نهمین جلسه شورای تخصصی فرهنگی اجتماعی
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، نهمین جلسه شورای تخصصی فرهنگی اجتماعی شنبه 10 اسفند 98 در سالن شورای دفتر ریاست با حضور دکتر عباسعلی کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.
این جلسه تحت تاثیر اپیدمی شدن بیماری کرونا بیشتر به ارائه گزارش و چاره اندیشی برای کنترل شیوع این بیماری در جامعه گذشت.
در ابتدا  دکتر عبدالرحمن رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه گفت: با توجه به شرایط کنونی در معاونت فرهنگی تصمیم گرفته شد برای تامین حداکثری نیروی انسانی و ارائه خدمات بهتر به هموطنان از حضور نیروهای داطلب استفاده شود تا نتایج خوبی در پی داشت و الان اکثر بیمارستان های دانشگاه بخش پذیرش بیماران کرونایی فعال دارند.  معاون فرهنگی دانشگاه افزود: در بیمارستان ها اولویت، بکارگیری  و استفاده از نیروهای خود بیمارستان است و در صورت نیاز از نیروهای داوطلب سایر بیمارستان ها و مراکزاستفاده  می شود.  امروز دانشکده بهداشت هم برای تهیه پمفلت های آموزشی و حضور موثرتر در فضای مجازی و فیزیکی اقدام کرده است که جای تقدیر و تشکر دارد. وی تاکید کرد همه اعضای هیئت علمی دانشگاه و پرسنل در هر جایگاهی که هستند باید به مسئولیت اجتماعی شان عمل کنند.
دکتر محمد حسین صادقیان مدیر فرهنگی دانشگاه هم با ارائه گزارشی از کارهای انجام شده گفت: پویشی تحت عنوان «پویش کنترل بیماری کرونا» تشکیل داده ایم که در فضای مجازی، بصورت تلفنی و نیز در «دفتر ثبت نام و جذب داوطلبین حوزه سلامت» که در طبقه همکف ساختمان شفاء قرار دارد به صورت حضوری اقدام به جذب و ثبت نام داوطلبین می کند. وی اهم کارهای این پویش را که با فعالیت دلسوزانه و موثر دکتر خورشید وسکویی انجام می شود در چهار حوزه ی آموزش عمومی، کنترل و پاسخگویی به شایعات فضای مجازی، غربالگری و درمان عنوان کرد.
مدیر فرهنگی دانشگاه در ادامه افزود: توسط خیرین اقدامات خوبی برای تامین تجهیزات و وسایل مورد نیاز بیمارستان یاس و بعضی از مراکز DIC انجام شده است. دکتر صادقیان از دیگر کارهای انجام شده را انتقال و اشتراک گذاری پیام های بهداشتی و درمانی توسط «شورای پیام گذاران سلامت دستگاه های اجرائی استان تهران» و نیز همکاری خانه مشارکت مردمی استان تهران عنوان کرد که با پیگیری های دکتر عباسی دبیر «ستاد امنیت غذائی استان» محقق شده است.
درادامه دکتر خورشید وسکویی نیز گفت: تا الان 470 نفر نیروی داوطلب از افراد متخصص حوزه سلامت تا نیروهای عادی ثبت نام کرده اند و با اعلام نیاز مراکز درون دانشگاهی و نیز سایر دانشگاه ها شهر تهران نیرو های داوطلب اعزام می شوند که نتایج کار بسیار موثر و کارآمد بوده است.
در این جلسه همچنین دکتر حسین درگاهی نماینده بسیج جامعه پزشکی از فعالیت «تیم های سلامت راهپیمایی اربعین» برای کمک رسانی به بیمارن کرونایی و نیز احداث آی سی یو شماره 2 (10 تخته) بیمارستان یاس خبر داد و گفت در حال تهیه کلیپ های آموزش یک دقیقه ای هستیم و در این زمینه خبرگزاری فارس با ما همکاری می کند، وی همچنین از تهیه موشن گرافی های آموزشی کرونا با کمک موسسه فرهنگی هنری اوج خبر داد.
دکتر عباسی مسئول بسیج دانشجویی نیز گفت: دانشجویان بسیجی با کمک بنیاد برکت با هماهنگی مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه در زمینه آموزشی، غربالگری، پاسخگویی به سوالات و امور رسانه ای فعالیت دارند. وی همچنین گفت: بسیج دانشجویی دانشگاه دارای یک تیم اضطراری است، این تیم در تابستان سال 97 و 98 آموزش های مربوط به حوزه سلامت را در دانشگاه بقیه الله و آموزش های آمادگی جسمانی را در دانشگاه امام حسین (ع) گذرانده اند، این تیم از گروه های سه نفره شامل یک پزشک، 2 نفر تکنسین یا پرستار تشکیل شده و در موارد بحرانی به صورت آتش به اختیار هر 3 نفر با هم هماهنگ شده و اقدامات خود را آغاز می کنند.
در ادامه  وی فعالیت رسانه ای بسیج دانشجویی برای تهیه 30 کلیپ 5 دقیقه ای و نیز عکس نوشته های آموزشی خبر داد و گفت: عده ای از دانشجویان هم با محوریت بنیاد برکت در مرکز تلفن 4030 آماده پاسخگویی به سوالات و رفع دغدغه های مردم هستند.
دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه نیز ضمن تقدیر از فعالیت انجام شده گفت: در آموزش ها و تعاملات فضای مجازی باید دقت شود و نباید خیال مردم کاملا راحت باشد و حد معقولی از نگرانی و استرس لازم است، به این دلیل که این استرس و نگرانی معقول باعث توجه و دقت مردم به رعایت مسائل بهداشتی  و پیشگیری می شود و به کنترل شیوع بیماری و سلامت مردم کمک می کند همچنین وی توصیه هایی هم در مورد نحوه و میزان استفاده از داوطلبین داشت. رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اعلام اینکه این هفته و هفته آینده زمان اوج بیماری است از آمادگی بسیار خوب مراکز درمانی اظهار رضایت کرده و از تلاش و زحمات تمامی دست اندرکاران نظام سلامت تشکر و قدر دانی کرد.   1398/12/11 12:23     
  
تعداد بازدید :  91