چکیده گزارش اقدامات بهداشتی صورت گرفته در خصوص طرح شکرانه سلامت
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه ،آستان قدس رضوی در استان تهران  برای حمایت و همراهی کادر درمان بیمارستان های معین وزارت بهداشت و نیز بیماران بستری شده در این بیمارستان ها در موضوع  اپیدمی بیماری کرونا، علاوه بر راه اندازی کارگاههای تهیه ماسک، شیلد و پوشاک مخصوص بیمارستانی ،طرح شکرانه سلامت را نیز به منظور تهیه وتامین روزانه یک وعده غذایی گرم  (1300پرس) و تهیه آبمیوه (روزانه 2000بطری) راه اندازی و اجرا کرد.
با توجه به اهمیت موضوع  در خصوص رعایت موارد بهداشتی و عدم انتقال ویروس کووید 19 از طریق مواد غذایی ارسال شده به این بیمارستان ها  کانون سلامت آستان قدس رضوی در استان تهران اقدام به تهیه  و اجرای پروتکل های بهداشتی و نیز ارائه آموزش های لازم به دست اندرکاران فعال در این بخش توسط کارشناسان تغذیه و بهداشت کرد.
مسجد سیدالشهدا واقع در منطقه ۲۲  شهر تهران  در آن ایام میزبان این خدمت رسانی بود که اقدامات صورت گرفته در این خصوص به شرح ذیل می باشد:


1. بررسی آخرین دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی ارائه شده از سوی وزارت بهداشت به منظور عدم مغایرت اقدامات در حال انجام در فرایند تهیه و طبخ غذا
2. ارائه آموزش های بهداشتی فردی وچگونگی نحوه انتقال ویروس کووید 19 و راه های پیشگیری ازابتلا به آن دست اندرکاران
3. بررسی بهداشت محیط محل طبخ غذا، رفع نواقص موجود و آموزش و اجرای پروتکل های بهداشتی
4. بررسی فرایند تهیه مواد اولیه، تهیه،طبخ و توزیع نهایی وعده های غذایی در بیمارستان ها و احتمالات آلودگی به کووید 19 و دیگر پاتوژن ها درهر یک از این مراحل
5. اختصاص یک بخش در سالن ورودی برای آماده سازی مواد اولیه  و جدا سازی ان از دیگر بخش ها
6. اختصاص یک بخش در سالن ورودی برای شستشو و خرد کردن مواد غذایی و جدا سازی آن از دیگر بخش ها
7. تاکید بر عدم ورود  افراد متفرقه به آشپزخانه
8. به منظور کاهش آلودگی و جلوگیری از نقل و انتقال عوامل بیماری زا، سالن آماده‌سازی به بخش های مجزا تقسیم شد و ضمن تب سنجی روزانه افراد در بدو وررود  ، دست‌ها ضدعفونی شده و به همه افراد ماسک داده می‌شد.
9. استفاده از دستکش به علت تاکید بر شستشوی مداوم دست ها ضروری نبود و پرسنل قبل از ورود به بخش آماده سازی مواد اولیه ملزم به تعویض لباس و پوشیدن لباس یکبار مصرف شدند.
10. در بخش آماده سازی مواد اولیه شستشو شده و پس از خرد شدن و برای جلوگیری از آلودگی احتمالی ایجاد شده در روند آماده سازی مستقیماً وارد ظرف های ضدعفونی شده و روی حرارت مستقیم قرار می‌گرفتند.
 11. جداسازی پرسنل بخش آماده سازی و شستشو از بخش طبخ غذا و آشپزها
12. پرسنل آشپزخانه مجهز به لباسهای یکبار مصرف و ماسک بودند و برای ضد عفونی کفش از محلول کلر و حوضچه ماده ضد عفونی استفاده شد.
13.  پس ازطبخ در آشپزخانه،  غذاهای آماده شده بدون هرگونه مخلفات اضافه توسط پرسنل آشپزخانه در ظروف  یکبار مصرف قرار داده  شده و درون کارتن های مقوایی جهت حمل به بیمارستان قرار داده می‌شدند
14. به جهت جلوگیری از آلودگی ثانویه ایجاد شده در طول مسیر حمل و نقل غذا،  ضمن تاکید بر اصول بهداشتی و ضدعفونی نمودن وسیله حمل و نقل،  تاکید گردید تا غذاهای ارسالی در بیمارستان های مقصد به مدت حداقل 30 دقیقه قبل از مصرف دردستگاه وارمر جهت رفع هرگونه آلودگی ثانویه قرار داده شوند و یا به دیگر روش ها ی استاندارد استریل گردند.


خبرسید محمد حسن صافی کارشناس ارشد بهداشت / یلدا منوچهرپور کارشناس ارشد تغذیه

   1399/2/16 11:41     
  
تعداد بازدید :  58

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: