برگزاری جلسه سلامت معنوی در محل سالن شورای معاونت فرهنگی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه جلسه سلامت معنوی سه شنبه 16 اردیبهشت 99 در سالن شورای برگزار شد.
در این جلسه برخی از اعضاء با رعایت موارد بهداشت و محافظت شخصی در سالن شورا حضور فیزیکی داشتند و برخی از اعضا نیز بصورت ویدیو کنفرانس مشارکت می کردند.
 در ابتدای این جلسه دکتر رستمیان ضمن خیر مقدم به حجت الاسلام مخدومی که به عنوان نماینده گروه جهادی نرجس خاتون سلام الله علیها مهمان جلسه بودند، به همه اعضای حاضر در سالن جلسات و فضای مجازی خوش آمد گفت و از اقدامات موثر و ارزشمندی که آنان در مقابله با شیوع کرونا انجام داده بودند، تشکر  و قدردانی کرد و بر ثبت و ضبط اقدامات انجام شده توسط داوطلبان و گروه های جهادی و استفاده از تجربیات آنان با حضور گروه های علوم انسانی و گروه معارف و نهاد نمایندگی ولی فقیه در کنار طرح های پژوهشی و علمی تاکید کرد.
حجت الاسلام مخدومی گفت گروه جهادی نرجس خاتون با شیوع بیماری کرونا فعالیت خود را برای کمک به هموطنان شروع کرد یکی از کارهایی که ما باید انجام می دادیم ورود به بیمارستان های سانترال کرونا و کمک به بیماران و پرسنل بیمارستان بود که ابتدا با توجه به عدم شناخت بیمارستان ها از این گروه و اهداف آن با مقاومت روبرو بود و برای ورود به این فضا دکتر بیگلر معاون توسعه دانشگاه کمک زیادی به ما کرد به طوری که ابتدا کارمان را به صورت پایلوت در بیمارستان امام خمینی شروع کردیم  و با توجه به نتایج مطلوب آن همکاری با سایر بیمارستان ها (10 بیمارستان و 6 نقاهتگاه) شروع شد.
گروه نرجس خاتون با اعلام «ثبت نام داوطلبان» با استقبال زیاد مردم روبرو شد بطوری که تقریبا 1200 داوطلب اعلام آمادگی کردند که در بین آنان قضات، فرماندهان سپاه و اساتید دانشگاه هم بودند که می گفتند می خواهند بصورت ناشناس خدمت کنند. طیف داوطلبان وسیع و شامل همه اقشار جامعه و سنین و تحصیلات مختلف می شد که ما آن ها را گزینش می کردیم؛ به این معنی که سعی می کردیم برای کار در بیمارستان افراد کاملا سالم را انتخاب کنیم. هیچ بیماری زمینه ای که آنان را در فضای بیمارستانی آسیب پذیر کند نداشته باشند و در منزل نیز از اعضای خانواده شان چنین موردی را نداشته باشند که با این شرایط 500 نفر انتخاب شده  و پس از آموزش در بیمارستان ها مشغول خدمت رسانی شدند .
کار افرادی که در بیمارستان ها بود دو حوزه اصلی داشت یکی کمک به بیماران بجای همراه بیمار و روحیه دادن به آنها و نیز کمک به پرسنل بیمارستان و دوم بررسی مسائل و مشکلات و ارائه گزارش به مرجع بالاتر جهت حل مسئله که نتیجه مطلوبی داشت و بازخوردهای خوبی را از روسای بیمارستان ها گرفتیم که بسیار امیدوار کننده بود.
 اوایل ماه مبارک رمضان کار نیروهای داوطلب در بیمارستان ها خاتمه یافت و ما مشغول ثبت خاطرات و تجربیات بصورت مکتوب و فیلم هستیم.
خانم دکتر وسکویی نیز گزارشی از فعالیت های انجام شده و جذب نیروهای داوطلب ارائه داد وی با چشمگیر خواندن استقبال نیروهای داوطلب آنها را در چند گروه تقسیم بندی کرد اول کارکنان دانشگاه علوم پزشکی تهران که با ارسال پیامک اعلام آمادگی کردند. دوم داوطلبین آزاد که با مراجعه حضوری، ثبت نام در سایت و تماس تلفنی آمادگی خود را اعلام کردند. سوم دانشجویان و چهارمین گروه، گروه های جهادی، خیریه ها و سمن ها (سازمان های مردم نهاد) بودند. که با توجه به تخصص و توانایی شان به بیمارستان ها معرفی و مشغول خدمت رسانی می شدند.
وی افزود فعالیت دیگری را که در دانشگاه انجام گرفت یکی ثبت تجربیات و دیگری بررسی الگوهای بین المللی و ساختار گروه های داوطلب در سایر کشور ها بود.
دکتروسکوئی در مورد آموزش داوطلبان نیز گفت: با کمک مرکز ضمن خدمت دانشگاه و دانشکده پرستاری تدوین دوره آموزشی ویژه داوطلبین گرفته است. کار آموزش با هدف گذاری آموزش 500 نفر از آنان شروع شده و هر 5 روز 40 نفر این دوره آموزشی را می گذرانند، تا در صورت وقوع بحران در آینده نیروهای سازماندهی شده و آموزش دیده داشته باشیم.
دکتر امیدواری نیز با مسبوق به سابقه خواندن حضور داوطلبان و سلامت یاران در بیمارستان امام خمینی (ره) بر نوشتن ضوابط و پروتکل برای هر فرایند، تهیه گزارش و بازخورد لازم در چارچوب های علمی تاکید کرد.
حجت‌الاسلام ‌و المسلمین میر مجید سید قریشی، دکتر محمد حسین صادقیان، دکتر محمد وجگانی، دکتر فاطمه خوشنوای فومنی، دکتر حسن برکتی، دکتر محمد مؤمنی، دکتر الهام الهی، دکتر محمدعلی چراغی و دکتر مطهری نیا که از دیگر شرکت کنندگان این جلسه بودند نیز با بیان نکته نظرات خود بر بررسی دقیق و علمی همه نقاط مثبت و منفی این تجربیات هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی تاکید کردند و ثبت این خاطرات و تجربیات را بصورت مکتوب و فیلم و در قالب های هنری ارزشمند دانستند. علاوه بر آن توجه به خانواده های سوگوار و تسلی آنان را نیز از نیازهای امروز خواندند که لزوما باید مورد توجه قرار گیرد.
توضیح اینکه در این نشست دکتر صادقیان دبیر ستاد فعالیت های جهادی و مدیر فرهنگی دانشگاه از شروع سه طرح پژوهشی در مورد ابعاد مختلف بیماری کرونا خبر داد که در دست پیگیری است.


   1399/2/21 10:28     
  
تعداد بازدید :  31