فتح خرمشهر نماد بزرگ مقاومت مردم ایران
شنبه سوم خرداد ماه امسال مصادف است با سالگرد پیروزی غیورمردان جبهه جنوب بر دشمن بعثی که می خواست با تسخیر خرمشهر مقدمه تجزیه ایران را فراهم کند و خرمشهر را به عنوان مرکز یک استان عربی به خاک خود ملزم نماید.   
 امام خمینی (ره) آزاد سازی شهر بزرگی را از اشغال سنگین دشمن مجهز بعثی، کار بسیار بزرگی عنوان می نماید که جز با اتکال و یاری خدا حاصل نمی شود. کلام امام خمینی (ره) باقی ماند که فرمود: خرمشهر را خدا آزاد کرد.
باید بپذیریم که جنگ ها و ستیزها همزاد انسان و جهانند. تقریباً تمامی تحولات در تمدن های بشری با جنگ، دفاع و حماسه همراه بوده اند و پدیده ها و حماسه ها در مسیر فرود و فراز تمدن  بشری در یک چنین واقعیت هایی خودنمایی کرده اند. فرضیه تاریخی که جنگ های سرنوشت ساز، مسیر تاریخ انسان و جهان را تغییر داده اند. حماسه دفاع مقدس مردم ایران، به عنوان نمونه ای از هویت و ماهیت پاسداری  مردم ایران از باورهایشان نقش آفرینی کرده اند. آزادی خرمشهر چه از حیث معادلات سیاسی و چه از نظرگاه تاکتیک و تکنیک نظامی واقعیت برگرفته از ایمان و خرد مردم و امام است.
مقاومت خرمشهر و آزادی این سرزمین پس از ۵۷۸ روز اشغال نقطه عطف حماسه دفاع مقدس تعریف می شود.کیفیت حضور مردم در صحنه های ملی- منطقه ای و بین المللی مرهون همین نوع باورها است.اگر به تاریخ آن روزگار بازگردیم به آگاهی ها و دانایی های خود افزون خواهیم کرد که فرزندان ایران زمین چگونه با تلاش و ایثار توانستند سرچشمه وحدت و محبت و همدلی شوند و آن فضیلت ها و افتخارهایی بی بدیل و بی نظیر به نام خود در تاریخ خود ثبت نمایند. علاوه بر ایمان و اخلاق و ایثار می توان گفت تکنیک و کیفیت عملیات نظامی رزمندگان اسلام به هنگام آزادی خرمشهر، همه را غافلگیر و مبهوت کرد. آزادی خرمشهر و نتایج ناشی از آن در بعد ملی، منطقه ای و بین المللی بسیار تاثیر گذار شد. سلسله عملیات های فتح المبین، طریق القدس و ثامن الائمه نه تنها ماشین نظامی رژیم عراق را از کار انداخت بلکه معادله جدیدی در مناسبات منطقه و جهان به همراه آورد.۲۴روز عملیات بیت المقدس و ۶۰ ساعت نبرد جانانه و مردانه، گرفتن بیش از ۱۹ هزار اسیر از دشمن، کشته و زخمی شدن ۱۶۵۰۰ نفر از عراقی ها، آزاد سازی بندر استراتژیک خرمشهر، انهدام روحیه نظامی عراق، آزاد سازی دو جاده استراتژیک اهواز و خرمشهر و آزادسازی ۵۷۰۰ کیلومتر از سرزمین های مقدس ایران دستاورد این واقعه بزرگ بود. به یاد داریم در همان ایام، مردم ایران تنها و مظلوم و گرفتار در تحریم کشور های غربی و دو قطب جهان قدرت در جنگ سرد، امریکا و شوروی بودند، صف بندی های آنروز و امروز علیه مردم ایران شکل خودش را تغییر داده است ولی ماهیت این تضاد یکی است. آزادی خرمشهر، امید دشمنان ایران را به یاس تبدیل کرد و در مقابل تواضع و کرنش در برابر اقتدار جمهوری اسلامی را به همراه آورد. علاوه بر اینکه فتح خرمشهر در باز شدن فضاها، حضور مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه ای و بین المللی و ثبات و امنیت ایران و تغییر موازنه سیاسی- نظامی به سود ایران و پیدایش موقعیت جدید از نتایج این پیروزی بود، در ارتقای سطح بینش و آگاهی عمومی در باور به فرهنگ ایثار و گذشت بی نهایت موثر بود. احیای مجدد توان نظامی ایران اعم از نقش سپاه پاسداران و ارتش و برتری استراتژیک نظامی و کاربردهای تاکتیکی ایران از دیگر دستاوردهای دیگر آزادی خرمشهر است

برداشت از سایت دیپلماسی ایرانی  به نقل از  سید محمد صادق خرازی سفیر سابق ایران در سازمان ملل


   1399/3/3 09:27     
  
تعداد بازدید :  36

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: