دهه مبارک فجر و ایام الله 12 و 22 بهمن ماه مبارک باد!
نهضت انقلاب اسلامی ایران که از زمان اقدامات ضد اسلامی محمدرضا شاه  وسرکوب اعتراضات مردمی در خرداد ماه 1342 به وجود آمد همواره دریچه ای بود به سوی آینده، آینده ای که از میان سیل خون شهدای آن قیام عبور می کرد و به جمهوری اسلامی می رسید. ریشه اصلی پیروزی انقلاب اسلامی   قیام 15 خرداد بود که متعاقب با تلاش‌های رژیم شاه  به سال 1341 در تصویب قانون انجمن‌های ایالتی و ولایتی در کابینه اسدالله علم و اعلام اصول شش‌گانه انقلاب سفید به وجود آمد و مردم شهرهای ایران با سخنرانی امام خمینی (ره) علیه این قوانین ظالمانه تظاهرات کردند و در 12 محرم سال 1342به دستور شاه  امام خمینی را دستگیر و از سیزده آبان سال 1342 تا دوازده بهمن سال 1357، یعنی حدود چهارده سال در تبعید به سر برد . او در سال 1342 ابتدا به ترکیه و پس از مدتی به عراق تبعید شد و اوقات پایانی دوری از وطن را در فرانسه و در دهکده ای به نام نوفل لوشاتو گذراند. نوفل لوشاتو در روزهای اوج نهضت، به قلب تپنده انقلاب ایران تبدیل شده بود. وقتی امام را به ترکیه تبعید می کردند، شاه و امریکا هیچ گاه پیش بینی نمی کردند که او روزی پیروزمندانه به ایران باز گردد و رژیم شاهنشاهی را از بن برکند. پس از سرکوب این قیام و تبعید امام خمینی دوران خفقان و دیکتاتوری وارد مرحله سخت‌تری شد و بسیاری از مبارزان و انقلابیون  مسلمان به زندان افتادند.  با سرکوب شدید اعتراضات و زندانی و تبعید شدن افراد سرشناس نهضت که در راس آن حضرت امام خمینی ره قرار داشت. شاه از جوشش مردم هراسناک شد و جشن های 2500 ساله شاهنشاهی را برپا کرد ولی این جشن ها هم نتوانست ریشه این اعتراضات که بر مبنای اسلام مستحکم شده بود را بخشکاند. با روی کار آمدن جیمی کارتر در آمریکا اعتراضات نسبت به سرسپردگی شاه به آمریکا و عدم توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی و معیشتی مردم باعث شد تا مردم تصمیم بگیرند تا هر چه سریعتر این رژیم سرسپرده را سرنگون سازند. در اعتراض به ایجاد جو خفقان و استبداد شاهنشاهی مردم در روز 17 شهریور به خیابان ها ریختند و علیه شاه شعار دادند. با سرکوب و کشتار تظاهرات 17 شهریور انقلاب اسلامی وارد فاز جدیدی شد که با اعلامیه های امام خمینی از نوفل لوشاتوی فرانسه هر چه بیشتر موجب بیداری جوانان و اقشار دانشگاهی شد. شاه با گسترش تظاهرات های میلیونی مردم ناچار به خروج از کشور شد و انقلاب اسلامی شتاب بیشتری گرفت. بختیار و پشتیبانش، امریکا درصدد مانع تراشی و جلوگیری از ورود امام خمینی به کشور شده بودند.بختیار در مقام نخست وزیری، نقشه های گوناگونی در سر می پروراند که انفجار هواپیمای امام یا منحرف کردن مسیر هواپیمای حامل امام و سپس دستگیری ایشان از آن جمله بود که هیچ یک عملی نشد. تیر آخر او، بستن فرودگاه ها به روی هواپیمای امام بود. در حالی که قرار بود پرواز انقلاب در روز ششم بهمن امام خمینی رحمه الله را از فرانسه به ایران بیاورد، سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد که به علت بدی هوا و نبود دید کافی، همه پروازها لغو شده است.


 
     با انتشار خبر بسته شدن فرودگاه ها و جلوگیری دولت بختیار از ورود حضرت امام به کشور، مردم با تظاهرات و راه پیمایی های خود، به اقدام دولت اعتراض کردند. همه افسران نیروهای سه گانه در پایگاه های خود در تهران، اصفهان، کرمانشاه، دزفول، همدان و بوشهر اعتصاب کردند و سپس به صفوف تظاهرکنندگان معترض پیوستند. در تهران، سیل جمعیت تظاهر کننده به سوی فرودگاه مهرآباد به راه افتادند. روحانیان مبارز سراسر کشور که برای استقبال از امام به تهران آمده بودند، با تحصن در مسجد دانشگاه اعلام کردند تا بازگشت امام به کشور به تحصن ادامه خواهند داد. مردم و دانشجویان نیز به جمع تحصین کنندگان می پیوستند. فردای آن روز، مردم در راه پیمایی عظیم یک میلیونی به مناسبت رحلت پیامبر اسلام، در حمایت از امام شعار دادند. در بسیاری از نواحی شهر تهران نیز زد و خوردهای شدیدی میان نیروهای انتظامی و تظاهرکنندگان روی داد. تیراندازی در نواحی مختلف لحظه ای قطع نمی شد. خبرگزاری پاریس اعلام کرد یکی از میدان های شهر، به میدان جنگ شباهت پیدا کرد و تعداد کشته ها در پایتخت را سه هزار تن گزارش کرد. روزنامه اطلاعات نوشت: «غرب و جنوب غرب تهران، غرق در شعله های آتش بود.
          در پی تحصن ها و تظاهرات خونین مردم در اعتراض به بسته شدن فرودگاه ها، دولت بختیار عقب نشینی کرد و شکست را پذیرفت. بختیار در نهم بهمن ماه اعلام کرد که فرودگاه مهرآباد امروز باز خواهد شد و هیچ ممانعتی برای ورود امام به کشور وجود ندارد. هیئت دولت در دهم بهمن اعلام کرد که ورود هواپیمای حامل امام به فرودگاه مهرآباد تهران بدون اشکال است. با اعلام این خبر، کمیته استقبال از امام در پیامی اعلام کرد که امام خمینی رحمه الله در ساعت نه صبح پنج شنبه دوازده بهمن در تهران خواهد بود.
         امام خمینی رحمه الله در فرودگاه مهرآباد با بیان رمز پیروزی فرمود: «ما باید از همه طبقات ملت تشکر کنیم که این پیروزی تا اینجا به واسطه وحدت کلمه بوده است. وحدت کلمه مسلمین، همه، وحدت کلمه اقلیت های مذهبی با مسلمین، وحدت دانشگاه و مدرسه علمی، وحدت روحانی و جناح سیاسی. ما باید همه این رمز را بفهمیم که وحدت کلمه، رمز پیروزی است و این رمز پیروزی را از دست ندهیم.
         امام خمینی ره در سخنرانی بهشت زهرا نیز نکات مهمی بیان فرمودند و تشکیل دولت جدید را رسما اعلام فرمودند.چند روزی بیش نگذشته بود که امام به وعده خود عمل کرد و دولت انتقالی با تصویب شورای انقلاب به مردم معرفی شد.
    ورود امام، شمارش معکوس برای نابودی رژیم بود و با پیوستن ارتش به مردم، انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 به پیروزی رسید.      
    دو حادثه، از مهم ترین پی آمدهای بازگشت امام خمینی رحمه الله است که به سرعت موجب پیروزی انقلاب اسلامی شد: انتصاب دولت موقت و بیعت نظامیان با امام خمینی رحمه الله . امام خمینی در 26 دی ماه در آستانه خروج شاه از کشور اعلام کرد که ما دولت را به همین زودی اعلام خواهیم کرد. در پانزده بهمن، نخست وزیری مهندس بازرگان به تصویب شورای انقلاب رسید. در نوزده بهمن، عظیم ترین راه پیمایی در سراسر کشور شکل گرفت و میلیون ها نفر از دولت منتخب امام خمینی رحمه الله حمایت کردند. از سوی دیگر، در دهه انقلاب، ارتش که تنها نقطه اتکای رژیم بود، به انقلاب پیوست. فرار، نافرمانی، اعتصاب، شرکت در تظاهرات و سرانجام، بیعت با امام خمینی رحمه الله ، نشانه همراهی ارتش با امام بود که در نوزده بهمن به اوج خود رسید. در نتیجه، رژیم بدون پشتوانه به سرعت از هم پاشید و انقلاب اسلامی در 22 بهمن به پیروزی نهایی رسید.
دهه فجر انقلاب اسلامی که با هدایت امام خمینی ره به ثمر نشست جزو ایامی است که به آن ایام الله می گویند زیرا در دهه پرشکوه مردمی نیروی الهی به کمک مردم با ایمان آمد و نظام پوسیده ای سلطنتی که از درون فاسد و پوشالی بود را از میان برداشت و روزهای پیروزی مردم و جمهوری اسلامی را به وجود آورد.
رهبر معظم انقلاب در خصوص دهه فجر می فرمایند: دهه فجر،‌ سرآغاز طلوع اسلام،‌ خاستگاه ارزش‌های اسلامی، مقطع رهایی ملت ایران و بخشی از تاریخ ماست که گذشته را از آینده جدا ساخته است. در دهه فجر، اسلام تولدی دوباره یافت و این دهه در تاریخ ایران نقطه‌ای تعیین کننده و بی‌مانند بشمار می‌رود. از این رو جشن‌های دهه فجر می‌بایستی همچون مراسم و اعیاد مذهبی گرامی داشته شود و مردمی باشد. باید کلیه مساجد فعال شوند و مردم با حضور در مساجد خاطره فراموش نشدنی حضرت امام و پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند.
سالگرد دهه مبارک فجررا به همه هم میهنان آزاده و مبارز خصوصا قشر دانشجو و استاد تبریک می گوئیم.

گردآورنده: مسعود ایرجی
   1398/11/12 09:52     
  
تعداد بازدید :  50

انتقادات و پیشنهادات:
ارسال
انتقادات و پیشنهادات: