برگزاری چهل و دومین جلسه‌ آموزشی پروژه ارتقاء رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه، جلسه " آموزش مهارت فرزند پروری به رابطین و مادران توانمند  اسلامشهر با عنوان "توسعه همه‌جانبه دوران کودکی" ECD (Early Childhood Development) ، سه شنبه 27 خرداد 99  با حضور خانم خادم روانشناس بالینی و کارشناس سلامت روان وزارت بهداشت و  زهرا اسلامی نیا کارشناس فرهنگ و سلامت دانشگاه و جمعی از رابطان سلامت و مادران توانمند، بصورت مجازی برگزار شد.
اهمیت موضوع آموزش این جلسه در مهارت فرزند پروری از دو سال تا دوازده سالگی کودک می باشد .
در ابتدا زهرا اسلامی نیا ضمن تشکر از مشارکت رابطین و مادران توانمند،  توضیحات جامعی از طرح توسعه همه جانبه دوران ابتدایی کودک را ارائه کرد و گفت: شرایطی ایجاد شده است که بتوانیم در خدمت مادران توانمند و پدران ارجمند باشیم که بصورت مجازی از کلاس های پروژه رشد و تکامل همه جانبه دوران ابتدایی کودکی استفاده کنند.                            
خادم به توضیحات مفهوم مهارت فرزندپروری پرداخت و گفت: براي بزرگ کردن کودکان، ما به يک نظام انضباطي نياز داريم که بتوانيم قاطعانه به کار ببريم، اين نظام همان اصول فرزندپروي است . راهي براي اين که تواناييها و مهارتهاي کودکان را رشد دهيم و مشکلات رفتاريشان را اداره کنيم. فرزندپروري مجموعة دانش و مهارتهاي تربيت کودکان به روشي سازنده و غير مخرب است .فرزند پروري مهارت وعلمي است که نياز به آموزش وفراگيري دارد.
وی افزود: انواع سبک های فرزند پروری وجود دارد که شامل سخت گيرانه(مستبدانه)، سهل گيرانه(آسانگير)، منفعل(بي اعتنا) و مقتدرانه، که به توضیح هر کدام از این موارد  پرداخت.
در ادامه ایشان افزود : سه قانون طلايي در فرزندپروی می باشد که با اجرای صحیح آن می توان در این امر موفق بود، مثلا به رفتارهاي مناسب فرزندتان پاداش دهيد ، رفتارهاي نامناسب را ناخواسته تشويق نکنيد و براي رفتارهاي نامناسب بازخورد مناسب در نظر بگيريد.
اما رفتاری که ازش صحبت می شود چیست؟ رفتار پديده‌اي قابل مشاهده، قابل توصيف و قابل اندازهگيري است. کاري که قابل مشاهده، قابل شمارش، و البته قابل تغيير است و عوامل مرتبط با رفتار، پیش درآمد و پیامد می باشد.
درپایان خادم گفت: در توصيف رفتار  بايد به سه موضوع عمده  توجه کرد که شامل، نمودار توصيف رفتار، جدول هفتگي ثبت رفتار،جدول ترسيم رفتار بود که به طور کامل تشریح داده شد.
 گزارش : زهرا اسلامی نیا
 عکس : حانیه باقری
   1399/3/31 12:51     
  
تعداد بازدید :  121

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: