برگزاری هشتمین جلسه ستاد فعالیت های جهادی در سال 98
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی جلسه ماهانه ستاد فعالیت های جهادی سه شنبه 26 آذر 98 ماه در سالن شورای معاونت فرهنگی برگزار شد.
در این جلسه دکتر صادقیان مدیر فرهنگی و دبیر ستاد فعالیت های جهادی دانشگاه پس از خوشامد گویی توضیحاتی را در مورد ارائه خدمات در اردوهای جهادی ارائه داد. دکتر رستمیان رئیس ستاد فعالیت های جهادی نیز در ادامه ضمن اشاره به نتایج و محاسن اردوهای جهادی برای دو طرف خدمت دهنده و خدمت گیرنده گفت: در اردوهای جهادی باید به دو موضوع دقت شود اول اینکه نیازمندان نباید احساس کوچکی و حقارت کنند و ارائه کمک به آنان باید محترمانه و عزتمندانه صورت گیرد و دوم اینکه لزوما نباید خدمات برای همه کاملا رایگان شود بلکه با توجه به شرایط افراد باید بهترین روش اتخاذ شود، به طوری که بیشترین و بهترین خدمات ممکن ارائه شود و از طرفی باید دقت شود که اردوهای جهادی نباید جایگزین سیستم بهداشت و درمان شود بلکه هرجا مشکلی بود فعالین جهادی باید ورود پیدا کنند و در واقع پوشش دهنده موارد مغفول مانده یا ضعف ها باشند و نقش کامل کننده و کمک کننده سیستم بهداشت درمانی را داشته باشند.
در ادامه جلسه زهرا مرتضوی کارشناس مسئول واحد سلامت روان مرکز بهداشت جنوب گزارشی از مرکز DIC  دانشگاه را ارائه داد او در این گزارش گفت: مراکز کاهش آسیب، مراکزی هستند که  تحت نظارت سازمان بهزیستی یا دانشگاه‌های علوم پزشکی کار می‌کنند. به این مراکز، مرکز گذری یا DICهم می‌گویند. 
کاهش آسیب به معنی ترک اعتیاد نیست بلکه برای جلوگیری از بیماری‌ها و مشکلاتی است که معتادان تزریقی یا خیابانی ممکن است به آنها دچار شوند. تاسیس مراکز کاهش آسیب برای پیشگیری از بیماریهای عفونی مثل ایدز و هپاتیت و... می باشد.
مرتضوی افزود: مراکز کاهش آسیب تحت پوشش علوم پزشکی تهران عبارتند از: مرکز کاهش آسیب گذری بهروزان در راه آهن، مرکز کاهش آسیب گذری رهجویان تندرستی سلامت در شوش، مرکز روش صحیح آیین زندگی در نعمت آباد، همکاران شاغل در هر مرکز عبارتند از پزشک، روان شناس، مددکار، بهیار و مددیارگروه همسان؛ منظور از مددکار گروه همسان افراد بهبود یافته یا به عبارت دیگر معتادانی هستند که ترک کرده و به زندگی عادی برگشته اند و الان به صورت داوطلبانه برای کمک به مددجویان به مددکاران و پرسنل مرکز کمک می کنند و کمک آنها بسیار مهم و مؤثر است، البته با توجه به شرایط محیط کار و میزان حقوق کارکنان، کار در این محیط ها تا حد زیادی دلی و با انگیزه های انسانی است به این معنی که افراد باید روحیه کمک به همنوع داشته و دلسوز مراجعان باشند تا بتوانند در این مراکز شاغل شوند. 
کارشناس مسئول واحد سلامت روان مرکز بهداشت جنوب گفت: خدماتی که در این مراکز ارائه می شود شامل ارائه سرنگ یکبار مصرف ،سر سوزن، آب مقطر، پد الکل ، آموزش نحوه تزریق صحیح، ، تغیر الگوی مصرف از مواد پر خطر به مواد کم خطر، خدمات درمان نگهدارنده با متادون، تشکیل گروه out rech ، تشکیل گروه های همسان ، خدمات حمایتی و روانی ، مشاوره فردی و گروهی ، مشاوره جنسی ، جمع آوری و معدوم سازی سرنگ آلوده است،  که از ساعت 8 صبح تا ساعت 13 به مدد جویان این مرکز ارائه می شود و برای ساعت بعد از ظهر و شب این افراد به گرم خانه ها راهنمایی می شوند وی ارائه این خدمات را توسط دو تیم ثابت و سیار عنوان کرد و افزود: تیم ثابت در مرکز استقرار دارد و کار ویزیت پزشکی ، ویزیت روان شناس، و ... انجام می دهد و وسایل مورد نیاز معاتادان و غذای گرم هم ارائه می شود. تیم سیار هم معمولا شامل دو نفر و یا بیشتر است که وسایل یکبار مصرف معتادان را در کوله ای گذاشته و با مراجعه به پاتوق های معتادان آنها را در اختیار معتادان قرار می دهند، البته به جز متادون که تحت نظر پزشک یا پرستار فقط در مرکز ارائه می شود. وی در پایان با اعلام این اینکه میزان مبتلا به هپاتیت در بین مراجعان این مرکز زیاد است در مورد درمان هپاتیت و نیز پر کردن اوقات فراقت مراجعان مراکز کاهش آسیب های اجتماعی از ستاد فعالیت های جهادی در خواست کمک کرد.
دکتر صادقیان نیز با اعلام این مسئله که با کمک یکی از کارشناسان معاونت فرهنگی با سازمان فنی حرفه ای مذاکراتی کرده ایم که هنوز به نتیجه نرسیده اما در حال ایجاد زمینه های همکاری هستیم و در صورتی که به نتیجه برسد می توانیم با همکاری این سازمان زمینه را برای آموزش های شغلی برای افراد بهبود یافته فراهم کنیم تا بتوانند جذب بازار کار شده و زمینه بازگشت آنها به اعتیاد کاهش یابد. در ضمن در نظر داریم زمینه آموزش های شغلی را برای فرزندان کارکنان نیز فراهم کنیم به طوری که با فراگیری مهارت های شغلی بتوانند شاغل شوند و با توجه به اینکه سازمان فنی حرفه ای در حال حاضر امکان آموزش 8000 مهارت گوناگون را دارد در صورتی به توافق برسیم این تنوع می تواند سلایق علاقمندان به این آموزش ها ر اقناع نماید.

خبر: علی فصیحی
عکس: حسین میری

   1398/9/27 16:31     
  
تعداد بازدید :  108