کارگاه آشنایی با فضایل اهل بیت علیه السلام به عنوان کشتی نجات
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، ششمین جلسه کارگاه آنلاین فرهنگی با عنوان اهل بیت علیه السلام کشتی نجات، ویژه اعضای هیات علمی با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمود متوسل آرانی استاد  دانشگاه علوم پزشکی تهران چهارشنبه  31 اردیبهشت از ساعت 11 الی 13  برگزار شد.
طبق این گزارش "کارگاه اهل بیت علیه السلام کشتی نجات " با استقبال بیش از 80 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه بر بستر فضای  sky room برگزار شد.
در این جلسه حجت الاسلام متوسل در خصوص حدیث سفینه از پیامبرص در تشریح اهل بیت  گفت: در میان 73 فرقه اسلامی فقط فرقه ای که پیرو اهل بیت هستند نجات پیدا می کنند.
حدیث سفینه یکی از احادیث نقل شده از پیامبر اکرم است که در مصادر شیعه و اهل سنت وارد شده است. مضمون این حدیث این است که هر کس از اهل بیت پیامبر پیروی کند، رستگار می‌شود و کسانی که از ایشان تبعیت نکنند، هلاک می‌گردند. این حدیث دارای نقل‏های فراوانی است. در این نقل‏ها تفاوت‏های اندکی وجود دارد و دلیل این تفاوت‏ها نیز این است که به دلیل اهمیت مسئله، پیامبراکرم آن را در موارد مختلف و با تعبیرهای متفاوت بیان فرموده است. جمع کثیری از علمای شیعه و سنی وجود محبت و تعظیم اهل‏بیت را از حدیث سفینه استنباط کرده‏ اند. آنان نجات امت اسلامی را بدون تحصیل محبت و تعظیم  اهل‏بیت ناممکن دانسته، و محروم از این محبت را مستحق عذاب الهی شمرده‏ اند. شماری از عالمان اهل‏ سنت که بر دلالت حدیث سفینه بر وجوب محبت اهل‏بیت  پیامبر اکرم  تصریح کرده ‏اند عبارتند از: فخررازی ، نظام الدین نیشابوری ، بقاعی ابن هجر هیتمی مناوی، ملاعلی هروی قاری و شافعی .
استاد متوسل درخصوص پیروی از اهل بیت گفت: لازمه پیروی از اهل بیت حضور آنان نیست و شرط اطاعت از آنان شناخت کافی نسبت به اهل بیت است. در این راه معرفت به تنهایی باعث اطاعت نمی شود بلکه وجود محبت نسبت به آنان نیز لازم است، چون ما معمولا از کسی الگو می گیریم که او را دوست داشته باشیم. دلیل توصیه به خواندن ادعیه و زیارت ائمه (ع) نیز ایجاد علقه با آنان است تا شرط محبت نسبت به آنان برای اطاعت و پیروی از اهل بیت ایجاد شود.
استاد متوسل همچنین با اشاره به آیه 55 از سوره نوح گفت: خداوند در این آیه وعده به قیامت داده است که وعده به دنیا و ظهور و قیام امام زمان علیه السلام نیز در پایان دنیا بشارت داده شده است.
حجت الاسلام متوسل در پایان به لزوم حفظ وحدت با اهل تسنن تاکید کرد و افزود: ما باید ضمن حفظ عقیده خود و دفاع معقول از کلیت تشیع، وحدت را با برادران اهل سنت حفظ کنیم. همانگونه که امام علی (ع)  اینگونه کرد.
خبر: مسعود ایرجی


   1399/2/31 17:08     
  
تعداد بازدید :  29

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: