برگزاری جلسه مناسب سازی هنری فضای فیزیکی حوزه سلامت
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، جلسه مناسب سازی هنری فضای فیزیکی حوزه سلامت سه شنبه 15 بهمن98  با حضور دکتر عبدالرحمان رستمیان معاون فرهنگی و مشاور اجتماعی ریاست دانشگاه، دکتر محمود گلابچی استاد تمام  دانشکده معماری دانشگاه تهران، مهندس جهان بانی معاون مدیر کل دفتر توسعه منابع فیریکی و امور عمرانی وزارت بهداشت، مهندس بهزاد مکری مدیر دفتر فنی دانشگاه، دکتر  محمد مومنی مشاور هنری رییس دانشگاه، دکتر حسن برکتی مدیر مولفه های موثر بر سلامت، دکتر مهدی نوروزیمدیر مشارکت های مردمی،  دکتر علیرضا عباسی رییس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه تشکیل شد.
دکتر رستمیان ضمن خوش آمد گویی به مهمانان گفت: هدف این جلسه ارتباط بین اهالی هنر با دانشگاه به منظور مناسب سازی بیشتر فضاهای درمانی از منظر هنر است. طراحی ساختمان ها باید با کاربری درمانی، متناسب با نوع استفاده از آنها باشد. فضای داخلی و طراحی بخش ها و استفاده از عناصر مناسب محیطی در روحیه بخشی و تسکین آلام بیماران و همچنین آرامش پرسنل مهم است.
وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت هنر و معماری در طراحی و مناسب سازی فضای درمانی دانشگاه تاکید کرد و افزود: قدم هایی در این راه برداشته شده است و با همکاری و مشارکت دانشگاه و اهالی هنر ادامه خواهد داشت.
دکتر گلاب چی گفت: در طراحی معماری داخلی  نوع کاربری مهم است و بیش از 23 عامل وجود دارد که بر خوشایند نمودن محیط برای کاربران و استفاده کنندگان تاثیر دارند که از قبیل استفاده مناسب از رنگ ها، نور، سایر عناصر طبیعی و چیدمان درست داخلی. وی گفت: ما آماده هر نوع همکاری با دانشگاه در خصوص  طراحی اولیه فضاهای درمانی و مشاوره و مشارکت در این زمینه و طراحی داخلی بخش های درمانی ساخته شده هستیم.
در ادامه دکتر مومنی نیز با اشاره به تجربه موفق اقدامات انجام شده در بخش رادیوتراپی انستیتوکانسر و بازخورد مثبت آن در بین بیماران و پرسنل و تجربه موفق تشکیل گروه هنر و سلامت گفت: این همکاری ها ادامه یافته و با استقبال خوب هنرمندان نیز مواجه و نیازمند حمایت بیشتر مسئولان دانشگاه است.  
دکتر محمود معالج استاد هنر های تجسمی  نیز با اشاره به اهمیت فضاسازی محیط های بیمارستانی و بخش ها در آرامش بخشی به بیماران و پرسنل خواستار پیگیری طرح های ارائه شده برای انستیتو کانسر شد و آمادگی خود و اساتید  هنری را در این خصوص اعلام کرد.
مهندس جهان بخش نیز با تشکر از دکتر رستمیان و همکارانشان و تقدیر از هنرمندان برای مشارکت در تشکیل گروه هنر و سلامت نیز افزود: دفتر توسعه منابع فیزیکی وزارتخانه نیز از این همکاری ها استقبال کرده و آماده مشارکت و همکاری دراین مورد است. همچنین  مهندس مکری افزود: نگاه مناسب سازی فضاهای درمانی نیز در مجموعه دفتر فنی دانشگاه وجود دارد و تجربه این کار در برخی بیمارستانها انجام شده و استقبال و بازخورد خوبی نیز داشته است و دفتر فنی دانشگاه ضمن استقبال از این رویکرد، همکاری لازم را خواهد داشت و گروه هنر و سلامت بستری مناسب برای همکاری هنرمندان با دانشگاه است.

   1398/11/19 15:23     
  
تعداد بازدید :  57