برگزاری نشست کارگروه تخصصی تدوین دستورالعمل کار داوطلبانه و ارزیابی سازمانهای مردم نهاد
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه کارگروه تخصصی تدوین دستورالعمل کار داوطلبانه در حوزه سلامت و شیوه نامه ارزیابی سازمان های مردم نهاد دوشنبه28 بهمن 98 در سالن اجتماعات  ساختمان فارابی دانشگاه علوم بهزیستی  توانبخشی با حضور دکتر حسن رفیعی مشاور رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در امور اجتماعی و جمعی از مدیران و کارشناسان دانشگاه های علوم پزشکی استانی و زارت بهداشت درمان تشکیل شد.
در ابتدا دکتر رفیعی ضمن خوشامدگویی نکاتی را پیرامون موضوع دستورالعمل کار داوطلبانه و ارزیابی سازمانهای مردم نهاد
  ارایه کرد. وی مأموریت­های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی را در سه حیطه سلامت روانی، سلامت اجتماعی یا رفاه اجتماعی، و توانبخشی بیان کرد که ارتباط بسیار نزدیکی با موضوع نشست فعلی دارد.63 میلیون نفر در امریکا در سال 2018 کار داوطلبانه انجام داده ­اند که 300 میلیارد دلار ارزش این کار داوطلبانه است و مهمترین عنصر کار داوطلبانه، غیرمزدی بودن آن است. در ادامه منیژه یونسی از وزارت بهداشت به ذکر تاریخچه فعالیت­های موجود از سال 1395، زمان شکل­ گیری معاونت امور اجتماعی پرداخت و ضرورت شکل­ گیری توجه به دستورالعمل کار داوطلبان و شیوه­نامه نظارت بر سمن ها را بیان کرد.
در ادامه دکتر مریم صابری بدین نکته اشاره داشت که همکاران تعهداتی را که متقبل می­ شوند به موقع انجام و تحویل داده تا پس از ترکیب نهایی در اختیار اعضا قرار گیرد.
در ادامه  دکتر داوود پیرانی با ذکر این موضوع که ما توانایی حل همه مشکلات را نداریم بر این نکته اشاره کرد که کار داوطلبانه در نظام سلامت مهم است و می­تواند پژوهشی، آموزشی، یا موارد دیگر باشد. این دستورالعمل باید به صورت یک دستورالعمل چتری نوشته شود و هدف تشریح کار داوطلب در نظام سلامت است تا بتوان همه افرادی را که تمایل و استعداد کار داوطلبانه دارند دیده شوند.
 وی ضمن بررسی دستورالعمل موجود در ادامه نوشتن مقدمه دستورالعمل جدید را متقبل شده و مقرر شد در مقدمه به مطالعات داخل و خارج از کشور اشاره شود. در بخش اهداف مقرر شد که به 3 تا 4 مورد تقلیل یابد و توسط دکتر صابری انجام پذیرد.
 در ادامه، جلسه با بحث در بارة دستورالعمل کار داوطلبان ادامه یافت و اعضای نشست نظرات خود را در باره واژه­نامه کار داوطلبان، تهیه شده در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، ارایه کرد.
همچنین مقرر شد برخی از واژه­های این واژه­نامه حذف شود وبقیه با ویرایش جدید و با توجه به پیشنهادهای اعضای نشست تا تاریخ دوشنبه 5 اسفند 98 تکمیل شود و منابع لازم برای آن نیز ذکر شود.
در ادامه حسام­الدین نراقی با ذکر این موضوع که کار داوطلبانه در حوزه سلامت چالش های فراوان دارد بحث را ادامه داد.  سایر اعضا به موضوع آیین­نامه­های تهیه شده به اسناد بالادستی نظیر فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون گام دوم انقلاب و سیاستهای نظام سلامت، اسناد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ضمائم اصلی و فرعی برای دستورالعمل در نظر گرفته شده اشاره کردند.
در بخش دوم جلسه، محمد قلی پور از اداره ­کل سازمانهای مردم­نهاد و خیّرین سلامت به بیان خلاصه ای از اقدامات انجام گرفته در دو جلسه گذشته در تدوین شیوه نامه توان سنجی سمن ها پرداخت و اعلام کرد با توجه به اینکه در کارگروه 2 با سرگروهی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به تدوین چک لیستی برای تعیین معیارهای سمن شاخص پرداخته شده است کارگروه حاضر می تواند به تدوین شیوه نامه ای برای اجرای آن چک لیست اقدام نماید، لذا در اولین اقدام بایستی ظرفیت های موجود دانشگاه ها و پروژه های سلامت محور آن با همکاری سایر معاونت ها برای واگذاری به سمن ها مشخص شود تا با ارائه آن به سازمان های مردم نهاد، آنان را به همکاری در جهت تکمیل چک لیست توانسنجی سمن ها ترغیب کرد.
خبر: دکتر مریم صابری
 

   1398/11/30 13:53     
  
تعداد بازدید :  60