برگزاری کارگاه اصلاح سبک زندگی مبتنی بر طب ایرانی (2)
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، نشست علمی اصلاح سبک زندگی مبتنی بر طب ایرانی (2) با هدف توانمندسازی اعضای هیات علمی و امتیاز فرهنگی ، باحضور  دکتر حسین رضایی زاده  عصر روز چهارشنبه 16 بهمن  98 در محل سالن شورای معاونت فرهنگی برگزار شد.
دکتر رضائی زاده  رئیس دانشکده طب ایرانی  با اشاره به بحث جلسه قبل در خصوص مزاج شناسی و ارتباطش با شخصیت شناسی گفت: ما در جامعه این تفاوت شخصیتی را می بینیم مثلا پزشکان جراح معمولا صبح زود به استخر می روند و شنا می کنند ولی پزشکان علوم پایه عصرها به استخر می روند و بیشتر با یکدیگر صحبت می کنند. هیجان و سرعت مبتنی بر مفهوم حرارت بر مبنای طب قدیم است.لذا گرمی مزاج و حرارت بدن در هیجان و سرعت بروز می کند که بعضی را بر اساس آن مزاج انتخاب می کنند. مثلا یک جراح که بخاطر سرعت عمل در نجات بیماران در حال مرگ، شیر لقب گرفت. آدم سرد و آرام را وقتی به اورژانس ببریم تا بیاید تصمیم بگیرد، مریض از بین می رود.
دکتر رضایی همچنین گفت: حرارت و رطوبت غریزی انسانها در طول زمان و بسته به محیط درونی و بیرونی تغییر می کند. نشانه هایی را که در طب قدیم بر اساس آن به افراد سرد یا گرم مزاج، و یا تر و خشک می گفتند، چندین معیار دارد. که عبارتند از: اول: ملمس که حرارت فرد نسبت به میانگین جامعه گرفته می شود. دوم: اندام و جثه انسان ریز یا ماسکولار که مزاج خشک دارد. و عضلانی که بدن پر و عضلانی داشته و گرم مزاج است. سوم: مو و رنگ پوست چهارم: خواب و بیداری که در این باره گفته شد: افراد دارای مزاج خشک خصوصا گرم و خشک با مقدار کمتری خوابیدن نیازشان به خواب برطرف می شود. در عوض افراد رطوبی یا دارای مزاج تر نیاز به خواب بیشتری برای سرحال شدن دارند. معیار دیگر سرعت و هیجان است. حالت نفسانی ، تندخویی و زود عصبانی شدن نیز از خصوصیات گرم مزاجی است.
دکتر رضایی ضمن اشاره به اینکه  آدم های پرحرارت، پر انرژی افسردگی نمی کنند و دارای انرژی مثبت هستند افزود ابن سینا  برای اصلاح سبک زندگی ورزش را توصیه می کند زیرا آدم پرتحرک سالم تر است و ورزش همه را از انجام درمان بی نیاز می کند. ابن سینا در مرحله دوم تدبیر طعام و در مرحله سوم تدبیر خواب را مطرح می کند و خوابی را مدنظر دارد که به واسطه رعایت آرامش قبل از آن در هنگام بیداری صبح احساس رضایت به انسان بدهد.
موضوع پایانی جلسه عبارت بود از بحث استفراغ و احتباس. استفراغ عبارت است ارز آنچه که باید از بدن انسان دفع شود تا فضولات و آلودگی آن رفع شود. در این میان از احتباس به عنوان نگه داشتن مواد ضروری بدن یاد شده است . اطباء قدیم بر این باور بودند که انسان باید به ازاء هر وعده غذایی کامل  یک بار دفع و احساس سبکی و آرامش داشته باشد.
 دکتر رضایی معتقد است که امروزه راه های مکانیسم دفعی بدن یا استفراغ به واسطه کم تحرکی و توسعه وسایل ارتباطی و  رفاهی دچار اختلال شده است و با غیرفعال شدن مکانیزم دفعی بدن این مواد مستقیما به خون می ریزند. مهمترین عارضه این فرآیند خستگی مزمن است. مصرف ملین های طبیعی و داشتن روابط جنسی مناسب برای رفع این عارضه توصیه شده است.
       دکتر رضایی در پایان بحث به  حجامت به عنوان یکی از راه های استفراغ بدن یاد کرد و افزود: منظور از حجامت بهبود خون رسانی در بدن است که به واسطه بادکش کردن ایجاد می شود و نه بخاطر گرفت میزانی از خون. نشست دوم کارگاه اصلاح سبک زندگی مبتنی بر طب ایرانی با پرسش و پاسخ شرکت کنندگان به پایان برده شد.
خبر: مسعود ایرجی


   1398/11/17 11:12     
  
تعداد بازدید :  35

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: