برگزاری جلسه مشترک معاون فرهنگی با رئیس شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی، این جلسه با حضور دکتر رستمیان معاون فرهنگی و مشاور اجتماعی ریاست دانشگاه، دکتر عباسی رئیس دبیرخانه سلامت وامنیت غذایی، مهندس کریمی مدیر سلامت و محیط کار دانشگاه، دکتر پوررجب رئیس شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران، مسئولان بهداشت محیط دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی و جمعی از معاونان شرکت آب و فاضلاب روستایی با هدف بررسی وضعیت واگذاری آب شرب روستاهای همجوار استان تهران در محل این شرکت برگزار شد.
 درابتدا دکتر پوررجب ضمن خیر مقدم به حضار با ارائه گزارش اجرای مصوبات کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان  در خصوص واگذاری آب شرب روستاها به شرکت آبفار گفت: از نیمه دوم سال 97 بیش از 20 روستا تحت پوشش شرکت آبفار قرار گرفته و از 458 روستای استان، بیش از 420 روستا تحت پوشش قرار گرفته اند و اقدامات لازم جهت تحت پوشش قرار گرفتن مابقی روستاها در حال انجام است.
دکتر پوررجب با تقدیر و تشکر از دانشگاه های علوم پزشکی و همکاران بهداشت محیط در ستاد و شهرستانها و بهورزان روستاها  به جهت پیگیری موضوع و نظارت جدی بر وضعیت بهداشتی آب شرب این روستاها به مشکلات تهیه و تامین آب شرب بهداشتی در برخی مناطق استان اشاره کرد و گفت: با پیگیری های انجام شده نیترات آب شرب برخی روستاها کاهش قابل ملاحظه ای داشته است ولی بدلیل عدم تصفیه همه فاضلاب و ورود پساب تصفیه نشده واحدهای تولیدی صنعتی به رودخانه ها و اضافه شدن به روان آبها و استفاده بی رویه از کودهای نیتراته  توسط برخی کشاورزان نیترات آب در برخی مناطق هنوز بالا است و همکاری و مداخله دستگاههای مسئول را می طلبد.
وی افزود: با تلاشهای انجام شده و پیگیری معاونتهای بهداشتی دانشگاهها،  پوشش دسترسی به آب سالم در روستاها به بیش از 97% رسیده و در روستاهای که هنوز تحت پوشش آبفار قرار نگرفته اند و استقبالی از این کار نمی شود، اقداماتی از قبیل توزیع کلر و نظارت ادامه دارد. همچنین مشکل جمع آوری و تصفیه فاضلاب تهران موضوعی جدی است و عدم رسیدگی به این مشکل مخاطرات جدی به دنبال دارد که این موارد شامل: آلودگی آبهای سطحی و مشکل در تامین آب سالم با توجه به افزایش جمعیت استان است.
رئیس شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران گفت: متاسفانه آبهای روان در مسیل های تهران با فاضلاب و پساب تصفیه نشده و با کارخانه ها و کارگاه های تولیدی مخلوط می شوند و این زنگ خطر جدی است و اقداماتی در راستای تصفیه فاضلاب در جنوب تهران انجام شده ولی مشکل کماکان باقی است،  البته در روستاهای بالا دست منابع تامین آب تهران، تصفیه خانه نصب شده است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
 وی گفت پهنه بندی منابع آب تهران به جهت بهره برداری درست از منابع آبی استان نیز انجام شده است.
 مهندس کریمی مدیر سلامت محیط و کار دانشگاه افزود:  پیگیری های زیادی از سوی دانشگاه در  مجلس و معاونت بهداشتی وزارت بهداشت در خصوص مشکل نیترات آب برخی روستاها انجام شده و با پیگیری های صورت گرفته و اقدام خوب شرکت آبفار، نیترات آب روستاها کاهش قابل ملاحظه ای داشته است و با اشاره به وظیفه نظارتی بهداشت محیط دانشگاهها پایش و کنترل آب شرب مصرفی در شهرها و روستاهای استان به دقت انجام می شود.
مدیر سلامت محیط و کار دانشگاه گفت: همچنین موضوع آب شرب و فاضلاب در کارگروه تخصصی پدافند غیرعامل بهداشت، سلامت و بیولوژیک استان که به ریاست معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکیل شده است بررسی و پیگیری می شود.
مهندس نوروزی مسئول بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی ایران هم با اشاره به کاهش نیترات آب شرب برخی روستاها گفت:  این کار با اقدامات خوب شرکت آبفار و پیگیری و هماهنگی دانشگاههای علوم پزشکی تهران و دبیرخانه ساغ استان انجام شده ولی کافی نیست و ادامه می یابد.
در ادامه دکتر رستمیان با تشکر از اقدامات انجام شده بر لزوم اعمال مدیریت قوی در  موضوع تامین آب شرب سالم و مشکل فاضلاب تاکید کرد و افزود: همکاری بین بخشی در جهت بهبود سلامت جامعه و ارتقای آن ضروری است.  متاسفانه رشد جمعیت استان تهران بدلیل مهاجرت به استان ها از سایر مناطق کشور آن قدر بالا است که با وجود تمامی تلاشها سرعت رشد ارائه خدمات و توسعه زیرساختها به آن نمی رسد و توسعه نیافتگی در بسیاری از بخش های استان دیده می شود و این وظیفه مسئولان و مدیران را دوچندان می کند. همچنین بایستی در حوزه سلامت بخصوص آب به استانداردها دقت کرد و در جهت تحقق و حفظ استانداردهای تدوین شده در این بخش گام برداشت.
معاون فرهنگی دانشگاه گفت: مشکل فاضلاب تهران یک مشکل ریشه ای و جدی است که سلامتی مردم را به خطر انداخته است، خطر آلودگی منابع آب و زمین های کشاورزی  با نیترات و فلزات سنگین و تولید محصولات غذایی ناسالم به دلیل انباشت فاضلاب و گاها زباله بخصوص در جنوب تهران وجود دارد و این یک اولویت عمده بهداشتی در استان است و لازم است با پیگیری و اقدامات جدی و همه جانبه  مشکل را کاهش داده و رفع کرد و از ظرفیت علمی دانشگاههای علوم پزشکی در تبیین وضع موجود و ارائه راه حل های عملی نیز استفاده کرد.
رستمیان گفت: اگر تعداد نیروهای اجرایی و ناظر دوبرابر شوند هم شاید بتوان مشکل آبیاری مزارع با فاضلاب را کاهش داد ولی مشکل رفع نمی شود و صرفا با تصفیه فاضلاب و عدم دستری به فاضلاب بطور ریشه ای و اساسی معضل رفع خواهد شد.
 در پایان دکتر عباسی نیز با اشاره به طرح موضوع در کارگروه سلامت استان و جلسات و پیگیری های انجام شده در این خصوص  گفت: بهتر است جلسات مشترک فصلی در این خصوص برگزار شود و گزارش اقدامات انجام شده و مشکلات مطرح شوند و همچنین گزارش اقدامات انجام شده از طرف شرکت آب و فاضلاب روستایی استان نیز به کارگروه سلامت ارائه شود.
خبر و عکس: دکتر علیرضا عباسی


   1398/9/13 11:44     
  
تعداد بازدید :  54