رونمایی از کتاب شهدای دانشگاه علوم پزشکی تهران در موزه شهدا
 به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی دانشگاه دوشنبه 11 آذر 98 در موزه شهدا از کتاب « طبیبان عرشی دفتر دوم »رو نمایی شد.
کتاب طبیبان عرشی دفتر دوم یادآور مستندات و عکسها دست نوشته ها و خاطرات دو تن از اساتید گرانقدر، چهارده دانشجوی غیر پزشکی، هفده كارمند و دو نونهال شهید از فرزندان کارمندان دانشگاه علوم پزشكی تهران است. كه با جمع آوري اطلاعات به صورت حضوري از آرشيوهاي مختلف دانشگاه مانند (كارگزيني و بايگاني)، دانشكده ها، بنياد شهيد، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، بهشت زهرا و ... جمع آوری و تالیف شده است.
دفتر اول این کتاب شامل زندگینامه ، وصیتنامه، خاطرات و ... دانشجویان پزشکی و پزشکان دانشگاه علوم پزشکی تهران است که در سال 1394تالیف و چاپ شد و این کتاب در واقع دربرگیرنده اطلاعات و مستندات مربوط به سایر شهدا می باشد. تهیه این کتاب ها از سال 1391 در معاونت فرهنگی دانشگاه شروع شد و از کسانی که بیشترین تلاش را در این زمینه داشتند می توان از مرحوم سید علی میری طامه، علی نجفی از دانشکده پزشکی، زهرا اوجاقلو و فریبا قدس نام برد که تحت نظارت معاون وقت دکتر محسن پرویز و معاون فرهنگی کنونی دکتر عبدالرحمن رستمیان کار تهیه مستندات و تالیف آن را بر عهده داشتند.لازم به ذکر است چاپ این کتاب ها توسط نشر شاهد انجام شده است.
کتاب فوق به همراه 19 جلد کتاب دیگر بنیاد شهید در تاریخ 10 آذرماه رونمایی شد در این مراسم حجت الاسلام کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به محدودیت هایی که عرصه فرهنگ را تهدید می کند، گفت: با جمع آوری خاطرات، وصایا و خاطرات نسلی که تجربیات عینی را پشت سر گذارده اند، مجموعه ای از یافته ها در اختیار ماست که می تواند ما را از این تهدیدات کنونی برهاند.
فریده اولاد قباد نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی سخنران دیگر بود  که طی سخنانی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: در این برنامه سعی کردیم همه نهادها و سازمان ها را برای داشتن برنامه هایی با موضوع ایثار و شهادت ترغیب کنیم. طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب هم اکنون در جنگ نرم فرهنگی به سر می بریم و قلم نویسندگان می تواند به ما در برابر این تهاجم کمک کند.
نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیوند نسل جدید با نسل شهدا بسیار مهم است و ما باید با ترجمه آثار حوزه ایثار و شهادت بتوانیم این فرهنگ را نه فقط به کشورهای همسایه بلکه به سراسر دنیا نشر دهیم.
دکتر محسن پرویز رئیس انجمن قلم نیز در این برنامه با اشاره به یکی از کتاب ها با عنوان شهدای دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: من عضو هیئت علمی این دانشگاه هستم و توانستم با کمک همکاران این کتاب را تدوین کنم. روزی که این شهدا به شهادت رسیدند، مراسم زیادی برای پاسداشت یاد آنها برگزار شد اما الان با گذشت سالهای زیاد حتی به دست آوردن یک عکس کوچک از آنها آسان نیست.
وی افزود: ما در کنار اینکه آثار محتوایی تولید می کنیم و برای مخاطب داستان هایی می نویسیم باید مانع از نابودی اسناد شهدا شویم. بنیاد شهید در این زمینه مسئولیت ویژه ای دارد.
پرویز با اشاره به اهمیت بازگویی دلیل فداکاری شهدا برای جوانان توضیح داد: اگر وصیت نامه شهدا ثبت شود و جوانان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند دیگر سخن گفتن از شهدا را کاری شعاری نمی دانند و متوجه عرفان شهدا و اهداف آنها خواهند شد.
رئیس انجمن قلم ادامه داد: تعداد زیادی در حوزه های فرهنگی ادارات، کارمند داریم که سوق دادن آنها به سمت جمع آوری اسناد شهدا، کار دشواری نیست و فقط نیازمند برنامه ریزی است. همچنین در حوزه آثاری که برای شهدا و انقلاب فراهم می شود باید اهداف خاص را مدنظر داشته باشیم. مثلا برای انتشار داستان باید جذابیت و تکنیک و برای ثبت اسناد و مدارک باید باورپذیر بودن آنها را مهم بدانیم.
دکتر اشرف بروجردی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این برنامه اظهار داشت: نگاشتن تراوشات فکری و باورها و اندیشه های راستین، سرمایه ای برای آینده هر سرزمین است و به همین دلیل گفته اند ارزش قلم علما برتر از خون شهیدان است. در بنیاد شهید این قلم پاس داشته می شود. این قدم مبارکی است که آقای نریمانی خبر از دیجیتال شدن اسناد بنیاد شهید داده اند و این سرمایه عظیمی است که به آسانی به دست نمی آید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: امیدوارم زحمات نویسندگان در تمام قالب های نوشتاری حفظ شود و آن چه مغفول مانده است، مقوله شنیداری و دیداری اسناد به جا مانده از شهدا است. معتقدم که خیلی از خانواده ها، نوارهای کاستی از شهدا در اختیار دارند که این آثار باید به روز شود. من در طی انجام این کار در کتابخانه ملی بودم.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی با یونسکو برای بازخوانی و بازیابی اسناد شنیداری و دیداری، خاطرنشان کرد: مذاکراتی با صدا و سیما برای این کار انجام دادیم.
بروجردی گفت: باید به بحث تاریخ شفاهی توجه ویژه ای شود و هرچند این موضوع مورد توجه بسیاری از افراد و سازمان ها قرار گرفته است اما باید توجه داشت که این کار با استانداردهای ویژه انجام شود. ما تاریخ شفاهی ۷۰۰ شخصیت را در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ثبت کردیم و این مسیر برای چهره های دیگر ادامه دارد. اگر بنیاد شهید بتواند تاریخ شهدا را از زبان بازماندگان آنان ثبت کند، می تواند خدمت بسیار بزرگی به اصحاب فرهنگ نماید. زیرا امر فرهنگی علیرغم اینکه سخت به دست می آید ماندگار است.
سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه آخرین سخنران این آئین بود که طی سخنانی با اشاره به اینکه از نسلی بوده که با دست بردن به شناسنامه خود توانست به جبهه برود، گفت: من در سه عملیات بزرگ شرکت داشتم و سعی کردم همان روحیه را در خودم حفظ کنم. هنگامی که از مواضع کشورم دفاع می کنم، این روحیه را در نظر دارم.
وی افزود: اگر می خواهید خاطره ای محو شود شفاهی بیان کنید و اگر می خواهید ماندگار شود، حتما آن را ثبت کنید. فرهنگ شهادت به عنوان قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران باید حفظ شود و بنیاد شهید در حال ثبت آن است. ما در خارج از کشور از همین قدرت نرم که ایثار و شهادت است، سخن می گوییم.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: وقایع تاریخ ساز، فرازمانی و فرامکانی هستند و فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس از جمله این وقایع است. قطعا فراتر از زمان و مکان خواهد رفت و باید برود. همچون وقایع کربلا که تا ابد ادامه خواهد داشت.
درپایان این مراسم از دکتر رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه و دکتر پرویز تقدیر و تشکر شد.
خبر و عکس: زهرا اجاقلو


   1398/9/13 08:29     
  
تعداد بازدید :  60