برگزاری کارگاه سلامت معنوی احکام نماز بیماران در بیمارستان مرکز طبی کودکان
 به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، "کارگاه سلامت معنوی ،احکام نماز بیماران" در مرکز همایش های بیمارستان مرکز طبی کودکان سه شنبه 29 بهمن 98 به مدت 4 ساعت برگزار شد.
دکتر عبدالرحمن رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه، در ابتدا ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان و تشکر از دکتر رضا  بدو رئیس بیمارستان مرکز طبی کودکان و همکاران ایشان که در برگزاری این همایش کمال همکاری را با معاونت فرهنگی داشتند، تاکید کرد: امروز خداوند را شکر می کنم که دکتر قربانی از همکاران هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان مبدع این طرح، با نام و برند دانشگاه علوم پزشکی تهران به سراسر کشور سفر کرده و اقدامات و تسهیلات اقامه نماز بیمار را برای کادر بهداشتی درمانی مراکز درمانی شرح و تبیین می نماید.
معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران در بخش دیگری از سخنان خود  هدف از برگزاری این همایش را توانمندسازی و مهارت افزایی کادر درمانی بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران دانست  و افزود: نتیجه  اینگونه از کارگاه ها و همایش ها می تواند ضمن افزایش بعد دانشی کادر درمانی منجر به ارائه خدمات و تسهیلاتی شود که  حاصل آن تقویت جنبه معنویت در درمان بیماران است.
وی با اشاره به تاسیس گروه تحقیقاتی سلامت معنوی در مرکز تحقیقات  قرآن حدیث و طب تاکید کرد، یکی از اهداف و وظایف این گروه پژوهشی، انجام مطالعاتی بر روی اقامه نماز و استفاده از نتایج آن در درمان بیماران می باشد، که حاصل این کارگاه نیز در همین راستا می باشد.
در ادامه  دکتر شکوه ورعی مدیر دفتر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از نیازهای فرهنگی اجتماعی حوزه درمان را ارتقا بعد مهارتی در کاربردی سازی احکام نماز بیماران دانست که برگزاری چنین کارگاه هایی برطرف کننده این نیاز خواهد بود.
عضو هیات علمی دانشکده پرستاری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه  ما پرستاران مدت زمان طولانی را در امر مراقبت بیمار صرف می کنیم باید مهارت لازم را در اینگونه موارد داشته باشیم.
وی در ادامه افزود: در طب مکمل یکی از راههای درمان بیماران ارتقا سلامت معنوی است که در این بین مبحث اذکار و ادای مناسک بخش مهمی از روش های درمان را پوشش می دهد، لذا  پرسنل بخش سلامت به ویژه کادر درمانی به عنوان تسهیل کننده این امر نقش مهمی را در ارتقا سلامت معنوی بیماران ایفا می کنند.
سپس دکتر اصغر قربانی عضو هیات علمی بیمارستان بهارلو به عنوان مدرس این دوره، ضمن ارائه مقدمه ایی با بیان این‌که یکی از دغدغه‌های من در در پایان‌نامه‌ام ادای فریضه نماز بیماران بوده عنوان کرد: در سال 76 با توجه به نتایج و امکانات و فضای موجود بیمارستان‌ها بر روی این موضوع کار پژوهشی انجام و طرح‌های ابتکاری برای تسهیل ادای فریضه نماز و عبادات بیماران ارائه دادم وبه لطف خدا توانسته‌ایم این طرح را در بیمارستان بهارلو و تعدادی از بیمارستان‌های شهر یاسوج اجرا کنیم. در بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز نیز این طرح از بین دو هزار و 400 طرح ارائه شده به اجلاس به عنوان طرح برگزیده انتخاب شد. ما با ایجاد این تسهیلات توانسته‌ایم یک الگویی تقریبا مناسب در رابطه با بحث نماز و رفع مشکلات روحی و معنوی بیماران ارائه بدهیم.
وی با استفاده از شیوه ایی هنرمندانه و با زبانی ساده که ترکیبی از تئاتر، طراحی پوستر، عکاسی و.. بود، مباحث اموزشی خود را در مهارت های وضوی جبیره‌ای، نماز نشسته، نماز خوابیده (ویژه بیماران بد حال)، طهارت بیمارستان، احکام پرستاران و بهیاران ارائه داد.
لازم به ذکر است گروه هدف این همایش 4 ساعته پزشکان، پرستاران، کارشناسان اتاق عمل، بهیاران و کمک بهیاران مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران بودند.
خبر: مرتضی عبدالوند
عکس: حسین میری


   1398/11/29 15:44     
  
تعداد بازدید :  83