیرد واین مسئله برای والدین یعنی ایجاد فرصت های طلایی که می توانند به کودکشان کمک کنند تا در طول عمر خود، به طور مناسبی از نظر جسمانی، روانی واجتماعی رشد نماید.
ساختمان مغز کودک مسئول بسیاری از تفاوت های تکاملی وشخصیتی بین پسر ودختر است .برای مثال، نیمکره راست مغز که مسئول کنترل
فعالیت های فیزیکی است در پسر ها رشد بیشتری دارد وتکامل زودتر نیمکره چپ در دخترها به این معناست که فعالیت های حرکتی ظریف
و دقیق و مهارت های سخن گفتن در دختران زودتر از پسران شکل می گیرد.
در شکل گیری شخصیت کودک محیط پیرامون او نقش موثر تری حتی از وراثت دارد.
وی افزود : شرایط محیطی مناسب در افزایش توانمندیهای مغز موثر است و عواملی چون تاثیر صدا برتکامل ، رابطه صدا و رشد شخصیت ، تاثیر نور، رنگ و محیط بر تکامل، اثر کتابهای مخصوص شیر خواران بر تکامل، نقش مثبت پدر ومادر می تواند به تکامل نوزاد کمک کند.
کارشناس نوزادان معاونت بهداشت در مورد رنگ ها در تکامل نوزادان توضیحاتی داد و برخی از رنگ ها را نام برد: رنگ آبی : آرامش دهنده بوده ومی تواند توانایی خوابیدن را در کودک افزایش داده ویا احساس درد را کاهش دهد. بنابراین برای اتاق خواب مناسب تر است.
رنگ قرمز: تاثیر تقریبا متضادی دارد.این رنگ می تواند باعث افزایش تولید آدر نالین در خون شود .به دنبال آن کودک احساس ترس یا استرس یا فعالیت بیشتر خواهد کرد.
رنگ زرد : ذهن انسان را تحریک می کند، بنابر این معمولا مناسب ترین رنگ برای اتاق کودک است.
رنگ سفید : نشانگر تهی بودن،فضای باز وپاکیزگی است، لذا برای حمام یا سرویس های بهداشتی بسیار مناسب است.
 وی افزود : نوزاد محیط خود را بیشتر از سه طریق دیدن، شنیدن و تماس های پوستی می شناسد در این میان، تحریکات مغزی از طریق تماس پوستی، لمس و ماساژ تاثیر بیشتری دارد و والدین با انجام تحریکات مغزی مثل حرکات ماساژ، به سرعت رشد سلول های مغز شیرخوار کمک می کنند. تحقیقات مشخص کرده است که تماس لمسی محبت آمیز کودک و ماساژ وی توسط والدین وگنجاندن این کار در برنامه مراقبت کودک، علاقه ومحبت والدین به کودک را افزایش داده ونیز باعث رشد مهارت های اجتماعی و هوشیاری کودک می شود وکودکانی که با محبت ومهربانی لمس می شوند، علاوه بر این که کمتر گریه می کنند یا بیمار می شوند، از نظر عاطفی و شخصیتی وضعیت مساعد تری دارند. تماس های پوستی منظم و وسیع مانند ماساژ دادن بدن نوزاد و یا در آغوش کشیدن و مراقبت آغوشی او )بستن کانگورویی کودک در آغوش والدین( علاوه بر آن که در تکامل کودک موثر است برای والدین بخصوص مادران که معمولا پس از زایمان مضطرب و نگران و گاهی افسرده هستند نیز بسیار کمک کننده است . همچنین با برقراری آرامش درکودک، سرعت تکامل نوزاد افزایش یافته و همین امر موجب ارتقای سطح روحی وروانی مادر می شود.
نوزادانی که تجربه ماساژ مناسب و مداومی را داشته اند از خواب راحتی برخوردار بوده، هنگام بیداری نیز هوشیاری بیشتری دارند.  این نوع ارتباط باعث شادی و آرامش، بهبود تکامل جسمی و عاطفی، اعتماد به نفس و ارتباط اجتماعی آنان می شود.
محمد حسینی گفت: سایر مزایای ماساژ برای نوزاد شامل بهبود تکامل عصبی، بهبود وضعیت ایمنی، تنظیم سیستم گوارش وتنفس، کاهش ناراحتی نوزاد از قولنج یا کولیک شکم و گرفتگی بینی، کاهش اضطراب و نگرانی درنوزاد و تمرین آرامش و آسودگی، کاهش تولید هورمونهای استرس، کاهش گریه و لجبازی نوزاد، عمیق تر و طولانی تر کردن خواب نوزاد، شکوفاتر و زیباتر کردن چهره نوزاد، بهبود ارتباط با والدین و القای علاقه و محبت بیشتر می شود .
وی در پایان  درمورد ماساژ های درمانی توضیحاتی ارائه دادند و به پرسش و پاسخ رابطین و مادران پرداختند.
 گزارش : زهرا اسلامی نیا


   1399/4/18 14:27     
  
تعداد بازدید :  161

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: