شعار99/ مشارکتهای اجتماعی در مقابل با کرونا
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، باعنایت به نامگذاری  روز ششم هفته سلامت به عنوان روز  مردم، همیاران سلامت و مشارکت اجتماعی در مقابله با کرونا معاونت فرهنگی دانشگاه پیام خود را در این روز به شرح ذیل اعلام می دارد:
تاریخ نشان داده که کشور ما ایران در بحرانهای مختلف و مقاطع حساس، مردم هستند که با همدلی و یکپارچگی خود از مشکلات با سربلندی عبور کردند و با فداکاریها و ایثار و از خودگذشتگی حماسه های بی نظیری را در دفتر این مرز و بوم ثبت کردند.        
سازمان هاي مردم نهاد در هنگام وقوع بحران ها و حوادثي چون زلزله، سيل، طوفان و ... در کشور مي توانند نقشي سازنده و كمك رسان داشته باشند. سازمان هاي مردم نهاد، با برخورداري از اهداف و رسالت انسانی خود، مي توانند درمواقع بحران، همگام با دولت در مسير خدمت رساني به جامعه گام بردارند. از آنجا كه نهادهاي مردمي به طور روزمره با مردم سروكار دارند و برنامه ريزي براي آمادگي و تجهيز خود دارند، مي توانند در مواقع بحران، نيروي انساني، امكانات و افراد متخصص مانند پزشكان، روانشناسان، جامعه شناسان و مددكاران اجتماعي و سایرین را به سرعت بسيج كنند و با استفاده از مهارت هاي آنان در مدت زمان اندک به آسيب ديدگان ياري برسانند. همين ويژگي هاي سازمان هاي مردم نهاد ، گروههای داوطلب و بسیجی درزمان جنگ، زلزله، سیل و دیگر بحران ها درکشور به نجات و ياري اسیب دیدگان منجر شد. برنامه ریشه کنی فلج اطفال از نقاط قوت همکاری سازمانهای مردم نهاد و داوطلبان با دولت ، درکشور است ودرحال حاضر نیز کمپین کنترل بیماری کرونا ویروس جدید ، نقشی سازنده وکمک رسان در مسیر خدمت به حفظ سلامت مردم با مشارکت اجتماعی دارد که موجب قدردانی است.
سازمانهای مردم نهاد ، خیرین و داوطلبان با ایجاد کمپین هایی در فضای مجازی ، تهیه محتوا، ترویج و تولید و انتشار کلیپهای آموزشی و یا برنامه های سرگرم کننده برای عموم مردم و یا جامعه هدف خود در حوزه آگاهی بخشی به مردم در خصوص ویروس کرونا و حساس سازی آنها به رعایت کامل اصول پیشگیری و توجه به توصیه های بهداشتی و پزشکی و دستورالعملهای صادره از سوی ستاد کرونا و همچنین حضور فعال و روزانه 12 ساعت مستمر در برنامه غربالگری از طریق تلفن 30 40 بطور گسترده نقش کم نظیری دارند. تهیه وتوزیع اقلام بهداشتی وخوراکی در جامعه و بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی ، حضور داوطلبان در مراکز موردنیاز، ضدعفونی معابر و بیمارستانها حمایت از کودکان کار و یا بی سرپرست و بانوان سرپرست خانوار، حمایت هایی است که غیرقابل چشم پویشی می باشد. سازمانهای مردم نهاد ، خیرین و داوطلبان به عنوان کنشگران اجتماعی با فرهنگسازی در مردم می توانند ضمن کمک به کادر درمان در کاهش مبتلایان به بیماری  کرونا از خانوارهای آسیب دیده از کرونا نیز حمایت می کنند.
در سطح بین المللی نیز سازمان‌های مردم نهاد ایران در نامه ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل در مورد تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده در شرایط پاندمی کرونا خواستار رفع تحریم ها شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،  بیش از ۳۰۰ تشکل غیردولتی و مردم نهاد سراسر کشور در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد از وی خواسته اند این نهاد بین‌المللی به وظایف خود در قبال مردم و کودکان ایران عمل کند و به ویژه در شرایط شیوع ویروس کرونا، مانع تداوم تحریم‌های غیرانسانی امریکا علیه کشورمان شودامضاکنندگان این نامه از ریاست جمهوری، وزارت امورخارجه و وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران خواسته اند موضوع اعتراض تشکل‌های غیردولتی و مردم نهاد سراسر کشور با موضوع «اعتراض به وضع تحریم های یکجانبه و سیاست‌های محدود کننده دول خارجی علیه ایران» را پیگیری کنند.
همواره خیرین و نیک اندیشان کشور با احساس مسئولیت اجتماعی عمیق خویش و کمکهای بی وقفه خود در شرایط عادی و بحران و بلایا ، در کنار مردم و نیازمندان حضور دارند .
زمانی که هر کس به دنبال سلامتی خود و عزیزانش بود ، زمانی که کادر درمان با خستگی ولی با لبخند انجام وظیفه می کردند ، خیرین باز هم حضور خویش را اثبات کردند.
گفتنی است این نیک مرامان و خیرین ، در پوشش کمک به هموطنان و پرسنل درمان شرکت کرده و جمعاً بالغ بر هشتاد و دو میلیارد ریال منابع مالی خود را در جهت خرید تجهیزات بیمارستانی و وسایل حفاظتی پرسنل درمان و بیماران بستری در بخشهای کرونا هزینه کرده اند و همچنین با اهدای سبدهای غذایی مناسب و سالم ، به تقویت بنیه بیماران و روحیه کادر درمان کمک شایانی نموده اند .
برخی اقلام تهیه شده عبارتند از :
مخزن اکسیژن ، ونتیلاتور ، تجهیزات حفاظتی ( شامل شیلد ، ماسک ، لباسهای یکسره استریل ، محلولهای ضد عفونی ، الکل ، عینکهای محافظ ، گان و ... ) ، کپسولهای اکسیژن، سردخانه دوکابینه، دستگاه کاور کفش ، تخت آی سی یو ، مانیتورهای حیاتی ، آنژیوکت ، دستگاههای کمک تنفسی ، پمپ سرنگ ، پالس اکسی متر، دستگاه SCDI   ( جلوگیری از تخلیه خون ) ، دستگاه دیالیز ، افتالموسکوپ ، لارنگوسکوپ ، برانکارد ، دستگاه EEG ، وارمر ، تخت برقی ، دستگاه سونوگرافی ، کمک هزینه خرید دستگاه CR ، کمک هزینه داروی بیماران و ....


   1399/2/6 21:36     
  
تعداد بازدید :  104