چهلمین جلسه‌ آموزشی پروژه ارتقاء رشد و تکامل همه جانبه دوران اولیه کودکی بصورت مجازی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه " فعالیتها و بازی های برای حمایت از تکامل حرکتی، ذهنی،ارتباطی، اجتماعی و هیجانی کودکان 8 تا 12 ماهه" به رابطان سلامت، مادران توانمند، یکشنبه یازدهم خرداد ماه 99 در محل معاونت فرهنگی، با حضور فاطمه شریفی کارشناس سلامت کودکان از معاونت بهداشت و  زهرا اسلامی نیا کارشناس فرهنگ و سلامت معاونت فرهنگی و جمعی از رابطان سلامت، بصورت مجازی برگزار شد.
در ابتدا کارشناس سلامت کودکان معاونت بهداشت در مورد  اهمیت تکامل کودکان گفت: سال هاي ابتداي کودکی مهم ترین سال هاي حیات هر فرد محسوب می شوند.  آنچه که سلامتی کودک را تضمین می کند سلامتی جسمی، روانی و اجتماعی است که به عنوان رشد و تکامل کودکان مطرح است. اختلالات تکاملی با "افت تحصیلی کودکان در سنین مدرسه، کاهش اعتماد به نفس، مشکلات رفتاري" همراه است و در دراز مدت، زیان قابل توجه اقتصادي و اجتماعی به خانواده و جامعه تحمیل خواهد کرد.
 یکی از روشهاي یافتن مشکلات تکامل کودکان از طریق تکمیل پرسشنامه سنین و مراحل  ASQ  است که یکی از معتبرترین آزمونهاي استاندارد براي غربالگري تکامل کودکان است.  نکته مهم این است که بر اساس نتیجه این آزمون ممکن است کودک نیاز به مراجعه به مرکز جامع تکامل کودک داشته باشد. این بازي ها هم جنبه سرگرمی براي فرزند دلبند شما دارند و هم با هدف ارتقا ي تکامل است.
 وی افزود :  برای تکامل مهارت های زبان و درک برای او کتاب های کودکانه با رنگ های روشن بگیرید و هر روز برایش بخوانید ، با کودک زیاد حرف بزنید، به عکس های مجله نگاه کنید و اشاره کنید و نام آنها را بگویید، به قسمت های ظاهری بدن اشاره کنید و نام آنها را بگویید، با او بازی کنید و برایش دست بزنید.
- برای تکامل مهارت های شخصی و اجتماعی کودک را در آغوش بگیرید و باهاش دالی موشه بازی کنید ، به او فرصت هایی دهید تا بوهای خوب مثل بوی غذا و ادویه ها را استشمام کند.
- برای کنترل عضلات درشت به کودک کمک کنید تا خودش را بالا بکشد و بایستد، در جلوی او اسباب بازی بگذارید تا به چهاردست و پا رفتن تشویق شود.
- برای کنترل عضلات کوچک و حل مسائل به او کمک کنید تا با فنجان آب بنوشد، اجازه دهید خودش غذایش را بردارد و بخورد، به کودک نشان دهید چگونه اشیاء را در جعبه قرار دهد تا با ظروف بی خطربازی کند.
وی در پایان برای مهارت های زبان و درک ، مهارت های فردی و اجتماعی ، برای تکامل کنترل عضلات بزرگ و کوچک و حل مسائل توضیحاتی ارائه داد و به سوالات مادران  و رابطین پاسخ داد.
 گزارش : زهرا اسلامی نیا
 عکس : حسین میری
 
   1399/3/12 12:58     
  
تعداد بازدید :  140

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: