با کرونا به زندگی ادامه دهیم
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، دكتر محمدرضا صالحي درباره وضعيت بروز و شيوع كرونا در كشور، گفت: علي رغم اينكه محدوديت هاي اجتماعي تا حدي كاهش پيدا كرده است، اما مردم بايد كماكان مسائل بهداشتي فردي و اجتماعي و فاصله گذاري فيزيكي را رعايت كنند؛ چراكه شرايط از جهت احتمال ابتلا به كرونا تغييري نكرده است. به هر حال بايد توجه كرد كه انتهاي اپيدمي مشخص نيست و نمي توان به صورت مادام العمر مردم را در خانه نگه داشت و كارها را كنسل كرد، اما بايد به سمتي رويم كه با رعايت احتياط و پروتكل هاي بهداشتي به جامعه بازگرديم. زندگي با كرونا به اين معني است كه پروتكل هاي بهداشتي را رعايت كرده و احتياط كنيم، اما از طرفي ترس و وحشت بيش از اندازه و اينكه زندگي و كارمان را فلج كنيم هم درست نيست.
وي افزود: مهم ترين نكاتي كه بايد رعايت شود، بارها و بارها گفته شده است. اولا افراد پرخطر اعم از كساني كه سن بالاي 50 سال دارند، مبتلايان به فشار خون، نارسايي كليه، بيماري هاي قلبي، كساني كه سابقه ابتلا به سرطان دارند و ... بايد تا حد امكان در خانه بمانند و ترجيحا حداقل رفت وآمد را به بيرون از خانه داشته باشند. نكته دوم شست وشوي مرتب دست ها است كه بايد حتما و حتي بيش از گذشته رعايت شود و مورد توجه قرار گيرد. زيرا اين ويروس تا مدت ها بر روي سطوح مي ماند و كوچكترين تماس سطحي مي تواند ويروس را منتقل كند.
صالحي ادامه داد: در عين حال اگر مردم در مراكز عمومي، وسايل حمل و نقل عمومي و ... حاضر مي شوند، حتما از ماسك استفاده كنند تا هم از سايرين بيماري را نگيرند و هم اگر احيانا بدون علامت به كوويد-19 مبتلا بودند، بيماري را به ديگران منتقل نكنند.
اين متخصص عفوني درباره احتمال بروز موج دوم كرونا در كشور، اظهار كرد: اين احتمال خيلي مطرح شده است و حداقل سيستم هاي اپيدميولوژي و افراد خبره در اين حوزه تصور مي كنند كه احتمالا موج دومي را نه تنها در تهران، بلكه در هر جاي ديگري كه پروتكل هاي بهداشتي و فاصله گذاري را رعايت نشوند، خواهيم داشت.
وي درباره وضعيت مراجعات و بستري ها در بيمارستان ها، گفت: تا هفته گذشته وضعيت مراجعات و بيماران بستري كاهش چشمگيري پيدا كرده بود، اما از اواخر هفته گذشته تا يكي دو روز گذشته مختصري افزايش را شاهد هستيم و اين نگراني وجود دارد كه ممكن است، اين افزايش ناشي از بروز موج دوم باشد.
صالحي با بيان اينكه شرايط آب و هوايي و اقليمي تاثيري در شيوع و بروز ويروس كرونا ندارد، گفت: برخي شهرها سفيد بوده اند كه به دليل عدم رعايت نكات بهداشتي و احتياط ها به سمت زرد يا قرمز پيش رفته اند. اينطور نيست كه بگوييم گرماي هوا بر روي ابتلا يا عدم ابتلاي افراد تاثيرگذار است، بلكه در هركجا كه پروتكل هاي بهداشتي و فاصله گذاري فيزيكي رعايت نشود، احتمال ابتلا به كوويد-19 وجود دارد.
وي درباره ميزان ماندگاري ويروس بر روي سطوح گفت: بايد توجه كرد كه قطرات تنفسي حاوي ويروس هستند كه بر روي سطوح مختلف مي نشينند و تا زمانيكه خوب خشك نشوند، مي توانند ويروس را در خود زنده نگه دارند؛ به طوري كه گفته مي شود بر روي سطوح استيل قطرات تنفسي حاوي ويروس حتي تا 10 روز هم مي تواند باقي مانده و خشك نشوند. بنابراين مردم ضمن اينكه به زندگي طبيعي بازمي گردند، كماكان مسائل بهداشتي و فاصله گذاري را رعايت كنند.
   1399/2/27 20:08     
  
تعداد بازدید :  76

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: