14 آذر روز بین المللی کار داوطلبانه!
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، ۵ دسامبر مصادف با  ۱۴ آذر روز جهانی داوطلب نام گرفته است. سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۵ (۱۳۶۴ ش.) برای نخستین‌بار این روز را با نام کامل «روز جهانی داوطلب در راه توسعه اقتصادی و اجتماعی»، معرفی کرد.
هدف از نام‌گذاری این روز، ترویج فعّالیت‌های داوطلبانه در سازمان‌ها و گروه‌های بزرگ و یا حتی نهادهای کوچک‌تر محلی است. سازمان ملل با نام‌گذاری این روز، نقش برجسته داوطلبان را در دستیابی به هدف‌های توسعه پایدار در سطح محلی، ملّی و جهانی یادآور شده‌است.
هر ساله این روز از سوی نهادهای گوناگونی گرامی داشته می‌شود،  برنامه داوطلبان سازمان ملل متحد نیز هر سال با انتخاب یک شعار و موضوع، نقش نیروی داوطلب را در دست‌یابی به صلح و توسعه ملّی و جهانی به‌روشنی بازتاب می‌دهد و از سوی برنامه داوطلبان سازمان ملل متحد، شعار روز جهانی داوطلب در سال ۲۰۱۹، «برای آینده‌ای گسترده و فراگیر داوطلب شویم» عنوان شده است. این شعار اهمیّتِ پذیرش اجتماعی از راه فعّالیت داوطلبانه را بازگو می‌کند.
برپایه آمارها، در سال ۲۰۱۸، شمار ۱۰۹ میلیونی از داوطلبان در سراسر جهان، در سازمان‌ها و گروه‌های رسمی یا در همکاری‌ها و فعّالیت‌های میان‌فردی سرگرم کار بوده‌اند.
این آمار اهمیّت نیروی داوطلب را در رشد اجتماعی و اقتصادی کشورها آشکار می‌سازد. اما افزون بر کارکردهای چشم‌گیر گروهی و اجتماعی، داوطلب شدن در فعّالیت‌های گوناگون، احساس ارزش‌مندی و اعتماد به‌نفس را در فرد زنده می‌کند و این نیرو به دیگر گروه‌های داوطلب نیز گسترش می‌یابد.
انجام دادن فعّالیت‌های داوطلبانه، فرصتی را برای پذیرش انسان‌ها در بستر بزرگ‌تری از جامعه، به ارمغان می‌آورد. داوطلبان با اختصاص زمان و مهارت‌شان به این کار، به سودمندی و نقش سازنده خود در جامعه پی خواهند برد. با ترویج نیروی داوطلب در فرهنگ یک کشور، کم‌کم احساس هم‌بستگی و پذیرش جمعی، در میان افراد جامعه پدیدار خواهد شد، به‌یاد داشته باشیم که نیروی داوطلب برای ادامه فعّالیت‌های خود، به احترام، همراهی و هم‌کُنشی با فرد مسئول و زمینه‌ای آزاد برای بیان ایده‌های خود نیاز دارد.
ما باید کودکانمان را در روز جهانی داوطلب، با این مفهوم آشنا کنیم و بکوشیم کم‌کم، امکان تجربه فعّالیتی داوطلبانه را برای آنان فراهم کنیم.
پیرو این روز جهانی مراسمی به همت سازمان داوطلبان هلال احمر، دبیرخانه تشکل های مردمی و دانشگاه علوم پزشکی تهران پنج شنبه 14 آذر در محل سالن همایش برج میلاد  برگزار شده و از جمعی از داوطلبان فعال گروه های جهادی و سازمانهای مردم نهاد تجلیل شد.
در اجرا و برگزاری این همایش یک روزه از ۳۵ داوطلب ویژه به پاس ارائه خدمات شایان توجه در زمینه های فعالیت های انسان دوستانه و تلاش در راستای تسکین آلام بشری در طول یک سال گذشته تجلیل به عمل آمد.
 از جمله افراد تجلیل شده در این مراسم شامل:  دکتر محمود دوستی از فعالان و داوطلبان عرصه فرهنگی در دانشگاه علوم پزشکی تهران، علی دیده ور دانشجوی فعال در اردوهای جهادی و مهناز محمودی خاتمی از داوطلبان سلامت حوزه بداشت دانشگاه و سید علی موسویان مدیر عامل "موسسه خیریه کودکان فرشته اند" بودند، این عزیزان در حادثه سیل اخیر نیز زحمات زیادی برای قشر آسیب پذیر کشیده اند.
همچنین
از میلاد فاضلی با اهدای لوح و تندیس به عنوان عضو منتخب سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور تقدیر شد.
فاضلی از جوانان فعال حوزه رسانه ای لرستان است که در زمینه های فرهنگی و اجتماعی نیز مشارکت می کند.
این جوان لرستانی در زمینه فعالیت های بشر دوستانه  14سال است با جمعیت هلال احمر فعالیت می کند و پیشتر به عنوان جوان مهرورز،  جوان برتر حوزه اجتماعی جشنواره علی اکبر(علیه السلام) و جوان برتر هلال احمر لرستان انتخاب و معرفی شده بود.
در این مراسم باحضور 130 نفر از اعضای دانشگاه علوم پزشکی تهران همکاری و تعامل خوبی با برگزار کنندگان انجام شد و همچنین مدیر مشارکتهای مردمی و اجتماعی دانشگاه دکتر نوروزی و مدیر فرهنگی دانشگاه دکتر صادقيان و کارشناسان این دو بخش حضور  فعالی داشتند و  همچنین کتابی تحت عنوان "چگونه کار داوطلبی انجام دهیم" توزیع شد.
خبر: شعله سعادت
   1398/9/16 14:31     
  
تعداد بازدید :  127