برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با ویروس کرونا و مدیریت بحران
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، یکشنبه 27 بهمن 98 کارگاه آموزشی با موضوع آشنایی با ویروس کرونا و مدیریت شرایط بحرانی با حضور دکتر مهدی نوروزی مدیر مشارکت های مردمی معاونت فرهنگی دانشگاه، شعله سعادت سرپرست اداره خیرین و اوقاف، دکتر مریم صابری سرپرست اداره سمن ها و سازمان های مردم نهاد، احمد بختیاری دبیر تشکل های مردمی، حسام الدین نراقی رئیس هیات مدیره سازمان امداد و نجات ایرانیان و سعید سپهری کیا رئیس اداره خیرین سازمان داوطلبان هلال احمر و جمعی از موسسات خیریه درمانی و سازمان های مردم نهاد در سالن شورای معاونت فرهنگی برگزار شد.
در این جلسه در ابتدا دکتر نوروزی دانشیار گروه ویروس شناسی دانشکده بهداشت مطالب جامعی در خصوص منشا ظهور ویروس کرونا و راه های شیوع و پیشگیری از این ویروس را در بین انسان ها و حیوانات و همچنین گزارشی از شیوع این بیماری در اقصاء نقاط جهان ارائه کرد.
دکتر نوروزی گفت، کرونا ویروس بزرگی از خانواده ویروس‌ها است که عامل بیماری های تنفسی از  سرماخوردگی معمولی تا بیماری‌های شدیدتری مانند ذات الریه و پنومونی  هستند. ویروسهای سارس و مرس که در سالهای اخیر شایع شدند و از حیوانات به انسان منتقل شدند نیز در این خانواده بزرگ ویروسی قرار دارند.  کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت.  تاکنون هفت کروناویروس انسانی کشف شده‌است.
 آخرین نوع آنها، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد. میزان مرگ و میر و قدرت بیماری زایی کروناویروس جدید، نسبت به ویروسهای تنفسی شایع مانند آنفولانزا کمتر است ولی به دلیل اینکه ویروس جدیدی می باشد و با انتقال بین گونه ای توانایی سازگاری با انسان را پیدا کرده است دارای اهمیت زیادی است. رعایت اصول اولیه بهداشتی و شستشوی مرتب دستها از عوامل اصلی پیشگیری کننده می باشد.  همچنین الگوی نگهداری و استفاده از منابع حیوانی برای تغذیه در کشورهایی مانند چین که مرکز بروز این کروناویروس جدید است باید توسط جوامع بین‌المللی مورد ارزیابی قرار گیرد تا از ظهور ویروسهای جدید پیشگیری شود.
احمد بختیاری با توجه به همکاری که با تشکل های مردمی و سایر سازمان های مردم نهاد دارد و تجربه انجام کارهای داوطلبانه در هنگام بروز  بلایای مختلف در سطح کشور،  اطلاعاتی در خصوص پیشگیری و برنامه ریزی در هنگام بروز بحران و راه های نجات و تهیه اقلام ضروری در این مواقع را مطرح کرد.
در ادامه حسام الدین نراقی در خصوص محیط و بازیگران مدیریت شرایط اضطراری ایران به تفکیک ملی ، استانی،  محلی و  وظایف هر یک از بخش های خصوصی و سازمان های مردم نهاد شامل اصناف و تعاونی ها، گروه های مردمی، افراد خارج و داخل کشور و مراجع دینی مذهبی صحبت کرد و به برخی از نقش های قابل اجرا در قالب مشارکت های مردمی با در نظر گرفتن سیکل پیشگیری- کاهش مخاطره- آمادگی- پاسخ - بازتوانی و بازیابی اشاره کرد.
در پایان جلسه سعید سپهری کیا در خصوص افزایش کیفیت و بهره وری خدمات هلال احمر با کمک و حمایت مردم در بلایای پیش آمده در مناطق مختلف کشور توضیح داد و تشکیل جلسات گروهی با حضور مردم را در برقراری ارتباطی سازنده بین سازمان های خیریه و مردم و سازمان هلال احمر بسیار موثر دانست.
خبر: شعله سعادت
عکس: حسین میری


   1398/12/3 11:32     
  
تعداد بازدید :  148