برگزاری جلسه مشترک شورای تخصصی فرهنگی و اجتماعی و ستاد اقامه نماز
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی جلسه مشترک شورای تخصصی فرهنگی و اجتماعی و ستاد اقامه نماز سه شنبه 13 اسفند 98 برگزار شد.
در این جلسه که تحت تاثیر اپیدمی کرونا ویروس و چاره اندیشی برای کنترل آن بود حاضرین نکته نظرات خود را در مورد دستورات دینی و رعایت امر بهداشتی بیان کردند حجت الاسلام دکتر متوسل مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه در این خصوص گفت طبق فتوای اکثر مراجع دستور پزشک حجت شرعی است و در این شرایط اگر با دستور پزشک اطمینان حاصل شود که هر گونه اجتماع حتی نماز جماعت ضرر دارد عمل به دستور پزشک و رعایت کردن دستورات بهداشتی برای حفظ سلامت فردی در برابر بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع آن واجب شرعی است وی در ادامه گفت در روزه واجب اگر پزشک معتمد بگوید گرفتن روزه برای مریض ضرر قابل اعتنا دارد نه تنها حکم وجوب برداشته می شود بلکه روزه گرفتن حرام می شود در حالی که نماز جماعت یک عبادت مستحب است. بنابراین در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان ها نباید نماز جماعت برگزار شود.
در مورد اقامه نماز فرادا در نماز خانه ها نیز بحث شد و نظر اعضا بر این شد با توجه به احتمال بیشتر انتقال ویروس از افراد مستقر در بیمارستان و همراهان بیماران توصیه شود ضمن رعایت بهدشت فردی بهداشت محیط نماز خانه ها نیز توسط مراجع مربوطه مد نظر قرار گیرد.
همچنین مقرر شد دانشکده بهداشت و معاونت بهداشت با همکاری واحدهای فرهنگی دستورالعمل رعایت بهداشت در نمازخانه ها و مساجد را تهیه و در اختیار نمازخانه ها و مساجد قرار دهند.

خبر: علی فصیحی
   1398/12/13 18:21     
  
تعداد بازدید :  70