مظلومیت حضرت خدیجه سلام الله علیها بین شیعیان
یکی از ظلم‌های جدّی جریان غیر شیعه به حضرت خدیجه این بود که باید برای نفر اوّل شدن برخی دیگر از همسران پیامبر در جهان اسلام، رقبا او را از سر راه برمی‌داشتند. لذا کاری کردند که حتّی نگاه شیعیان نسبت به خدیجه‌ی غرّا، خدیجه‌ی کبری (سلام الله علیها) نگاه یک پیرزن چند بار ازدواج کرده است که نه قبل از پیامبر چند بار ازدواج کرد و نه پیرزن بود. آنچه تبلیغ شد، سعی شد تنها قوّت خدیجه پول‌‌دار بودن او باشد. چرا؟ برای این‌که در بین همسران پیامبر هر کسی فرزنددار شد، فرزند او از بین رفت، یک نفر بود که فرزنددار شد و رسول خدا می‌فرمود: فرزندان علی فرزندان من هستند و اهل بیت این خط را دنبال می‌کردند. شما شنیدید در آن ماجرا حضرت موسی بن جفعر (سلام الله علیه) فرمودند: پدر ما است که یابن رسول الله می‌گویی. کسی بخواهد در رحم او زهرای مرضیه تربیت کند، این نمی‌تواند هر کسی باشد. آن هم زهرای مرضیه‌ (سلام الله علیها) که امیر المؤمنین مثل شاگرد در مقابل او بنشیند، کلمات او را یادداشت کند، این نمی‌شود به این سادگی باشد.
یک جایی باید مفصّل بحث بشود آیات زیادی داریم خداوند برای این‌که عیسی به دنیا بیاید -به سوره‌ی آل عمران رجوع کنید، می‌بینید- چه تشریفاتی قائل است تا مریم به دنیا بیاید، هر کسی لیاقت ندارد مادر عیسی باشد که عیسی (سلام الله علیه علی نبیّنا و آله و علیه السّلام روحی له الفداه) یکی از سربازان امام زمان است. جالب است که شیعه و سنّی این را قبول دارند. حتّی وهابی‌هایی مثل البانی می‌گویند: مهدی (سلام الله علیه) ظهور کنند، عیسی پشت سر او به نماز اقتدا می‌کند. او یک سرباز امام زمان است و آن کسی که قرار است مِشکات امامت بشود، یعنی ظرف امامت شود زهرای مرضیّه است. یک نفر باید در این شرایط بیاید، زهرای مرضیّه را به این دنیا بیاورد، به عنوان امّ فاطمه نسبت پیدا کند. خیلی چیز عجیبی است، حیرت‌انگیز است.
درخواست جانسوز حضرت خدیجه سلام الله علیها             
عروسی زهرای مرضیه شد، عایشه گفت: چقدر از این پیرزن بی‌دندان یاد می‌کنی؟ حضرت چنان غضب کرد که گفت: «أعُوذُ بِالله مِن غَضَبِ الرَّسُول»، پیامبر «إِنَّکَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظیمٍ» چنان خشم کرد، ترسید.
یک روزی زهرای مرضیه پیش رسول خدا آمد، حضرت دید دارد گریه می‌کند. فرمود: چرا گریه می‌کنی؟ گفت: فلانی به مادر من توهین کرد. جواب پیغمبر را ببینید. فرمود: آن‌ها نمی‌فهمند و حسد نمی‌گذارد بفهمند. بعد فرمود: «إِنَّ بَطْنَ أُمِّکِ کَانَ لِلْإِمَامَهِ وِعَاء»رحم مادر تو ظرف امامت‌پرور بوده است. بالاخره رحمی که زهرای مرضیه…
ببینید روایت از رسول خدا است. این‌قدر نسبت به پیامبر حیا داشت، آن همه اموال، ۲۰ میلیون درهم و دینار، چیزهایی که گفتند، خدایی ناکرده یک زنی صد هزار تومان پول به یک خانه‌ای ببرد، ممکن است خدایی ناکرده منّت بگذارد. روزهای آخری که داشت از دنیا می‌رفت، نقل است که پیش حضرت زهرا آمد، گفت: من یک خواسته‌ای از پیغمبر دارم، خود من خجالت می‌کشم بگویم. اگر می‌شود تو واسطه بشو، تو محبوب دل پیغمبر هستی. حالا این خدیجه هر چه می‌گفت پیامبر روی چشم خود می‌گذاشت. گفت: من دارم از دنیا می‌روم، کفنی ندارم. این به این معنی نیست که من اموال خود را دادم، کفن ندارم، برو از رسول خدا –حالا شوهر او رسول خدا است- ببین امکان دارد، لباسی، عبایی چیزی از خودش را بر تن من بکند که واسطه بشود، خدا از گناهان من بگذرد؟ ادب را ببینید و وقتی این بانو از دنیا رفت، آن سال پیامبر لبخند نزد. با عبای پیامبر هم دفن شد.
نمی‌دانم کسی هست که به حضرت خدیجه (سلام الله علیها) توسّل کرده باشد؟ ما بارها به حضرت زهرا (سلام الله علیها) توسّل کرده‌ایم، بارها به امیر المؤمنین (علیه السّلام) و پیغمبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) توسّل کرده‌ایم. به حضرت زینب (سلام الله علیها) توسّل کرده‌ایم، به مادر حضرت عبّاس توسّل کرده‌ایم که این توسّلات درست هستند. امّا ما به مادرمان که خداوند گفته است امّ المؤمنین است، یعنی به حضرت خدیجه (سلام الله علیها) توسّل نکرده‌ایم؛ یعنی ما هم او را باور نداریم، او برای ما هم فقط یک پیرزن پولدار است.
* برگرفته از سخنزانی استاد حجت الاسلام حامد کاشانی در تاریخ پنجم تیرماه 1394


   1399/2/15 10:26     
  
تعداد بازدید :  76

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: